Częstochowa to jedno z miast na mapie Śląska. Położona w północnej części województwa jest znana za sprawą sanktuarium na Jasnej Górze, do którego każdego roku przybywają wierni z całego kraju. Oprócz pielgrzymów, codziennie do miasta przyjeżdża wielu uczniów, studentów oraz osób pracujących w częstochowskich firmach. Często wybieranym przez nich środkiem transportu, będącym lepszą alternatywą dla samochodów i autobusów, okazuje się pociąg. Do Częstochowy kursuje wiele składów regionalnych Kolei Śląskich, jak i dalekobieżnych pociągów przewoźnika PKP Intercity. Chcesz zaplanować podróż koleją, ale nie wiesz, jak dojechać do Częstochowy z Twojej miejscowości? Po przeczytaniu poniższego artykułu z pewnością poznasz odpowiedź na to pytanie!
Miasto znajduje się na trasie składów więcej niż jednego przewoźnika. Pociągi do Częstochowy ma w swojej ofercie POLREGIO oraz PKP Intercity. Wybór połączeń jest szeroki – można dojechać zarówno z pobliskich miast śląskich, takich jak Łazy, Gliwice czy Tarnowskie Góry, jak i z bardziej odległych regionów, w tym z Dolnego Śląska i Pomorza.
PKP Intercity – oferuje połączenia do Częstochowy z Białegostoku, Bielska-Białej, Gdyni, Krakowa, Olsztyna, Płocka, Poznania, Szczecina, Szklarskiej Poręby, Warszawy, Wrocławia, Zakopanego, Zgorzelca, Żywca i wielu innych miast.
Koleje Śląskie – główny, lokalny przewoźnik z kilkunastoma trasami na terenie województwa śląskiego. Pociągi do Częstochowy przyjeżdżają głównie z Gliwic, Lublińca i Tarnowskich Gór.
POLREGIO – przewoźnik regionalny oferujący w tym przypadku przejazdy po Śląsku i okolicznych regionach. Można dojechać m.in. z Chorzewa-Siemkowic, Łodzi, Radomska i Włoszczowy.
Codziennie ponad 110 pociągów zatrzymuje się na stacji w Częstochowie. Taka liczba połączeń sprawia, że bez problemu można tu dotrzeć z wielu części kraju. Mieszkańcy pobliskich miejscowości mogą wygodnie podróżować dzięki regularnym kursom Kolei Śląskich, z kolei osoby z bardziej odległych regionów dojadą do Częstochowy pociągami PKP Intercity lub POLREGIO.
🚆Gliwice – na trasie z Gliwic do Częstochowy regularnie kursują Koleje Śląskie. Codziennie oferują ponad 20 połączeń. Pierwszy skład odjeżdża z Gliwic chwilę po 4:00, a ostatni po 22:00.
🚆Łódź – jedno z połączeń oferowanych przez POLREGIO odbywa się na odcinku Łódź Fabryczna – Częstochowa. Przewoźnik kursuje na tej trasie 7 razy dziennie – pierwsze połączenie o 4:47, ostatnie o 18:40.
🚆Radomsko – na trasie z Radomska do Częstochowy pociągi POLREGIO przejeżdżają kilkanaście razy na dobę. Pierwszy skład z Radomska wyjeżdża przed 5:00, a ostatni przed 22:00.
🚆Warszawa – pociągami PKP Intercity można wyruszyć 10 razy w ciągu dnia z Warszawy do Częstochowy. Pociąg rusza zarówno wczesnym rankiem (po 5:00), jak i wieczorem (przed 21:00).
🚆Katowice - w stronę Częstochowy odjeżdża 7 pociągów na dobę. Można wyruszyć z Katowic zarówno o 5:21, jak i o 17:32.
🚆Wrocław - na odcinku Wrocław - Częstochowa codziennie przejeżdża 6 pociągów PKP Intercity. Pierwszy wyrusza przed 4 rano, a ostatnio po 18:00.
🚆Kraków - w ciągu dnia wyruszają 3 bezpośrednie pociągi z Krakowa Głównego do Częstochowy. Jednak to nie wszystko! Wyruszając ze stacji Częstochowa Stradom (ok. 10 minut autobusem od głównej stacji PKP w Częstochowie), znajdziemy jeszcze jedno dodatkowe połączenie. Kursy odbywają się po 7:00, po 14:00 oraz o 19:00.
Pociągi do Częstochowy, szczególnie te obsługiwane przez Koleje Śląskie, zatrzymują się na licznych stacjach pośrednich. Ułatwiają tym samym nie tylko podróżowanie między najważniejszymi miastami województwa, ale także dojazdy do pracy lub szkoły z mniejszych miejscowości w obrębie regionu.
Stosunkowo łatwo i wygodnie można podróżować na trasie z Łodzi do Częstochowy. Cała droga zajmuje jedynie 2 godziny i 20 minut (dla najszybszego połączenia). Podczas kursu pociąg zatrzymuje się na ponad 20 stacjach m.in.:
Moszczenica
Aby dostać się z Radomska do Częstochowy, wystarczy zaledwie ok. 35 minut. Tyle zajmuje trasa przejazdu w składach przewoźnika POLREGIO. Ponadto na odcinku do Częstochowy pociąg zatrzymuje się tylko kilka razy. Stacje pośrednie:
Bobry
Widzów Teklinów
Jacków
Kłomnice
Rzerzęczyce
Rudniki koło Częstochowy
Częstochowa Aniołów
Ile się jedzie do Częstochowy z Mazowsza, Dolnego Śląska, Małopolski lub Pomorza? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedź na te pytania!
Czas przejazdu IC: od ok. 1 godziny 7 minut
IC KASZUB 4520, IC GÓRAL 4524, IC RUSO 4128, TLK JAGODNO 45102, IC DUNAJEC 4522, IC KARKONOSZE 4122, IC ŁASKOTKI 4124, IC KRÓLEWICZ 4120
Stacje na trasie InterCity: Tychy, Katowice, Sosnowiec Główny, Będzin Miasto, Dąbrowa Górnicza, Zawiercie, Myszków, Częstochowa
Czas przejazdu IC: od ok. 1 godziny 24 minut
TLK 35170 KARPATY, IC 3720 CEGIELSKI, IC 3128 REYMONT
Stacje na trasie InterCity: Kraków Główny, Krzeszowice, Trzebinia, Jaworzno Szczakowa, Dąbrowa Górnicza Ząbkowice, Zawiercie, Myszków, Częstochowa
Czas przejazdu IC: od ok. 1 godziny 43 minut
IC BIAŁOWIEŻA 6134, IC GDAŃSK 6132, IC WIELKOPOLSKA 61102, IC BALTIC EXPRESS 6130, IC WARSZAWIAK 61152, IC NORD EXPRESS 61110
Stacje na trasie InterCity: Wrocław Główny, Oława, Brzeg, Opole Główne, Lubliniec, Częstochowa Stradom, Częstochowa
Czas przejazdu IC: od ok. 2 godziny 19 minut
IC 16110 ŚNIEŻKA, IC 1420 DASZYŃSKI, IC 16152 ORZESZKOWA, IC 1422 PILECKI, IC 1630 FREDRO, IC 16102 KONOPNICKA, IC 1428 PILECKI i wiele innych.
Stacje na trasie InterCity: Warszawa Wschodnia, Warszawa Centralna, Warszawa Zachodnia, Żyrardów, Skierniewice, Koluszki, Piotrków Trybunalski, Radomsko, Częstochowa
Czas przejazdu IC: od ok. 2 godziny 10 minut
IC 4520 HUTNIK, IC 4128 PILECKI, IC 4122, IC 4120 DASZYŃSKI
Stacje na trasie InterCity: Bielsko-Biała Główna, Czechowice-Dziedzice, Pszczyna, Tychy, Katowice, Sosnowiec Główny, Będzin Miasto, Dąbrowa Górnicza, Zawiercie, Myszków, Częstochowa
Czas przejazdu TLK: od ok. 4 godziny 12 minut
Stacje na trasie InterCity: Zakopane, Poronin, Nowy Targ, Chabówka Stadion, Sucha Beskidzka Zamek, Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, Kraków Główny, Częstochowa, Radomsko
Czas przejazdu IC: od ok. 6 godzin 38 minut
IC 5422 DOKER, TLK 54102 FLISAK, IC 5420 HUTNIK, TLK 53170 KARPATY
Przykładowe stacje na trasie InterCity: Gdańsk Główny, Bydgoszcz Główna, Toruń Główny, Łódź Kaliska, Piotrków Trybunalski
Już wiesz, jak dojechać do Częstochowy i ile czasu zajmuje przejazd z innych regionów Polski. Aby rozpocząć podróż, pozostaje Ci tylko dowiedzieć się, ile kosztuje bilet do Częstochowy z Twojej miejscowości. Dla ułatwienia zebraliśmy garść takich informacji poniżej. Pamiętaj jednak, że cena biletów kolejowych na konkretne połączenie może być inna niż podana przez nas. O aktualnej cenie decyduje wiele czynników, w tym: wybór przewoźnika, rodzaj wagonu oraz to, czy przysługują Ci ulgi i zniżki.
Poniżej przedstawiamy minimalne kwoty, jakie należy zapłacić za przejazd na całej trasie. Prezentowane ceny dotyczą wagonów klasy drugiej i mogą obowiązywać przy zakupie biletu z odpowiednim wyprzedzeniem. Należy jednak pamiętać, że zakup nawet 30 dni przed odjazdem pociągu nie gwarantuje takiej ceny – kwoty zmieniają się dynamicznie i zależą od aktualnego zainteresowania danym kursem.
Katowice – Częstochowa bilet normalny od ok. 13 zł
Warszawa – Częstochowa bilet normalny od ok. 22 zł
Wrocław – Częstochowa bilet normalny od ok. 17 zł
Bielsko-Biała – Częstochowa bilet normalny od ok. 18 zł
Kraków – Częstochowa bilet normalny od ok. 17 zł
Zakopane – Częstochowa bilet normalny od ok. 23 zł
Gdynia – Częstochowa bilet normalny od ok. 27 zł
W pociągu IC do Częstochowy obowiązują standardowe ulgi ustawowe, np.: dla studentów, nauczycieli, seniorów, uczniów, dzieci do 4. roku życia czy osób z niepełnosprawnością.
Ponadto, PKP Intercity oferuje także atrakcyjne promocje na przejazdy, takie jak:
👉Ulga 30% z Kartą Dużej Rodziny
Aż 30% zniżki w ramach Biletu Rodzinnego
Za bilet normalny w pociągach tego przewoźnika należy zapłacić:
44 zł na odcinku Łódź Fabryczna – Częstochowa
21 zł na odcinku Radomsko – Częstochowa
**U tego przewoźnika obowiązują również ulgi ustawowe oraz zniżka z Kartą Dużej Rodziny. **
Zainteresowały Cię połączenia kolejowe do Częstochowy? Z pewnością warto wybrać ten kierunek! Aby ułatwić sobie zakup biletu, polecamy zajrzeć na stronę EuroPodróże, gdzie wyszukasz dogodne połączenia i wygodnie zakupisz bilet. Dodatkowo, korzystając z aplikacji mobilnej EuroPodróże, jeszcze szybciej dokonasz rezerwacji bezpośrednio ze swojego smartfona.
Podróżowanie koleją to nie tylko wygoda i szybkość przemieszczania się. To także możliwość korzystania z różnorodnych zniżek oferowanych przez Polskie Koleje Państwowe. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jakie rodzaje ulg są dostępne w PKP i kto może z nich skorzystać. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, seniorem, osobą niepełnosprawną czy rodzicem, znajdziesz tutaj informację, jak podróżować pociągami taniej.
Pendolino to najbardziej prestiżowy pociąg dostępny w ofercie PKP InterCity. Express InterCity Premium obsługuje połączenia pomiędzy największymi miastami, m.in. Warszawą, Krakowem, Gdańskiem, Gdynią, Poznaniem, Rzeszowem czy Wrocławiem – łączy północ z południem Polski. Dowiedz się, jak wygląda 1 klasa w Pendolino i na jakie udogodnienia mogą liczyć pasażerowie.
Wybór odpowiedniego wagonu podczas planowania podróży kolejowej może znacząco wpłynąć na komfort i zadowolenie z przejazdu. Zastanawiasz się, czy lepiej wybrać wagon bezprzedziałowy, oferujący otwartą przestrzeń? Czy może przedziałowy, zapewniający większą prywatność i spokój? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, jaki rodzaj wagon wybrać. Opisujemy ich cechy charakterystyczne, zalety, ale także rodzaje pociągów, w których te wagony są wykorzystywane.
Na wycieczkę rowerową możesz wybrać się nie tylko w swojej najbliższej okolicy. Coraz bardziej popularne jest przewożenie roweru w pociąg. To idealny pomysł, aby wybrać się gdzieś dalej i pozwiedzać ciekawsze okolice. Przygotowaliśmy wszystko, co powinieneś wiedzieć o przewozie rowerów w PKP. Poznasz koszty i zasady, by lepiej przygotować się na wycieczkę.
Zabranie ze sobą bagażu jest oczywiście ważnym elementem podróży. Czy wiesz, ile bagażu można zabrać do pociągu i w jaki sposób umieścić go w jego wnętrzu? Przedstawiamy krótki przewodnik po warunkach przewozu bagażu w PKP Intercity. Z pewnością przyda Ci się to przed kolejnym wyjazdem.
Podróżowanie pociągiem bez biletu czy brak dokumentów uprawniających do zniżki stanowi naruszenie przepisów, co wiąże się z konsekwencjami finansowymi. Z poniższego artykułu dowiesz się, ile kosztuje mandat za brak biletu w pociągu w zależności od przewoźnika oraz poznasz sposoby na odwołanie się od decyzji kontrolera.