Bydgoszcz to miasto o bogatej kulturze i historii sięgającej aż średniowiecza. Znajduje się tam wiele muzeów, zabytków, a także organizowane są liczne wydarzenia kulturalne. Poza niewątpliwymi walorami związanymi z dziedzictwem i sztuką Bydgoszcz jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Do miasta możemy łatwo dostać się z każdego zakątku kraju, ponieważ pociągi do Bydgoszczy jeżdżą często, a wybór tras jest naprawdę duży.
W Bydgoszczy są 3 stacje (Bydgoszcz Główna, Bydgoszcz Wschód, Bydgoszcz Leśna), a przez dworzec Bydgoszcz Główna przejeżdża w ciągu dnia średnio 140 pociągów. Wśród nich znajdziemy składy pociągów:
-regionalnych jak POLREGIO i Arriva RP;
-pospiesznych, czyli PKP Intercity.
Aby jak najsprawniej dojechać do Bydgoszczy, podróż powinniśmy zaplanować z wyprzedzeniem, sprawdzić rozkład jazdy i na jego podstawie dopasować pociąg, którym chcemy jechać.
Bilet na pociąg do Bydgoszczy można kupić w kasie na dworcu, ale szybszym i łatwiejszym wyborem jest rezerwacja i zakup online w aplikacji mobilnej, na przykład EuroPodróże. Dzięki temu unikniemy stania w kolejce i otrzymamy cyfrowy bilet.
Jeśli nasze plany ulegną zmianie, rezerwację online można przełożyć lub odwołać zgodnie z obowiązującymi zapisami regulaminu.
Sprawdź jak zwrócić lub wymienić bilet
W zależności od kierunku i czasu, jaki pokonujemy, podróż może być naprawdę długa. Dlatego przed rezerwacją warto sprawdzić, jakie są udogodnienia w pociągu. Na przykład czy jest możliwość wyboru wagonu sypialnego, czy pociąg jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych i jest w nim wagon restauracyjny. W przypadku przesiadki podróż trzeba dokładnie zaplanować i wziąć pod uwagę ewentualne opóźnienia, aby odpowiednio oszacować czas potrzebny na zmianę środka komunikacyjnego.
Jak dojechać do Bydgoszczy pociągiem? Możemy dostać się tam z rozmaitych zakątków kraju, ale również zza granicy. Oszacowanie czasu dojazdu z poszczególnych miast jest jednak proste, jeśli korzystamy z rozkładów jazdy i narzędzi do planowania trasy.
Do Bydgoszczy kursuje w ciągu dnia dużo pociągów regionalnych, między innymi z Tucholi, Chełmży, Torunia, Inowrocławia czy Poznania, ale jest też szeroka baza połączeń z całą Polską. Najlepsze połączenia są z:
bezpośrednie pociągi jeżdżą przez cały dzień od wczesnych godzin rannych aż po nocne średnio co godzinę, a czasami nawet częściej. Są również połączenia nocne. Możemy wybierać spośród pociągów regionalnych oraz dalekobieżnych. Pociąg z Gdyni przejeżdża przez całe Trójmiasto, w tym wszystkie główne stacje Gdańska – Orunię, Gdańsk Główny, Wrzeszcz i Oliwę.
do stolicy Polski pierwszy pociąg w ciągu dnia odjeżdża o 3:35, ostatni o 18:39. Daje nam to 9 bezpośrednich połączeń. Pociąg Bydgoszcz - Warszawa drogę pokonuje średnio 4 godziny, przejeżdżając m.in. przez stacje: Toruń Główny, Włocławek, Kutno i Warszawa Zachodnia, kończąc trasę na stacji Warszawa Centralna. Część z pociągów przejeżdżających przez Warszawę nie kończy w niej biegu, a jedzie dalej, na przykład do Lublina czy Rzeszowa.
Pociągi do Bydgoszczy lub też jadące przez nią kursują również z takich miast jak Kraków, Zielona Góra, Jelenia Góra, Katowice, Kołobrzeg, Lublin, Bielsko-Biała, Zakopane, Tychy, Gorzów Wielkopolski, Wrocław, Łódź, Chełm i Piła.
Co ciekawe, Bydgoszcz ma również bezpośrednie połączenia z europejskimi stolicami, Pragą i Berlinem. Z Pragi w ciągu dnia odjeżdżają 4 pociągi linii IC, Baltic Express. Pociąg startuje w stolicy Czech, na stacji Praha hl.n., a trasa trwa nieco ponad 7 godzin, wiodąc przez takie miasta jak Pardubice, Wrocław czy Poznań. Pociąg z Berlina to linia IC, Gedania. Jedzie 4 godziny 8 minut, przejeżdżając przez Frankfurt, Poznań, Gniezno, Inowrocław, i kończy bieg na stacji Bydgoszcz Główna.
Cena biletu na pociąg do Bydgoszczy jest uzależniona od długości trasy. Niemniej na jej wpływ mają różne czynniki. Wśród nich wymienić należy:
-Typ pociągu i klasa przejazdu – zarówno w Polsce, jak i za granicą mamy różne typy pociągów, które różnią się szybkością przejazdu, klasą, standardem oraz wyposażeniem.
-Data przejazdu – im bliżej daty wyjazdu, tym z reguły bilety są droższe. W Polsce rezerwacja biletów ograniczona jest do 30 dni od aktualnej daty, ale wybierając miejsce jak najwcześniej, mamy szansę osiągnąć znacznie korzystniejszą cenę przejazdu, niż kupując bilet na tzw. ostatnią chwilę.
-Typ zniżki – dla wielu grup społecznych polscy przewoźnicy oferują zniżki, na przykład dla dzieci i młodzieży do lat 24 z aktualną legitymacją szkolną, dla seniorów, osób niepełnosprawnych, studentów, doktorantów i dzieci do lat 4. Ulgi przysługują także grupom zorganizowanym oraz na Kartę Dużej Rodziny i inne dokumenty uprawniające do zniżki (opiekun osoby niepełnosprawnej, żołnierz, kombatant).
-Aktualne promocje – przewoźnicy organizują często promocje, zwykle sezonowe, które uprawniają do dodatkowych zniżek.
Ile kosztuje bilet do Bydgoszczy? Poniżej podajemy przykładowe trasy i ceny minimalne za podróż pociągiem dalekobieżnym w wagonach klasy drugiej. Warto mieć na uwadze, że ceny mogą się zmieniać, a to, ile zapłacimy finalnie za połączenie, uzależnione jest od wielu czynników. Bilety normalne na poniższych trasach kosztują:
Gdynia – Bydgoszcz – od 48 zł
Warszawa – Bydgoszcz – od 22 zł
Rzeszów – Bydgoszcz – od 101 zł
Katowice – Bydgoszcz – od 89 zł
Berlin – Bydgoszcz – od 167 zł
Praga – Bydgoszcz – od 120 zł
Po takiej dawce informacji nie pozostaje nic innego, jak spakować bagaż i ruszać na pociąg do Bydgoszczy. Pociągi to bardzo wygodna i przede wszystkim ekologiczna opcja transportu – a w jej trakcie niezapomniane widoki gwarantowane!
Zainteresowanie podróżami koleją stale rośnie. Z usług PKP Intercity korzystają miliony podróżnych – zarówno w celach urlopowych, jak i służbowych. Z badań wynika, że aż 28% pasażerów na najpopularniejszych trasach podróżuje właśnie w celach zawodowych – najwięcej z nich jeździ w pociągach kategorii Express InterCity Premium oraz Express Intercity.
Baltic Express to nowe połączenie kolejowe, które umożliwia szybki i wygodny dojazd z Polski do Pragi. Pociąg łączy kluczowe miasta, takie jak Gdańsk, Poznań czy Wrocław, z sercem Czech, oferując codzienne kursy i przystanki w mniejszych miejscowościach. Sprawdź, jak kupić bilety, jak przebiega trasa i kiedy możesz wyruszyć w podróż!
Pendolino to najbardziej prestiżowy pociąg dostępny w ofercie PKP InterCity. Express InterCity Premium obsługuje połączenia pomiędzy największymi miastami, m.in. Warszawą, Krakowem, Gdańskiem, Gdynią, Poznaniem, Rzeszowem czy Wrocławiem – łączy północ z południem Polski. Dowiedz się, jak wygląda 1 klasa w Pendolino i na jakie udogodnienia mogą liczyć pasażerowie.