Pociągi nad morze – gdzie dojechać i jak zaplanować podróż?
Planujesz wypoczynek nad morzem, ale obawiasz się długiej podróży i korków? Pociąg nad morze to doskonała alternatywa, która łączy komfort podróży z atrakcyjnym czasem przejazdu i niskimi kosztami podróży. Rozbudowana sieć połączeń kolejowych sprawia, że dojazd do nadmorskich miejscowości jest prostszy niż kiedykolwiek. W tym artykule dowiesz się, gdzie nad morze pociągiem warto się wybrać, jakie są dostępne trasy oraz jak najlepiej zaplanować swoją podróż.
Z PKP nad morze – do jakich miast dojedziesz pociągiem?
Polskie wybrzeże to idealne miejsce na letni odpoczynek i weekendowy city break. Wybierasz się na rodzinne wakacje lub spontaniczny wypad na plażę z przyjaciółmi? Nowoczesne składy pociągów PKP dowiozą Cię popularnych nadmorskich miejscowości – bez korków i zmęczenia za kółkiem. Gdzie dojeżdżają pociągi nad morze? Oto lista najpopularniejszych miejscowości.
Podróż pociągiem nad morze Trójmiasto: Gdańsk, Gdynia, Sopot
Trójmiasto łączy klimat nadmorskiego kurortu z bogatą historią i nowoczesną infrastrukturą turystyczną. Stacją docelową dla dalekobieżnych pociągów jest dworzec Gdynia Główna, ale po drodze pociągi zatrzymują się także w pozostałych miastach Trójmiasta czyli Sopot i na najważniejszych stacjach Gdańska, w tym Gdańsku Głównym.
Dzięki nowoczesnym składom Pendolino podróż nad morze jest wyjątkowo szybka. Podróż pociągiem Warszawa-Gdańsk zajmuje około 2 godziny i 30 minut, połączenie Kraków-Gdynia pociągiem EIP (Pendolino) 3510 4 godziny i 49 minut, a pociąg Wrocław-Gdynia około 4 godziny i 20 minut (składy IC Mieszko 6504, IC Heweliusz 45100 i Baltic Express IC 260, IC 262 i IC 264). Oprócz połączeń ekspresowych Trójmiasto ma dogodne połączenia PKP m.in. z Łodzią, Katowicami, Zakopanem, Elblągiem i Gorzowem Wielkopolskim, co sprawia, że można tu dojechać niemal z każdego zakątka Polski.
Przykładowo pociąg IC 1528 - KOCIEWIE Łódź Fabryczna-Gdynia Główna odjeżdża o 05:44, aby już o 11:16 być nad morzem. Katowice-Gdynia to wygodne połączenia bezpośrednie pociągiem Pendolino EIP (Pendolino) 4506 i IC Hutnik 4520, który rozpoczyna bieg w Bielsku-Białej. Połączenie Zakopane-Gdynia Główna łączące zimową i letnią stolicę Polski, obsługiwane jest przez poranny skład IC Witkacy 3560, popołudniowy TLK Małopolska 35104 oraz nocny pociąg z kuszetkami TLK Karpaty 35170.

Kołobrzeg: plaże i uzdrowiskowy klimat
Kołobrzeg słynie z szerokich plaż, wspaniałych ścieżek rowerowych i bogatej oferty turystycznej. Dzięki dobrze rozwiniętej sieci kolejowej dojedziesz tu bezpośrednio z największych miast w Polsce. Warszawa-Kołobrzeg pociąg IC Staszic 18100 wyrusza o 6:30 z Warszawy Wschodniej. Pociąg Kraków-Kołobrzeg to połączenia poranne o godzinie 06:38 (IC Malczewski 3804) i 9:48 (TLK Kossak 38110) oraz atrakcyjny przejazd nocny składem IC Ustronie 38170 o 22:14, przyjazdem na miejsce docelowe o 10:29. Kołobrzeg ma także dogodne połączenia z Poznaniem, Wrocławiem, Łodzią i Rzeszowem, co sprawia, że dojazd nad morze bałtyckie jest łatwy i komfortowy. Przykładowe połączenia na tych linii to:
Pociąg Poznań-Kołobrzeg kursuje osiem razy dziennie w odstępach od 05:30 do 16:50. Podróż zajmuję około 4 godzin i jest obsługiwana przez składy IC Bosman i Malczewski, TLK Kossak i REGIO.
Pociąg IC 68101 - BOSMAN Wrocław-Kołobrzeg odjeżdża ze stacji Wrocław Główny o 05:30, aby dotrzeć do Kołobrzegu o 11:07. Podróżni, chcący podróżować bez przesiadek, mogą także wybrać IC Malczewski 3804 o 9:50 lub TLK Kossak 38110 o 13:50.
Dużym atutem miasta jest położenie dworca kolejowego w Kołobrzegu – znajduje się on zaledwie 400 metrów od plaży, więc po wyjściu z pociągu w kilka minut można znaleźć się nad morzem.
Świnoujście i Międzyzdroje: zachodnie wybrzeże na wyciągnięcie ręki
Gdzie jeszcze możesz dojechać pociągiem nad morze? Świnoujście i Międzyzdroje to jedne z najpopularniejszych kurortów na zachodnim wybrzeżu Bałtyku, oferujące szerokie plaże, piękne krajobrazy i doskonałe zaplecze turystyczne. Dzięki dobrze rozwiniętej sieci kolejowej dotrzesz tu bezpośrednio z największych miast Polski. Podróż do Świnoujścia z Krakowa trwa około 10 godzin. Podróżni mają do dyspozycji dwa połączenia poranne i dwa wieczorne. Pociąg IC 3802 - CHEŁMOŃSKI, odjeżdża z Krakowa Głównego o 5:46, kończąc swój bieg w Świnoujściu o 14:27. Pociąg Kraków-Świnoujście IC 3858 - WYCZÓŁKOWSKI rozpoczyna bieg o 08:08 w Przemyślu, zatrzymując się na stacji Kraków Główny o 09:37 ze stacją docelową w Świnoujściu o 18:47. Wygodne połączenia nocne o 22:13 i 22:24 obsługuje skład IC 38172 - PRZEMYŚLANIN.
Bezpośredni Pociąg Warszawa-Świnoujście to dwa połączenia dzienne. Poranny o 09:30 IC 38100 - GÓRSKI z Rzeszowa, przez Lublin nad morze i IC 18170 - UZNAM z Warszawy Wschodniej o 22:39. Podróż trwa około 8 godzin. Podróżni szukający połączeń Poznań-Świnoujście mogą skorzystać z kilku połączeń dziennie, obsługiwanych m.in. przez IC 38172 - PRZEMYŚLANIN i IC 38100 - GÓRSKI. Miasta są także skomunikowane połączeniami REGIO. W zależności od połączenia podróż trwa od 4 do 5 godzin. Wszystkie składy zatrzymują się również w leżących nieco wcześniej na trasie Międzyzdrojach.
Ustka: plaża, promenada i szybkie połączenia kolejowe
Ustka urzeka pięknymi plażami i klimatyczną promenadą. Jest także świetnie skomunikowana kolejowo. Do Ustki kursują pociągi dalekobieżne PKP Intercity, w tym poranny IC Sznuker, który łączy Ustkę z Przemyślem (10:03) przez Rzeszów, Kraków, Katowice, Gliwice, Wrocław i Poznań. Latem PKP Intercity uruchamia dodatkowe sezonowe połączenia, które pozwalają jeszcze sprawniej dotrzeć do tego nadmorskiego kurortu. Inne przykładowe połączenia to poranny pociąg IC 48100 - GWAREK wyrusza z Wrocławia o 07:38, kończąc swój bieg o 14:17 w Ustce. Podróżni mogą także skorzystać z późniejszych połączeń o 11:50 i 15:50. Podróż trwa około 6,5 godziny.
Pociąg relacji Poznań-Ustka kursuje 4 razy dziennie. Podróżni mogą skorzystać z porannego połączenia o 05:30 pociągiem IC 78172 - PRZEMYŚLANIN, połączenia dalekobieżnym Gwarkiem o 09:38 lub popołudniowych połączeń o 13:42 i 17:29 oferowanych przez składy IC 3806 - ZEFIR i wspomniany wcześniej Sznuker. Oba składy łączą także Ustkę ze stolicą Górnego Śląską. Mieszkańcy Katowic mają do wyboru trzy połączenia o godzinach: 05:04, 09:38 i 13:44. Podróż do Ustki trwa około 9 godzin.

Pendolino nad morze – szybkie połączenia i wygodne trasy
Jeśli zależy Ci na szybkim i komfortowym dotarciu nad Bałtyk, warto rozważyć podróż Pendolino nad morze. Te nowoczesne pociągi Express InterCity Premium (EIP) oferują najwyższy standard podróży i skracają czas przejazdu na kluczowych trasach. Do jakich miast nad morzem można dojechać pociągiem Pendolino? Trasy nad morze obejmują następujące relacje:
🚆Pendolino Kraków – Gdynia
Wystarczy wsiąść do Pendolino relacji Kraków - Gdynia Główna, aby w nieco ponad 5 godzin znaleźć się nad Bałtykiem. Do wyboru są trzy kursy: poranny EIP 3510 o 06:05, dwa południowe składy – EIP 3502 i EIP 3504 – oraz wieczorny pociąg EIP 3500, który rusza o 17:00 i dociera do Gdyni Głównej o 22:29. Na trasie pociąg przejeżdża przez Warszawę, gdzie zatrzymuje się na trzech głównych dworcach, umożliwiając wygodne przesiadki. Następnie kieruje się na północ, mijając Iławę, Malbork i Tczew. Wjeżdżając do Trójmiasta, kolejno zatrzymuje się w Gdańsku Głównym, Wrzeszczu i Oliwie, a także w Sopocie, skąd już tylko kilkanaście minut dzieli podróżnych od Gdyni.
🚆Pendolino Kraków – Kołobrzeg
Pociąg Pendolino EIP 3800 to najszybsze połączenie kolejowe z Krakowa do Kołobrzegu. Odjeżdża z dworca Kraków Główny o 14:00 i po 8 godzinach i 8 minutach dociera do nadmorskiego kurortu. To wygodna opcja dla osób, które chcą dotrzeć nad morze bez przesiadek. Na trasie pociąg zatrzymuje się w Warszawie na trzech głównych stacjach – Zachodniej, Centralnej (z 10-minutowym postojem) i Wschodniej. Następnie jedzie na północ przez Tczew i Malbork, docierając do Trójmiasta. W Gdańsku Głównym melduje się o 18:55, po czym kolejno zatrzymuje się we Wrzeszczu, Oliwie, Sopocie i Gdyni, skąd kontynuuje podróż w stronę Kołobrzegu. Po postoju w Lęborku, Słupsku i Koszalinie, pociąg kończy bieg w Kołobrzegu. Dworzec znajduje się blisko plaży, co sprawia, że podróżujący mogą szybko dotrzeć do nadmorskich atrakcji.
🚆Pendolino Bielsko-Biała – Gdynia
Kolejną trasą obsługiwaną przez szybkie składy Pednolino jest trasa łącząca Bielsko-Białą i Gdynię. Do wyboru są dwa połączenia: poranny EIP 4506 o 07:48 i popołudniowy EIP 4500. Podróż trwa 6 godzin i 39 minut, a na trasie znajdują się przystanki w Katowicach, Warszawie, Gdańsku i Sopocie. W Warszawie pociąg zatrzymuje się na trzech głównych stacjach, a 14-minutowy postój na Warszawie Centralnej pozwala na krótką przerwę lub przesiadkę. Po wyjeździe ze stolicy skład kieruje się na północ, mijając Malbork i Tczew, aby w końcu dotrzeć do Trójmiasta z końcową stacją dworzec Gdynia Główna. Dla podróżnych jadących w przeciwną stronę dostępne są kursy EIP 5402 o 09:26 i EIP 5406 o 15:25, zapewniające szybkie połączenie między Pomorzem a południem Polski.
🚆Pendolino Warszawa
Trasa łącząca stolicę z Gdynią Główną należy do najbardziej obleganych w Polsce. Pociągi, EIP 1500 i EIP 1502 codziennie kursują między stolicą a Trójmiastem, pozwalając w zaledwie 2 godziny i 59 minut dotrzeć nad morze. Składy odjeżdżają z Warszawy, zatrzymując się kolejno na stacjach Wschodnia, Centralna i Zachodnia, skąd kierują się na północ przez Iławę, Malbork i Tczew. Po wjeździe do Trójmiasta pociąg zatrzymuje się w Gdańsku Głównym, Sopocie i kończy bieg w Gdyni Głównej. Połączenia w przeciwnym kierunku obsługują pociągi EIP 5104 i EIP 5102, które startują z Gdyni i jadą przez te same stacje do Warszawy. Dzięki częstym kursom i krótkiemu czasowi przejazdu podróż między stolicą a wybrzeżem jest wygodna i sprawna – zarówno dla turystów, jak i osób podróżujących służbowo.

Gdzie wysiąść? Najważniejsze stacje kolejowe nad morzem
Na której stacji wysiąść, aby jak najszybciej dotrzeć na plażę lub znaleźć wygodny punkt przesiadkowy? Oto najważniejsze stacje kolejowe nad morzem i praktyczne informacje dla podróżnych.
Dworzec Gdańsk Główny
Dworzec Gdańsk Główny to największa i najbardziej ruchliwa stacja na Pomorzu. Położona w centrum miasta, oferuje szybkie połączenia z Sopotem i Gdynią. Dworzec Gdańsk Główny obsługuje liczne połączenia dalekobieżne, m.in. z Warszawą, Krakowem, Szczecinem, Poznaniem, Wrocławiem i Katowicami. Bliskość komunikacji miejskiej sprawia, że kilkanaście minut jazdy dzieli podróżnych od plaż w Brzeźnie i Jelitkowie.
Dworzec Gdynia Główna
Końcowa stacja dalekobieżnych połączeń nad morze i punkt przesiadkowy dla podróżnych zmierzających na Półwysep Helski. To tutaj kończą bieg liczne pociągi dalekobieżne, w tym Pendolino. Dworzec Gdynia Główna ma bezpośrednie połączenia z Warszawą, Krakowem, Katowicami, Wrocławiem, Poznaniem Zakopanem oraz Berlinem. Z dworca można łatwo dostać się do Sopotu i Gdańska. Dworze znajduje się w pobliżu Skweru Kościuszki i nadmorskich atrakcji, takich jak gdyńska plaża miejska czy port.
Dworzec Kołobrzeg
Położony zaledwie kilkaset metrów od nadmorskiej promenady dworzec w Kołobrzegu oferuje wygodny dojazd na wymarzone wakacje. Wystarczy krótki spacer, by znaleźć się na plaży lub w jednym z nadmorskich parków. Większość hoteli i pensjonatów znajduje się w pobliżu, więc dojazd do miejsca noclegu nie wymaga dodatkowych środków transportu. Kołobrzeg ma bezpośrednie połączenia m.in. z Warszawą, Krakowem, Wrocławiem, Łodzią i Rzeszowem.
Dworzec Świnoujście
Stacja końcowa na zachodnim wybrzeżu stanowi ważny węzeł komunikacyjny na turystycznej mapie Polski. Położona blisko terminalu promowego, umożliwia łatwe przedostanie się na Wyspę Uznam, gdzie znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż w regionie. Dworzec w Świnoujściu posiada bezpośrednie połączenia kolejowe m.in. z Krakowem, Warszawą, Przemyślem i Rzeszowem. Można stąd szybko dojechać także do pobliskich Międzyzdrojów.
Stacja Hel
Latem ta niewielka stacja tętni życiem, przyjmując turystów przyjeżdżających na Półwysep Helski. Położona w pobliżu przystani jachtowej i portu rybackiego zapewnia szybki dostęp do plaży i głównych atrakcji miasteczka. Podróż pociągiem na Hel to świetna okazja, by podziwiać widoki na Zatokę Pucką.
Dworzec Ustka
Dworzec kolejowy w Ustce posiada bezpośrednie połączenia z Katowicami, Przemyślem, Rzeszowem, Krakowem, Wrocławiem i Poznaniem. Stacja znajduje się blisko centrum, co ułatwia dojście na kwatery i rozpoczęcie plażowania. To także wygodny punkt przesiadkowy dla podróżnych, którzy chcą dotrzeć do innych nadmorskich miejscowości, korzystając z oferty lokalnych przewoźników.

Bezpośrednie pociągi nad morze – które miasta mają najlepsze połączenia?
Które polskie miasta mają najlepsze połączenia nad morze? Z pewnością nie zaskakuje fakt, że najlepszą ofertę mają te największe i najlepiej skomunikowane. Skąd najlepiej zaplanować swoją podróż?
Warszawa
Ze stacji Warszawa Centralna i Warszawa Wschodnia można wygodnie dojechać zarówno do Trójmiasta, jak i do zachodniej oraz środkowej części wybrzeża. Wśród najpopularniejszych połączeń znajduje się Pendolino do Gdańska - jest to najszybsza opcja, podróż trwa zaledwie 2 godziny i 25 minut. Do Kołobrzegu i Świnoujścia kursują pociągi TLK i IC, które pokonują trasę w 6-9 godzin, w zależności od wybranej relacji. W sezonie letnim można także dojechać bezpośrednio do Ustki i Łeby.
Kraków
Mieszkańcy Krakowa mają do wyboru kilka bezpośrednich tras nad morze. Najwygodniejszą opcją są pociągi Pendolino, które pozwalają dotrzeć do Trójmiasta w około 5 godzin. Pociąg relacji Kraków-Kołobrzeg pozwala dotrzeć nad zachodnie wybrzeże zaledwie w 8 godzin. Miasto posiada także bezpośrednie połączenia do i Świnoujścia (około 10 godzin). W sezonie letnim można także skorzystać z dodatkowych połączeń do Ustki.
Poznań
Z Poznania kursują pociągi do Kołobrzegu (68101 BOSMAN), Świnoujścia i Trójmiasta. Centralne usytuowanie stolicy Wielkopolski sprawia, że czas podróży jest stosunkowo krótki. Do Kołobrzegu dojedziesz w około 4 godzin, a do Świnoujścia i Trójmiasta w około 3 godziny IC 264 - BALTIC EXPRESS.
Wrocław
Wrocław posiada bezpośrednie połączenia do największych kurortów wybrzeża Zachodniego i Trójmiasta. Ze stacji Wrocław Główny możesz a bez przesiadek dostać się m.in. do Kołobrzegu (68101 BOSMAN), Świnoujścia (3802 CHEŁMOŃSKI) oraz Gdańska, Sopotu i Gdyni (45104 ARTUS lub IC 265 - BALTIC EXPRESS).
Katowice
Również Katowice mają kilka długodystansowych połączeń nad morze. Pociągi Zefir i Gwarek mają komfortowe połączenia z Ustką, a pociąg Pendolino relacji Gliwice - Gdynia Główna zapewnia bezpośrednie połączenie z Trójmiastem. Podróżni mogą także wybrać połączenie do Kołobrzegu pociągiem Chełmoński, Sezonowe pociągi nad morze Latem przewoźnik uruchamia dodatkowe kursy do mniejszych miejscowości nadmorskich, takich jak Hel, Łeba czy Dąbki. Ich rozkład zmienia się każdego roku, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić aktualne połączenia.

Jak zaplanować podróż pociągiem nad morze? Praktyczne wskazówki
W sezonie letnim bilety na bezpośrednie pociągi nad morze sprzedają się błyskawicznie, dlatego warto kupić je z dużym wyprzedzeniem. Najlepsze oferty można znaleźć na EuroPodróże.pl, gdzie dostępne są różne promocje oraz dogodne opcje zwrotu i wymiany biletów, jeśli Twoje plany ulegną zmianie. Planując podróż, warto mieść świadomość, że najbardziej oblegane pociągi to te kursujące w piątki po południu i soboty rano. Jeśli więc wolisz podróżować w spokojniejszej atmosferze, warto wybrać godziny poza szczytem, np. wczesne poranki w dni robocze.
Promocje i zniżki
Przewoźnik oferuje szereg promocji, które pozwalają obniżyć ceny biletów. Ciekawą propozycją jest taryfa Super Promo, która oferuje bilety w niższych cenach, jeśli kupimy je wcześniej. W przypadku osób podróżujących w większym gronie warto skorzystać z oferty Taniej z Bliskimi, przeznaczonej dla grup od 2 do 6 osób, która uprawnia do zakupu biletów tańszych o 30% lub biletu grupowego, jeśli grupa jest większa. Także rodziny podróżujące w gronie od 2 do 5 osób, z czego jedną z nich jest dziecko do lat 16, mogą także skorzystać z oferty biletu rodzinnego, który uprawnia do zakupu biletu z 30-procentową zniżką. Podobny rabat przewoźnik oferuje dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny pod warunkiem, że są to co najmniej dwie osoby podróżujące wspólnie. Zniżki ustawowe przysługują także m.in. studentom, uczniom, seniorom i inwalidom. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję przy zakupie biletu, aby otrzymać go w obniżonej cenie.
Gdzie dojadę pociągiem nad morze i jak sprawdzić rozkład jazdy?
Aktualne informacje o godzinach odjazdów i dostępnych połączeniach znajdziesz na stronie EuroPodróże.pl. Dzięki temu możesz łatwo dopasować godzinę wyjazdu do swoich planów i kupić bilet bez wychodzenia z domu. Bez względu na to, czy wybierasz PKP nad morze do Trójmiasta, Kołobrzegu, Świnoujścia czy Ustki, dogodne połączenia kolejowe i szybki czas przejazdu sprawią, że podróż będzie czystą przyjemnością.