Osoby na dworcu

Ulgi i zniżki PKP – komu przysługują tańsze bilety?

Podróżowanie koleją to nie tylko wygoda i szybkość przemieszczania się. To także możliwość korzystania z różnorodnych zniżek oferowanych przez Polskie Koleje Państwowe. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jakie rodzaje ulg są dostępne w PKP i kto może z nich skorzystać. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, seniorem, osobą niepełnosprawną czy rodzicem, znajdziesz tutaj informację, jak podróżować pociągami taniej.

Jakie są rodzaje zniżek w PKP?

W Polskich Kolejach Państwowych (PKP) istnieją różne rodzaje zniżek i ulg, z których mogą korzystać pasażerowie w zależności od ich statusu, wieku, stanu zdrowia lub innych warunków. Według podstawowego kryterium możemy je podzielić na ulgi ustawowe i handlowe.

Ustawowe ulgi PKP, jak sama nazwa wskazuje, wynikają z obowiązujących przepisów prawa. Możliwość korzystania ze zniżek w największym stopniu reguluje ustawa o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Są także inne akty prawne, które nadają ulgi poszczególnym grupom podróżnych. Wśród można wymienić m.in. osoby niepełnosprawne, niewidome i ich opiekunów, kombatantów, rodziny z Kartą Dużej Rodziny czy funkcjonariuszy niektórych służb.

Z kolei ulgi handlowe zależą od taryf poszczególnych przewoźników. Nie są one wymagane przez prawo, ale poszczególne spółki oferują je, aby zachęcić do podróży poszczególne grupy osób. Przykładami zniżki dla osób niebędących studentami w wieku do 26 lat oraz tańszy „bilet seniora” po ukończeniu 60. roku życia.

Warto dodać, że ulgi ustawowe i handlowe nie kumulują się. To znaczy, że przewoźnicy nie mają obowiązku stosowania ulg ustawowych, gdy podróżny korzysta z ulgi handlowej.

Kobieta trzymająca bilet w ręku

Zniżki dla żołnierzy w PKP

Na bezpłatny przejazd pociągami mogą liczyć Żołnierze Żandarmerii Wojskowej oraz wojskowych organów porządkowych. Warunkiem skorzystania z tej ulgi jest odbycie przejazdu w trakcie służby. Potwierdzeniem tego faktu powinna być legitymacja Żardarmerii, książeczka wojskowa z odpowiednim wpisem lub zaświadczenie dowódcy jednostki o wykonywanych czynnościach służbowych.

Ustawa przewiduje także ulgę 78% dla żołnierzy niezawodowych. Mogą z niej skorzystać osoby odbywające w danym momencie ćwiczenia związane niezawodową służbę wojskową (np. szkolenia WOT lub aktywnej rezerwy). W tym przypadku potwierdzeniem ulgi jest aktualny wpis w książeczce wojskowej.

Starszy mężczyzna na peronie

Czy z kartą dużej rodziny przysługuje zniżka w PKP?

Posiadacze Karty Dużej Rodziny również mogą korzystać ze zniżek w ramach systemu PKP, co stanowi ważny element wsparcia dla rodzin wielodzietnych w Polsce. Ulga na przejazdy kolejowe to forma uznania dla rodzin, które na co dzień borykają się z wyższymi kosztami utrzymania. Dzięki temu, podróże stają się dla nich bardziej dostępne i ekonomiczne.

Z Karty Dużej Rodziny można skorzystać na dwa sposoby, w zależności od uprawnień i liczby podróżujących. Zniżka w wysokości 37% przysługuje wyłącznie rodzicom lub małżonkom rodzica posiadającym bezterminową Kartę Dużej Rodziny. Tylko rodzice mają prawo do tego stałego uprawnienia, które obejmuje wszystkie rodzaje pociągów.

Z kolei oferta przejazdów z Kartą Dużej Rodziny skierowana jest do grup liczących co najmniej dwie osoby. Każdy pasażer musi posiadać własną Kartę Dużej Rodziny, jednak nie jest wymagane, aby byli to rodzice – mogą to być np. dzieci lub inni członkowie rodziny. Aby skorzystać z oferty, należy okazać karty podczas kontroli biletów. Co więcej, ulgi ustawowe mogą być łączone z tą ofertą, co czyni podróżowanie jeszcze bardziej korzystnym. Dzięki temu Karta Dużej Rodziny jest elastycznym rozwiązaniem dla różnych potrzeb podróżnych.

Zniżki PKP dla dzieci i młodzieży

Polskie prawo szczegółowo określa warunki przyznawania zniżek w PKP dzieciom i młodzieży, w tym osób z niepełnosprawnościami. Ulgi obejmują różne grupy wiekowe, począwszy od bezpłatnych przejazdów dla najmłodszych, po ulgi dla dzieci i młodzieży uwzględniane na podstawie różnych kryteriów. Poniżej opisujemy szczegółowo wszystkie zniżki dla dzieci w PKP.

Dzieci w wieku do 4 lat podróżują bezpłatnie. Wymagane jest pobranie bezpłatnego biletu. Czasem trzeba również przedstawić dokument potwierdzający wiek dziecka podczas kontroli.

Dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat (do momentu rozpoczęcia obowiązkowego przygotowania przedszkolnego) przewidziano ulgi w wysokości 37% dla biletów jednorazowych. Konieczne będzie okazanie dokumentu potwierdzającego wiek dziecka.

Podobnie wygląda sytuacja dzieci i młodzieży, które rozpoczęły obowiązkowe przygotowanie przedszkolne lub uczą się w polskich szkołach do 24 roku życia. Ulga na bilety jednorazowe wynosi 37%, natomiast na bilety miesięczne imienne – 49%. Wymagany dokument to zaświadczenie o kształceniu przedszkolnym lub legitymacja szkolna wydana na terenie Polski.

Dziecko w pociągu

Zniżki przysługują także dzieciom i młodzieży dotkniętym inwalidztwem lub niepełnosprawnością do ukończenia 24 roku życia. W tym przypadku zniżki dla tej grupy są znaczące, gdyż wynoszą 78% zarówno dla biletów jednorazowych, jak i miesięcznych imiennych. Jednak dotyczą one wyłącznie przejazdów z miejsca zamieszkania lub pobytu do właściwej placówki szkolnej, wychowawczej czy leczniczej. Aby skorzystać z tej ulgi należy okazać dokumenty potwierdzające niepełnosprawność, status ucznia oraz skierowanie lekarskie lub inne zawiadomienie wskazujące konieczność stawienia się w danej placówce wraz z konkretną datą.

Kolejną grupą są dzieci i młodzież ucząca się za granicą języka polskiego, geografii, kultury polskiej lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim, maksymalnie do ukończenia 18 lat. Aby uzyskać ulgę, należy przedstawić legitymację ucznia wydaną przez konsula Rzeczypospolitej Polskiej oraz dokument tożsamości potwierdzający wiek. Po spełnieniu tego warunku ulga dla dziecka w PKP wynosi 37% dla biletów jednorazowych i 49% dla miesięcznych.

Bilet studencki w PKP – czy studentom przysługują zniżki?

Studenci, którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku życia, mogą korzystać z ulgi w wysokości 51% na wszystkie rodzaje pociągów w klasie drugiej. Zarówno na bilety jednorazowe, jak i na bilety miesięczne imienne. Student musi okazać ważną legitymację lub mLegitymację studencką. W przypadku, gdy legitymacja nie zawiera informacji o wieku, konieczne jest również okazanie dowodu tożsamości.

Podobnie wygląda sytuacja studentów studiujących za granicą, którzy również nie skończyli 26 lat. Bilet studencki PKP w klasie drugiej jest tańszy o 51%. Wymagane dokumenty to polska lub międzynarodowa legitymacja studencka (ISIC), którą należy okazać razem z dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość i wiek. Dodatkowo wymagany jest dokument potwierdzający prawo stałego pobytu w Polsce – bez niego zniżka nie obowiązuje.

Na większą zniżkę mogą liczyć studenci dotknięci inwalidztwem lub niepełnosprawni do ukończenia 26 roku życia. Dla nich ulga wynosi 78%, pod warunkiem że odbywają przejazd z miejsca zamieszkania lub pobytu do placówki oświatowej, wychowawczej lub leczniczej. Zazwyczaj wymagane jest okazanie legitymacji studenckiej i dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność. Należy również mieć przy sobie skierowanie lekarskie lub inne zawiadomienie wskazujące na konieczność stawienia się w danej placówce wraz z konkretną datą.

Student w pociągu

Zniżki i ulgi PKP – podsumowanie

Oferowane przez PKP zniżki to doskonały pretekst, by tanio i komfortowo podróżować po Polsce. Trzeba pamiętać, że poza ulgami ustawowymi spółki kolejowe wprowadzają własne oferty handlowe. Dlatego przed podróżą warto zapoznać się z bieżącymi taryfami, aby mieć pewność korzystnej ceny. Ulgi handlowe mogą być wprowadzane na określony czas.

Planując podróż, pamiętaj również, aby nie zapomnieć o wymaganych dokumentach. Bez nich możesz nie otrzymać zniżki w kasie biletowej, a w trakcie kontroli może spowodować to dodatkowe koszty. A jeśli chcesz zarezerwować bilet lub sprawdzić godziny odjazdów, pomoże Ci w tym nasza wyszukiwarka połączeń kolejowych. W trakcie rezerwacji w naszym portalu masz możliwość wybrania odpowiedniej dla siebie ulgi.