Pociąg IC 144/143 Hańcza
Dzięki pociągom PKP Intercity pojedziesz w podróż nie tylko po Polsce, ale także poza jej granice. Przykładem takiego połączenia jest IC Hańcza, którym z Krakowa dostaniesz się wprost na Litwę. Daje to możliwość przejechania w zasadzie całej Europy, z kilkoma zaledwie przesiadkami. Podróżowanie pociągiem to świetna, bardziej oszczędna alternatywa dla samolotów czy samochodów. Sprawdź szczegóły dotyczące pociągu Hańcza.
Pociąg IC 144/143 Hańcza
Pociąg IC 144 zaczął funkcjonować 11 grudnia 2022 roku. Wcześniej łączył on jedynie Kraków z Suwałkami. Zarząd PKP Intercity podjął jednak decyzję o przedłużeniu jego trasy, czego oczekiwało sporo podróżnych. Przygraniczna Mockava to idealna stacja przesiadkowa do udania się na wycieczkę również w głąb Litwy i to głównie brano pod uwagę przy planowaniu trasy. Połączenie umożliwia szybką przesiadkę na litewskiej stacji na pociągi Kolei Litewskich dojeżdżające do Wilna oraz do Kowna.
Przesiadka do tych litewskich składów odbywa się systemem “door to door”, czyli z tego samego peronu. Dodatkowo ustalono, że litewski pociąg będzie oczekiwał 20 minut, by w przypadku opóźnienia pasażerowie się na niego nie spóźnili. To wygoda, bo nie musisz się martwić długim oczekiwaniem na kolejne połączenie. W ten sposób na wycieczkę wybrać się mogą także osoby starsze.
Od samego początku IC Hańcza cieszy się dużym zainteresowaniem wśród podróżnych. Do tego stopnia, że w okresie wakacyjnym warto bilety na niego kupować z wyprzedzeniem, aby mieć pewność otrzymania miejscówki. Nieraz zdarza się bowiem, że pasażerowie bez wykupionego miejsca siedzącego zostają na peronie, nie mieszcząc się do planowanego składu.
Zakup biletu online ułatwiają EuroPodróże. Kupisz tutaj bilety nie tylko na polskie, ale także międzynarodowe trasy. To ogromna wygoda, bo nie musisz stać w długiej kolejce na dworcu. Do tego gotowego dokumentu nie musisz drukować, bo otrzymasz go w wersji elektronicznej na e-mail i w SMS-ie. Pamiętaj tylko o zabraniu ze sobą dowodu tożsamości, bo bilety są imienne.
IC 144 Hańcza – trasa, rozkład jazdy
W przypadku IC Hańcza trasa to:
- Kraków Główny
- Miechów
- Włoszczowa Północ
- Opoczno Południe
- Warszawa Zachodnia
- Warszawa Centralna
- Warszawa Wschodnia
- Wołomin
- Tłuszcz
- Łochów
- Małkinia
- Czyżew
- Szepietowo
- Łapy
- Białystok Zielone Wzgórza
- Białystok
- Sokółka
- Dąbrowa Białostocka
- Augustów
- Suwałki
- Trakiszki
- Mockava(Gr)
- Mockava
Warto wspomnieć, że w miejscowości Mockava, już na Litwie, istnieje możliwość przesiadki do skomunikowanego z tym połączeniem pociągu do Wilna. Wówczas skorzystać można już z usług lokalnego, litewskiego przewoźnika. Z Krakowa pociąg wyjeżdża równo o godzinie 04.00 nad ranem. Do Mockavy dociera o 14.35.
IC 144 Hańcza – lokomotywa
Lokomotywy używane przez IC 144 Hańcza
Na trasie Kraków Główny – Białystok: EP07
Na trasie Białystok – Mockava: SU160
IC 144 Hańcza wagony
Na trasie Kraków Główny – Mockava:
Wagon numer 17
- klasa 2, wagon bezprzedziałowy, 72 miejsc siedzących, klimatyzacja, toalety z zamkniętym obiegiem;
- kursuje na zarządzenie.
Wagon numer 16
- 2 klasa, wagon bezprzedziałowy/liczba miejsc siedzących 72, klimatyzacja, toalety z zamkniętym obiegiem;
- kursuje do 30.IV i od 30.IX oraz od 06.V do 21.VI i od 02.IX do 27.IX oprócz 30, 31.V.
Wagon numer 16
- 2 klasa, wagon bezprzedziałowy/liczba miejsc siedzących 60, miejsc do przewozu rowerów lub większego bagażu 12, klimatyzacja, gniazdka 230 V, toalety z zamkniętym obiegiem;
- miejsca 71-78, 84, 85, 86, 87 dla przewożących rowery;
- kursuje od 04.V do 29.IX oraz w ①-⑤ od 24.VI do 30.VIII oraz 01, 02, 03, 30, 31.V.
Wagon numer 15
- 2 klasa, wagon bezprzedziałowy/liczba miejsc siedzących 60, miejsc do przewozu rowerów lub większego bagażu 12, klimatyzacja, gniazdka 230 V, toalety z zamkniętym obiegiem;
- miejsca 71-78, 84, 85, 86, 87 dla przewożących rowery.
Wagon numer 14
- 2 klasa, wagon bezprzedziałowy/liczba miejsc siedzących 56, miejsca dla osób niepełnosprawnych 2, klimatyzacja, gniazdka 230 V, toalety z zamkniętym obiegiem;
- miejsca 15, 17 dla niepełnosprawnych na wózkach;
- miejsca 11, 13 dla opiekunów osób niepełnosprawnych.
IC 144 Hańcza – rozkład miejsc
Pociąg IC 144 Hańcza został odmieniony poprzez wymienienie dawnych wagonów przedziałowych na wygodne bezprzedziałowe, z klimatyzacją. W dłuższej trasie komfort podróżnych z pewnością się podniósł. W efekcie 10 godzin jazdy do miejsca docelowego mija naprawdę szybko.
Podróżni muszą się przygotować również na dwa dłuższe postoje po drodze. Pierwszy, w Białymstoku trwa pół godziny i jest związany ze zmianą lokomotywy z elektrycznej na spalinową, bo dalsza część trasy nie jest zelektryfikowana. Drugi postój ma miejsce w Suwałkach i trwa 25 minut.
Przejazd z Warszawy Centralnej do Wilna trwa 9 godzin; z Mockavy do Kowna 1 godzinę i 20 minut, natomiast do Wilna 2 godziny 30 minut. To połączenie działa więc nie tylko w sposób lokalny, ale zapewnia dogodny przejazd także podróżnym w trakcie pokonywania o wiele dłuższych tras. Przy planowaniu swojej podróży warto zwracać uwagę na połączenia przesiadkowe.
Wyszukiwarka EuroPodróże pomoże Ci w zaplanowaniu także dłuższych przejazdów. Sprawdzisz, jak długo musisz oczekiwać na peronie. Znajdź informacje na temat poszczególnych dworców – dowiesz się, w jakich godzinach działają tam kasy biletowe, a także, czy stacja jest dobrze przygotowana do nieco dłuższego oczekiwania na swój pociąg.
Pociąg IC 144 Hańcza niewątpliwie jest jedną z bardziej popularnych połączeń kolejowych w Polsce. Przedłużony od dwóch lat aż na Litwę spełnia oczekiwania pasażerów co do wygodnych pociągów także poza Polskę. Czas przejazdu transportem kolejowym pomiędzy na przykład Warszawą a Wilnem, jest podobny do tego oferowanego przez Flixbus, ale wygoda podróży jest niewątpliwie większa.