Gdańsk pociągiem – gotowa recepta
Gdańsk – Perła Polskiego Wybrzeża. Dlaczego to idealny cel podróży kolejowej?
Jednym z miejsc, do którego zdecydowanie warto się wybrać jest Gdańsk. To nadbałtyckie miasto cieszy się nie tylko pięknymi krajobrazami, ale także bogatą, historią, wyjątkowymi zabytkami architektonicznymi oraz życiem kulturalnym, które razem tworzą niepowtarzalną atmosferę. Miasto to każdego roku przyciąga wielu turystów, zarówno polskich, jak i zagranicznych, którzy chcą zasmakować wyjątkowego klimatu tego miejsca. Co warto zwiedzić, co zobaczyć i czego spróbować w Gdańsku – o tym więcej opowiemy w naszym artykule, w którym znajdziesz gotową receptę na podroż do gotyckiego serca polskiego pomorza.
Podróż do Gdańska – dlaczego warto wybrać kolej?
Podróż pociągiem do Gdańska może być wyjątkowym i wygodnym doświadczeniem, a istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać tę formę podróży. Przede wszystkim warto wybrać kolej jako środek transportu do Gdańska ze względu na komfort podróży. Pociągi oferują zazwyczaj wygodne siedzenia, przestrzeń na rozprostowanie nóg oraz możliwość poruszania się w trakcie podróży. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą podróżować komfortowo, szczególnie na dłuższych trasach. Podróż pociągiem do Gdańska to także oszczędność czasu. Gdańsk jest doskonale skomunikowany z resztą kraju i można do niego dostać się pociągami w zasadzie z każdego zakątka Polski. W zależności od punktu wyjścia, podróż pociągiem do Gdańska może być szybsza niż podróż samochodem, zwłaszcza w godzinach szczytu, gdy drogi są zatłoczone. Ponadto, unikając korków i problemów z parkowaniem, można zaoszczędzić czas i stres związany z podróżą. Warto wspomnieć, że Dworzec Główny w Gdańsku znajduję się tuż przy centrum, w niewielkiej odległości do najważniejszych atrakcji miasta.
Mówiąc o podróżach kolejowych, nie można nie wspomnieć o pięknych widokach rozpościerających się za oknami pociągu. Trasa do Gdańska prowadzi przez malownicze krajobrazy, zwłaszcza jeśli podróżujesz z regionów północnych lub centralnych Polski. Otoczenie mijanych w trakcie trasy pól, lasów, jezior i rzek co sprawia, że podróż staje się także okazją do relaksu i podziwiania przyrody. A skoro już mowa o środowisku naturalnym, warto pamiętać o tym, że podróż pociągiem jest jednym z najbardziej ekologicznych form transportu. Podróż pociągiem ma znacznie mniejszy wpływ na środowisko naturalne niż samoloty, samochody oraz autokary.
Historia w zasięgu ręki – zabytki Gdańska
Gdańsk to miasto o bogatej historii, której ślady możemy podziwiać na każdym kroku. Zdecydowanie wśród miejsc wartej uwagi znajduje się Stare Miasto z reprezentatywną ulicą Długą. Przechadzając się nią, mamy okazję zobaczyć wiele charakterystycznych miejsc tego miasta, które zdecydowanie trzeba zobaczyć, będąc na miejscu.
Dlatego zwiedzanie warto zacząć właśnie od ulicy Długiej w Gdańsku, do której z Dworca głównego dostaniemy się spacerem w zaledwie kilkanaście minut, kierując się na południe miasta. Warto udać się tam pieszo, aby nie przegapić pięknych gdańskich kamienic i placów. Najpopularniejszą trasą turystyczną, jest Trasa Królewska, która rozpoczyna się od Bramy Wyżynnej, następnie prowadzi do Bramy Złotej i ciągnie się wzdłuż ulicy Długiej oraz Długiego Targu – to właśnie tam znajdują się najpiękniejsze zbytki Gdańska.
Ulica Długa – liczy zaledwie 320 m, mimo to nie brakuje na niej kluczowych atrakcji miasta takich jak symbol miasta, czyli zjawiskowa Fontanna Neptuna.
Brama Wyżynna – ten zabytek w pełni oddaje potęgę i majestat dawnego Gdańska. Jest początkiem Drogi Królewskiej, którą kroczyli najwięksi władcy Polski i Europy. Jest też pełna tajemnic i ukrytych przekazów, układając plan zwiedzania Gdańska, to od niej warto rozpocząć odkrywanie miasta. Na murach Bramy Wyżynnej znajdziemy łacińskie napisy, które w przetłumaczeniu na język polski brzmią: „Najmądrzej dzieje się wszystko, co dzieje się dla Rzeczpospolitej”, „Dobra najbardziej pożądane przez państwo, to Pokój, Wolność, Zgoda”, „Sprawiedliwość i pobożność to dwie podstawy wszystkich królestw”. Czy znajdziesz je na murach?
Złota Brama – zabytkowa brama miejska Głównego Miasta w Gdańsku, otwiera ulicę Długą i jest częścią Drogi Królewskiej. Pierwotnie w tym miejscu znajdowała się część fortyfikacji miejskiej, średniowieczna gotycka Brama Długouliczna, która została zburzona, a na jej miejscu w roku 1612 została postawiona obecnie istniejącą brama. Brama Złota została zaprojektowana przez architekta Abrahama van den Blocke i do dziś zachwyca odwiedzających swoim stylem i wyrafinowanymi zdobieniami, nawiązującymi do architektury klasycznej.
Zielona Brama – to jedna z najstarszych bram wodnych Gdańska, czyli bram wieńczących ulice prostopadle przylegające do Motławy. Została zbudowana w latach 1564–1568 jako gdańska rezydencja królów Polski. Wraz z bramami Złotą i Wyżynną spinała ciąg ulicy Długiej i Długiego Targu, zwany Drogą Królewską. Dlaczego Brama nosi nazwę Zielona? Nie ma jednej tezy mówiącej o tym, skąd się wzięła nazwa bramy. Jedna z nich sugeruje, że to kamienne dekoracje pomalowane na zielono zainspirowały do nadania bramie nazwy Zielona, z kolei inna głosi, że wpłynął na nią kolor pierwszych, przeszklonych okien.
Długi Targ – reprezentacyjny plac w Gdańsku na Głównym Mieście. Obecnie pełni funkcję rynku, jest przedłużeniem ul. Długiej, z którą tworzy tak zwaną Drogę Królewską.
Dwór Artusa – jest to jedna z najbardziej reprezentatywnych budowli Gdańska, a jego historia sięga aż 1348 roku, kiedy to rozpoczęto budowę. Gmach usytuowany jest w centrum Gdańska, przy Długim Targu 44, dawniej budynek ten funkcjonował jako miejsce spotkań kupców, ośrodek życia towarzyskiego, później giełda, a obecnie znajduję się tu oddział Muzeum Gdańska.
Ulica Mariacka – Spacerując po Gdańsku, obowiązkowym punktem jest urokliwa ulica Mariacka, jedna z najpiękniejszych ulic w Polsce. Jej kamieniczki z charakterystycznymi kryją liczne galerie bursztynu – kamienia, który od wieków jest związany z historią miasta. To właśnie tutaj można nabyć wyjątkowe pamiątki, ale również podziwiać pracownie rzemieślników, którzy zachowują starą tradycję jego obróbki
Kościół Mariacki – tego zabytku nie można przegapić, jest to największa ceglana, gotycka świątynia w Polsce i w Europie, która zachwyca nie tylko swoim ogromem. Świątynie wznoszono w latach 1343-1502, a jej nawa ma aż 105 metrów długości. Kościół ma ponad pół hektara powierzchni i może pomieścić ponad 25 tysięcy osób. Nie tylko sama budowla zachwyca, ale także zawartość jej wnętrza, która skrywa wiele zabytków i dzieł sztuki między innymi dębowy, późnogotycki ołtarz główny pochodzący z lat 1510-1517. Ale to nie wszystko co ma do zaoferowania dla nas to miejsce, bo ponadto blisko 80-metrowa wieża Kościoła jest udostępniona dla turystów. Można ją zwiedzać w godz. 9-18, od poniedziałku do soboty, a z jej szczytu można podziwiać piękną panoramę miasta. Aby dostać się na jej szczyt, trzeba pokonać 409 stopni schodów – w tym duża część przypada na oryginalnie zachowaną bardzo wąską, spiralną klatkę schodową z epoki średniowiecza.
Żuraw nad Motławą – Kolejnym punktem na mapie zabytków jest żuraw nad Motławą, czyli średniowieczny dźwig portowy, a zarazem kolejny rozpoznawalny symbol Gdańska. Doskonale zachowany, bo wybudowany już w XV wieku dźwig, doskonale oddaje ducha zamierzchłych czasów i portową historię miasta.
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Dla miłośników sztuki Gdańsk oferuje nie lada atrakcje, a wśród nich Muzeum Narodowe przechowujące w swoich zbiorach dzieła malarstwa, rzeźby, rzemiosła artystycznego i wiele innych eksponatów. Warto zobaczyć słynne „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga, który nie tylko zachwyca detalami, ale również przenosi nas w czasie do epoki, kiedy sztuka miała głęboki, duchowy wymiar.
Dążenie do wolności – Europejskie Centrum Solidarności
Modernistyczny budynek Europejskiego Centrum Solidarności to nie tylko muzeum poświęcone historii Solidarności i opozycji demokratycznej w Europie, ale również miejsce debat i spotkań. Interaktywne wystawy przybliżają odwagę i determinację ludzi, którzy przyczynili się do znaczących zmian w Polsce i Europie. To inspirująca wizyta dla każdego, kto interesuje się bliską historią i role, jaką Polska odegrała w walce o demokrację.
Jarmark Dominikański
Jednym z najsłynniejszych wydarzeń w Gdańsku jest Jarmark Dominikański — wielkie święto handlu, sztuki i rękodzieła, które odbywa się co roku na przełomie lipca i sierpnia i trwa przez trzy tygodnie. Jarmark św. Dominika jest jednym z najstarszych takich wydarzeń w Europie, a jego tradycja sięga roku 1260 roku. Każdego roku jarmark cieszy się ogromną popularnością, o czym świadczą miliony odwiedzających z polski i zagranicy.
Gęsto ustawione stragany na Głównym Mieście oferują unikatowe produkty wielu kategorii, wśród nich dzieła sztuki, starocie, wyjątkową galanterię, ręcznie robioną biżuterię, zabawki, ubrania, a także meble i lokalne przysmaki. Jarmark Dominikański to także bogaty program artystyczny, w ramach którego odbywają się koncerty muzyki rockowej i kameralnej oraz parady uliczne i spektakle.
Na talerzu – smaki Gdańska
Gdańsk to nie tylko festiwal doznań wizualnych, ale też kulinarne odkrycie. Wśród lokalnych przysmaków nie może zabraknąć świeżych ryb serwowanych w licznych restauracjach nad Motławą. Warto spróbować dorsza po gdańsku lub złocistego śledzia w oleju. Dla smakoszy mięs polecamy gdańskie kaczki z jabłkami. A na deser warto spróbować kawałku autentycznego gdańskiego marcepana. Będąc w Gdańsku szczególnie warto spróbować lokalnych browarów, bogata tradycja warzenia piwa sięga w Gdańsku wczesnego XIII wieku.
Nocleg w Gdańsku
Gdzie warto zarezerwować sobie nocleg? Najlepiej jak najbliżej centrum, aby móc korzystać z najważniejszych atrakcji miasta i poczuć klimat tego miejsca. Ceny w centrum mogą być nieco wyższe, dlatego jeśli chcemy zaoszczędzić, można postawić na okoliczne dzielnice, które są dobrze skomunikowane z centrum miasta. Wśród nich polecamy: Śródmieście, Olszynka, Siedlce, Aniołki, Przeróbka, Chełm, Młyniska
Rezerwując bilety kolejowe do Gdańska na naszym serwisie EuroPodróże, możesz od razu poszukać noclegu w danych terminie u naszego partnera na booking.com
Podróżując z EuroPodróże
Wiele osób uważa, że podróż kolejowa to najlepszy sposób, by zatracić się w rozmowie, lekturze lub po prostu odpocząć, nie martwiąc się o korki na drogach czy o szukanie miejsca parkingowego. Z EuroPodróże, wyprawa do Gdańska staje się jeszcze bardziej komfortowa i przystępna. Pociągi oferują zarówno szybkie połączenia, jak i miłe otoczenie, dzięki któremu podróż przebiega w przyjemnej atmosferze. Gdańsk czeka,