Panorama Marsylia

Marsylia: najlepsze atrakcje i zwiedzanie miasta

Marsylia to jedno z największych i najważniejszych miast portowych Francji, położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego, na południu kraju. Miasto ma bogatą historię i wyjątkową kulturę, która łączy tradycje śródziemnomorskie, francuskie i arabskie.

Kolejną cechą charakterystyczną Marsylii jest Bazylika Notre-Dame de la Garde, katedra, która góruje nad miastem i oferuje niesamowite widoki na Marsylię i Morze Śródziemne. Ten kompleks sakralny jest jednym z najbardziej znanych symboli miasta.

Wśród innych godnych uwagi miejsc warto zwrócić uwagę na La Canebière – główny bulwar Marsylii, Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej, a także malownicze wyspy Friuli – miejsce akcji z powieści „Hrabia Monte Christo” Aleksandra Dumasa.

Marsylia

Sprawdź połączenia kolejowe do Marsylii we Francji:

Paryż
Marsylia
od 200 PLN
SPRAWDŹ
Lyon
Marsylia
od 127 PLN
SPRAWDŹ
Tuluza
Marsylia
od 137 PLN
SPRAWDŹ
Strasburg
Marsylia
od 351 PLN
SPRAWDŹ
Rennes
Marsylia
od 449 PLN
SPRAWDŹ
Nicea
Marsylia
od 161 PLN
SPRAWDŹ
Nantes
Marsylia
od 454 PLN
SPRAWDŹ
Montpellier
Marsylia
od 69 PLN
SPRAWDŹ
Bordeaux
Marsylia
od 229 PLN
SPRAWDŹ
Awinion
Marsylia
od 95 PLN
SPRAWDŹ

Najważniejsze zabytki Marsylii

Noclegi w Marsylia

Stary Port (Vieux-Port)

Stary Port w Marsylii (Vieux-Port) to jedno z najbardziej znanych i atrakcyjnych miejsc w tym francuskim mieście. Położony w samym sercu Marsylii, ten zabytkowy port przyciąga turystów niepowtarzalną atmosferą i malowniczymi widokami.

Można tu spacerować po nabrzeżach, podziwiając jachty i łodzie rybackie. Wokół portu znajdują się malownicze restauracje, kawiarnie i sklepy, w których można skosztować tradycyjnej kuchni prowansalskiej, lub kupić pamiątki.

Stary Port

Fort Saint-Jean i Fort Saint-Nicolas

Centralnym elementem Starego Portu są dwie twierdze – Fort Saint-Jean i Fort Saint-Nicolas, które strzegły wejścia do portu. Te kamienne budowle, wzniesione w XVII wieku, dodają temu miejscu szczególnego uroku i znaczenia historycznego. Turyści mogą odwiedzić fortecę, aby dowiedzieć się więcej o bogatej historii Marsylii.

Fort Saint-Jean i Fort Saint-Nicolas

Bazylika Notre Dame de la Garde

Bazylika Notre-Dame de la Garde to rzymskokatolicka bazylika położona na szczycie wzgórza Garde w Marsylii. Zbudowana w XIX wieku w stylu neobizantyjskim. Jej złoty posąg Matki Boskiej, który wznosi się na szczycie 57-metrowej dzwonnicy, jest symbolem Marsylii.

Bazylika Notre Dame de la Garde

Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej (MuCEM)

Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej (MuCEM) to wyjątkowe centrum kulturalne zlokalizowane w Marsylii. Budynek muzeum, zaprojektowany przez słynnego architekta Rudiego Ricottiego, to arcydzieło architektury łączące nowoczesną technologię i tradycje historyczne.

Eksponaty muzealne poświęcone są dziedzictwu kulturowemu Europy i Morza Śródziemnego, prezentując odwiedzającym różnorodne artefakty, dzieła sztuki, eksponaty interaktywne i prezentacje multimedialne. Można tu zapoznać się z historią, tradycjami, rzemiosłem, religią i życiem codziennym ludów zamieszkujących ten region od wieków.

Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej

Zamek d'If

Zamek d'If (lub Château d'If) jest jednym z najsłynniejszych zabytków Marsylii. Jest to twierdza zbudowana w XVI wieku, położona na wyspie If na Morzu Śródziemnym.

Jednym z najsłynniejszych więźniów Chateau d'If był hrabia Monte Christo, bohater powieści Aleksandra Dumasa pod tym samym tytułem. To właśnie w tych ponurych celach spędził wiele lat w więzieniu, zanim udało mu się dokonać słynnej ucieczki.

Zamek d'If

Pałac Longchamp (Palais Longchamp)

Ten monumentalny kompleks został zbudowany w XIX wieku na rozkaz cesarza Napoleona III dla upamiętnienia pomyślnego ukończenia budowy kanału dostarczającego wodę do miasta.

Pałac Longshan zachwyca swoją wielkością i neoklasycystycznym stylem. Centralną część zespołu stanowi fontanna ozdobiona rzeźbami, figurami i płaskorzeźbami. Budynki pałacu zdobią liczne kolumny, łuki i elementy dekoracyjne charakterystyczne dla stylu neoklasycystycznego.

Pałac Longchamp

Dzielnica Le Panier

Le Panier to stara dzielnica Marsylii, położona w północno-zachodniej części miasta. Jest to jedna z najstarszych dzielnic Marsylii, która zachowała swoją autentyczną atmosferę i dziedzictwo architektoniczne.

Wąskie uliczki ozdobione kolorowymi domami, ciche place i przytulne kawiarnie tworzą niepowtarzalne wrażenie śródziemnomorskiego smaku. Można tu zobaczyć tradycyjną lokalną architekturę z charakterystycznymi balkonami, arkadami i oknami.

Ulica La Canebière

Ulica Canebière to centralna aleja Marsylii, uważana za serce miasta. Ulica ta znana jest ze wspaniałej architektury, różnorodnych sklepów, restauracji i kawiarni, które tworzą niepowtarzalną atmosferę.

Najbardziej znane zabytki architektury na tej ulicy to Plac Giełdowy z kolumnadą i Pałacem Sprawiedliwości.

Pałac Sprawiedliwości w Marsylii

Budynek pałacu, wzniesiony w połowie XIX wieku, charakteryzuje się symetryczną kompozycją, z dwoma skrzydłami rozciągającymi się w obu kierunkach od głównego wejścia. Znajdują się tu sale sądowe, biura sędziów i prawników.

Pałac Sprawiedliwości w Marsylii

Park Narodowy Calanques

Promenada Marsylijska w Calanques położona jest na południe od Marsylii i zachwyca niesamowitym pięknem przyrody. Promenada prowadzi przez malownicze skaliste zatoczki zwane „kalakas”. Te zatoki z krystalicznie czystą, błękitną wodą otoczone są wysokimi wapiennymi klifami opadającymi do morza.

Podczas spaceru będziesz podziwiać niesamowite widoki: śnieżnobiałe skały odbijające się w wodach Morza Śródziemnego, zielone lasy sosnowe schodzące aż do samego brzegu i niekończący się błękit nieba nad głową.

Park Narodowy Calanques

Łuk triumfalny Porte Royale w Marsylii

Ta monumentalna budowla została wzniesiona w 1839 roku dla upamiętnienia zwycięstw Napoleona Bonaparte i upamiętniła ukończenie budowy Starego Portu w Marsylii.

Wysokość łuku sięga 52 metrów, a szerokość 18 metrów. Wykonany jest w stylu neoklasycystycznym i ozdobiony kompozycjami rzeźbiarskimi przedstawiającymi sceny kampanii wojennych Napoleona. Sam łuk znajduje się na jednym z najwyższych wzgórz Marsylii, skąd roztacza się niesamowity widok na panoramę miasta, jego portu i Morza Śródziemnego.

Łuk triumfalny Porte Royale w Marsylii

Pałac w Faro

Pałac Faro to majestatyczny kompleks architektoniczny położony w Marsylii. Ta neoklasycystyczna budowla powstała pod koniec XIX wieku i jest jednym z najwybitniejszych zabytków miasta.

Pałac w Faro

Katedra w Marsylii

Katedra w Marsylii, czyli Saint-Mer-Major, to majestatyczna katolicka katedra w Marsylii. Jest to jeden z najsłynniejszych zabytków miasta i jeden z najwybitniejszych przykładów architektury romańskiej na południu Francji. Szczególną uwagę zwraca wspaniałe rzeźbione drewniane skrzydło chóru z XVI wieku.

Katedra w Marsylii została poważnie zniszczona podczas rewolucji francuskiej, ale później została starannie odrestaurowana.

Katedra w Marsylii

Pałac Boreli

Pałac powstał w XVIII wieku i jest jednym z najwybitniejszych przykładów francuskiej architektury barokowej. Fasada budynku ozdobiona jest wspaniałymi kolumnami, rzeźbami i elementami dekoracyjnymi. Ogromne okna z bogatą dekoracją sztukatorską dodają pałacowi światła i poczucia przestrzeni.

Pałac Boreli

Tradycyjna kuchnia w Marsylii

Marsylia, jedno z największych miast portowych Francji, posiada bogatą tradycję kulinarną, która ukształtowała się pod wpływem regionu śródziemnomorskiego. Oto kilka tradycyjnych dań typowych dla lokalnej kuchni Marsylii:

  1. Bouillabaisse - to słynna marsylska zupa rybna, przygotowywana z różnych rodzajów ryb i owoców morza, doprawiana szafranem, czosnkiem i oliwą z oliwek.

  2. Ratatouille – gulasz warzywny z bakłażana, cukinii, pomidorów, cebuli i warzyw, będący jednym z najbardziej znanych symboli kuchni prowansalskiej.

  3. Escargot - danie ze ślimaków, które zwykle gotuje się w kremowym sosie z czosnkiem i ziołami.

  4. Bruin - to gęsta potrawa przypominająca owsiankę z fasoli, którą tradycyjnie podaje się z kiełbaskami i kawałkami smażonej wieprzowiny.

Te i inne dania odzwierciedlają różnorodność i wyjątkowość kultury kulinarnej Marsylii, która łączy w sobie tradycje Prowansji, Morza Śródziemnego i owoców morza.