Wakacyjny rozkład jazdy pociągów 2022
Jak jeżdżą pociągi w wakacje 2022?
Więcej pociągów PKP Intercity w wakacje? Nowy rozkład jazdy wejdzie w życie już w niedzielę 12 czerwca. Jakie zmiany przygotował przewoźnik? To średnio 436 pociągów PKP Intercity na polskich torach każdego dnia. Pasażerowie będą mogli także skorzystać z dodatkowych połączeń sezonowych, które ułatwią dojazd do najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych w Polsce. Przedstawiamy wakacyjny rozkład jazdy pociągów 2022!
Tegoroczna wakacyjna oferta PKP to aż 11 pociągów więcej niż w analogicznym okresie przed pandemią. Utwierdza to w przekonaniu, że czasy lockdownu szczęśliwie już za nami, a przewoźnik jest przygotowany na obsługę spragnionych wypoczynku pasażerów. Ostatnie trzy lata nie poszły jednak na marne. Przewoźnik ulepszył przez ten czas swoją ofertę na wielu trasach. Jakie zmiany przyniesie wakacyjny rozkład jazdy pociągów?
Z Warszawy pociągiem nad morze – więcej połączeń i krótszy czas przejazdu
Jedna z wprowadzonych zmian dotyczy popularny połączeń między Warszawą a Trójmiastem. Tego lata podróżni będą mogli skorzystać aż z 27 par połączeń. To wzrost o 3 pary w stosunku do 2019 roku. Skróci się także czas przejazdu dla najszybszych pociągów. To aż 26 minut mniej!
Weekendowe połączenia nad morze
Przewoźnik uruchomi także dodatkowe połączenia w weekendy. Trasa przejazdu pociągów zostanie zoptymalizowana tak, aby zapewnić wygodny transport mieszkańcom różnych części Polski. Przykładem może być drugie połączenie Express InterCity Premium (EIP) z Krakowa przez Warszawę i Trójmiasto do Kołobrzegu.
Na trasie nowych połączeń (w zależności od składu) znajdą się także takie miasta jak Łódź, Katowice i Poznań. Pociągami PKP będzie można podróżować również na Hel. Ekspresowe połączenie z Warszawy zapewni EIC Jantar.
Skład Artus umożliwi dojazd nad morze pasażerom z Przemyśla. Pociąg zatrzyma się po drodze m.in. w Rzeszowie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu i Bydgoszczy. Dobrą wiadomością dla podróżnych jest fakt, że zmodernizowany skład podniósł kategorię z TLK do IC.
Przewoźnik uruchomił także dodatkowe połączenia na najbardziej popularnych kierunkach. To pociągi kursujące z Warszawy do Trójmiasta oraz połączenia między Wrocławiem i Gdynią. Dodatkowe pociągi pojawią się także w długie weekendy 16-19 czerwca oraz 13-15 sierpnia, a także w okresie, w którym w Gdyni odbywa się festiwal muzyczny Open’er (29 czerwca – 2 lipca).
Również poznaniacy zyskają więcej możliwości dojazdu do popularnego kurortu. Liczba par pociągów wzrośnie z 3 do 5, a czas podróży między Poznaniem a Kołobrzegiem skróci się z 4 godzin do 3,5 godziny.
Pociągiem na mazury
Pociągiem dojedziemy także na Mazury. Latem 2022 pojawią się dodatkowe połączenia między Warszawą i Olsztynem. Pociągi będą także kursować do Giżycka. Do żeglarskiej stolicy Polski będzie można dojechać m.in. pociągami IC Mamry z Wrocławia przez Poznań, Toruń i Olsztyn.
Więcej połączeń do Zakopanego
Wielbicieli wycieczek górskich z pewnością ucieszy fakt, że 25 czerwca powrócą bezpośrednie połączenia do Zakopanego. Do stolicy polskich Tatr pasażerowie dojadą m.in. pociągiem IC Karłowicz oraz składami relacji Gdynia – Zakopane – Gdynia TLK Karpaty i TLK Małopolska przez Częstochowę lub Włoszczowę Północ. Mieszkańcy Trójmiasta będą mogli także odwiedzić góry, korzystając z pociągu IC Witkacy, który zatrzymuje się m.in. w Bydgoszczy, Toruniu i Łodzi. Bezpośrednie połączenie z zimową stolicą Polski zyskają także mieszkańcy Szczecina, Poznania i Ostrowa Wielkopolskiego. Podróżni na miejscu będą korzystać z tymczasowej stacji Spyrkówka, co ma związek z intensywnymi pracami remontowymi na linii kolejowej Kraków – Zakopane. Aby zniwelować ewentualne niedogodności, codziennie od 25 czerwca do końca sierpnia do dyspozycji podróżnych będą informatorzy mobilni.
Nie tylko Zakopane. Pociągiem w góry
Góry to nie tylko Zakopane i Tatry. Oferta przewoźnika obejmuje również inne popularne górskie regiony. Kotlina Kłodzka dzięki pociągowi Kormoran zyskała połączenie z Olsztynem i Polanicą Zdrój. IC Śnieżka zapewni mieszkańcom Warszawy wygodny dojazd do Szklarskiej Poręby. Pociągi TLK Małopolska i TLK Karpaty zawiozą turystów do Krynicy-Zdroju, podczas gdy składy TLK Wetlina i TLK Bieszczady zapewniają dojazd do Zagórza, a w czasie weekendów do Łupkowa. Stąd już tylko rzut beretem na bieszczadzkie szklaki!
Zwiedzanie Polski – więcej połączeń między miastami turystycznymi
Lato to także czas popularnych city break’ów. Również w rodzimym wydaniu. Miłośnicy turystyki miejskiej będą mogli skorzystać z większej liczby połączeń między Warszawą i Lublinem. Czas przejazdu skróci się z 3 godzin do 2. A liczba połączeń wzrośnie z 8 pociągów dziennie do 15.
PKP gotowe lato. A Ty?
To nie koniec zmian! Przewoźnik zapowiada dalsze prace modernizacyjne oraz stopniową wymianę składów na coraz nowocześniejsze pociągi. Wszystko po to, aby podróż pociągiem na wakacje była naprawdę komfortowa i szybka. Wszystkie dostępne połączenia oraz wakacyjny rozkład jazdy pociągów PKP znajdziesz na EuroPodróże.pl