Najpiękniejsze zamki w Polsce, do których dojedziesz pociągiem
Najpiękniejsze zamki w Polsce, do których dojedziesz pociągiem
Szukasz pomysłu na weekend? A może tak zwiedzanie zamków? Malownicze budowle to pasjonująca podróż przez historię i możliwość zobaczenia dawnej architektury. Najpiękniejsze zamki w Polsce, to nasz wybór miejsc wartych odwiedzenia, do których łatwo dojechać pociągiem.
Czy warto odwiedzić zamek w Malborku?
Pytanie czysto retoryczne, ponieważ jest to jeden z najpełniejszych i najlepiej zachowanych zamków w Polsce. W 2007 roku został uznany za jeden z siedmiu cudów świata w naszym kraju. Słynny krzyżacki zamek ma już ponad 700 lat. Jest to największy na świecie zamek pod względem powierzchni, który służył niegdyś jako główna siedziba Zakonu Krzyżackiego w Polsce.
Malborska twierdza składa się z trzech zamków, a jej serce stanowi Zamek Wysoki z kościołem Najświętszej Maryi Panny. Spektakularna budowla z czerwonej cegły jest dobrze widoczna z centrum miasta oraz okien pociągu. Stacja kolejowa Malbork znajduje się zaledwie 15 minut od zamku. Możemy tu dojechać pociągiem kursującym na linii Kraków – Gdańsk, Kraków – Warszawa czy też od strony Elbląga.
Najpiękniejsze zamki w Polsce w pobliżu Krakowa?
Jeżeli uwielbiasz zamki i mieszkasz w pobliżu Krakowa, to na pewno już udało Ci się odwiedzić Wawel oraz obiekty na Szlaku Orlich Gniazd. Gdzie zatem jeszcze warto się wybrać? Mamy dla Ciebie dwie alternatywne propozycje.
Sucha Beskidzka
W sercu Beskidu Żywieckiego znajduje się Sucha Beskidzka. Miejscowość słynie nie tylko z ciekawych tras turystycznych, ale także pięknego, renesansowego zamku, który często nazywany jest Małym Wawelem. Na uwagę zasługuje dziedziniec z krużgankami, masywne narożne wieże oraz piękny, zielony park otaczający budynek. Na terenie zamku znajduje się Muzeum oraz przestrzeń koncertowo-teatralna. Aby zwiedzić zamek, najlepiej wysiąść na stacji Sucha Beskidzka. Do Suchej dojedziemy bezpośrednio z Krakowa.
Zamek w Łańcucie
Zamek w Łańcucie został wybudowany w XVII wieku na polecenie Stanisława Lubomirskiego w stylu „palazzo in fortezza. Nad architekturą i wystrojem rezydencji pracowali najwybitniejsi artyści tamtego okresu. W XVIII wieku przystąpiono do tworzenia parku otaczającego zamek. Po II wojnie światowej rezydencja została zamieniona w muzeum. Łatwo można tu dotrzeć pociągiem, wysiadając na stacji Łańcut. Miejscowość znajduje się przy linii łączącej Kraków z Medyką.
Zamki w województwie dolnośląskim
Jeżeli szukasz pomysłu na wypad do województwa dolnośląskiego koniecznie zwróć uwagę na dwa zamki, które znajdują się na północ od Wrocławia. Zamek Książ oraz w Kamieńcu Ząbkowickim.
Zamek Książ
Dolnośląska rezydencja należy do jednych z najbardziej tajemniczych zamków w Polsce. Zamek Książ był poddawany licznym przebudowom, w wyniku których zyskał swój obecny pałacowy wygląd. W trakcie II wojny światowej powstały pod nim rozległe podziemia, będące tajną kryjówką Adolfa Hitlera. Część badaczy przypuszcza, że być może tam znajdować się może słynny złoty pociąg. Aby dostać się do zamku, najlepiej wysiąść na stacji Wałbrzych Miasto, skąd kursuje bezpośredni autobus. Do Wałbrzycha dojedziemy m.in. z Wrocławia czy Katowic
Kamieniec Ząbkowicki
Dolny Śląsk słynie z licznych pałaców i ukrytych między lasami zamków. Wśród nich na uwagę zasługuje romantyczna ruina zamku w Kamieńcu Ząbkowickim. Pałac został wzniesiony w XIX wieku w modnym wówczas stylu neogotyckim. W jego charakterystycznej sylwetce wyróżniają się cztery wieże. Ruina jest stopniowo restaurowana i udostępniana do zwiedzania. Wszechobecna zieleń potęguje wrażenie tajemniczości. Aby zwiedzić budowlę, najlepiej wysiąść na stacji Kamieniec Ząbkowicki, gdzie dojedziemy m.in. z Wrocławia.
Ciechanów i Nidzica – pięknie i niedoceniane zamki w Polsce
Oddalone od siebie zaledwie o 65 km zamki na północy Polski w Ciechanowie i Nidzicy to propozycja na jednodniową wycieczkę dla mieszkających lub odwiedzających Warmię i Mazury.
Ciechanów
Ciechanów jest znany nie tylko z piwowarstwa. Na terenie miejscowości znajduje się średniowieczny zamek. Budowla posiada charakterystyczne baszty i ceglane mury. Na terenie zamku znajduje się muzeum oraz odbywają się liczne inscenizacje historyczne. Zamek znajduje się nieopodal stacji kolejowej Ciechanów, gdzie dojedziemy m.in. z Warszawy.
Zamek w Nidzicy
Zamek w Nidzicy to najbardziej okazały zamek na Warmii i Mazurach. Ceglana budowla również była niegdyś kwaterą krzyżaków. Gotycki zamek ma blisko 650 lat. Na terenie zamku znajduje się Muzeum Ziemi Nidzickiej oraz kwatera Bractwa Rycerskiego Komturii Nidzickiej. Kompleks otoczony jest XIX-wiecznym parkiem. Zamek oddalony jest 15 minut spacerem od stacji kolejowej w Nidzicy. Do miejscowości najłatwiej dojechać z Olsztyna lub z pociągami PKP z Warszawy.
Zamki w Polsce to zarówno średniowieczne warownie, jak i piękne renesansowe rezydencje. Nie brakuje także pałaców z XVIII i XIX wieku. Większość z nich zlokalizowana jest w miejscach, które już kiedyś odgrywały znaczną rolę, a dzisiaj są dobrze skomunikowanymi ośrodkami, do których łatwo dojechać pociągiem. Wiesz już, który zamek chcesz zobaczyć? Kup bilet i wskakuj do wagonu!