gdzie na wakacje we wrześniu w Polsce

Gdzie na wakacje we wrześniu w Polsce?

Opublikowany: 2022/09/12
Kategoria: Podróże

Przedstawiamy 5 pomysłów, gdzie na wakacje we wrześniu w Polsce!

 

Co prawda wakacje się już skończyły, ale my wciąż mamy apetyt na podróżowanie. Co więcej, istnieją miejsca, gdzie zdecydowanie lepiej pojechać poza wysokim sezonem letnim, a żeby wyjazd się udał, nie są potrzebne bardzo wysokie temperatury. Gdzie pojechać na wakacje we wrześniu w Polsce? Poznaj nasze typy i inspiracje!


Sezon urlopowy wcale nie kończy się wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Szczególnie jeśli Ty sam szkołę dawno skończyłeś. Urlop we wrześniu w Polsce ma właściwie same zalety. Kalendarzowe lato nadal rozpieszcza nas piękną pogodą i ciepłym słońcem. Turystyczne atrakcje i miejscowości są mniej oblężone, a posezonowe promocje zachęcają do skorzystania z bogatej oferty noclegów. Mniej ludzi spotkamy także na szlakach i na plaży. To szansa, aby w końcu nacieszyć się widokami i przestrzenią. W miastach zaczyna się życie kulturalne, a w winnicach…wrzesień jest czasem winobrania! Przedstawiamy inspirujący wybór kierunków podróży pociągiem!

 

Tajemniczy Dolny Śląsk

Idealnym wyborem na wrześniowy urlop są tereny Dolnego Śląska. Zatłoczony latem Zamek Książ we wrześniu zachwyca dojrzałą zielenią ogrodów i doskonałymi warunkami do zwiedzania (dojazd pociągiem do stacji Wałbrzych). Ciekawym pomysłem na wycieczkę jest także odwiedzenie usytuowanego nieopodal Jeleniej Góry Zamku Chojnik, z którego wieży zyskujemy wspaniały widok na Karkonoski Park Narodowy. W tym momencie trzeba wspomnieć również o Szklarskiej Porębie i Karpaczu. Obie miejscowości są doskonałą bazą wypadową do górskich wycieczek, którym sprzyja bogata infrastruktura schroniskowa. Wśród karkonoskich klasyków znajdują się m.in. najwyższy szczyt pasma Śnieżka lub wodospad Kamieńczyk.
Pogoda nie sprzyja? Przed deszczem najlepiej…schronić się pod ziemią. Ułatwia to dolnośląski Szlak Tajemniczych Podziemi, w obrębie którego znajdują się m.in. Podziemia Zamku Książ, Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Twierdza Kłodzko czy Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Miejscem, które działa na wyobraźnie turystów i miłośników historii jest także tajemniczy Kompleks Riese w Górach Sowich. Nikt do końca nie wie, czemu naziści wybudowali rozległe tunele i hale oraz co się nich znajduje…

Wrocław – Jelenia-Góra Sprawdź rozkład jazdy
Jelenia Góra – Wrocław Sprawdź rozkład jazdy
Wrocław – Wałbrzych Sprawdź rozkład jazdy
Wałbrzych – Wrocław  Sprawdź rozkład jazdy

 

Wybrzeże na rowerze

Polskie morze zachwyca swoją urodą o dosłownie każdej porze roku. Wrześniowe temperatury sprawiają, że do plażowania w bikini trzeba podchodzić z pewną dozą ostrożności, ale wciąż jest to doskonały czas na długie spacery brzegiem morza, podziwianie zachodów słońca czy po prostu odpoczynek na plaży z książką w ręku. Wybrzeże możesz także penetrować na rowerze. Szlak EuroVelo 10 to trasa rowerowa, która biegnie przez wszystkie państwa nadbałtyckie. Jego popularnym odcinkiem jest szlak R10 obejmujący Pomorze Zachodnie i nabrzeże w Pomorskiem.

rowerem morze bałtyckie

Końcem lata w powietrzu unosi się więcej jodu, a mniejsza ilość turystów, a co za tym idzie samochodów, sprawia, że powietrze staje się tu krystalicznie czyste. Swoją działalność wznawiają także nadmorskie teatry, a muzea i instytucje kultury ruszają z nowym programem i wystawami. To dobry moment, aby odwiedzić gdańskie Muzeum Solidarności lub gdyńskie Akwarium. Do normalności wracają także ceny, dzięki czemu nie musisz obawiać się już słynnych paragonów grozy! Planowanie podróży ułatwia duża ilość połączeń kolejowych do takich miast jak Gdynia, Gdańsk, Sopot, Międzyzdroje czy Kołobrzeg.

Warszawa – Gdańsk Sprawdź rozkład jazdy
Warszawa – Gdynia Sprawdź rozkład jazdy
Warszawa – Sopot Sprawdź rozkład jazdy
Kraków – Gdańsk Sprawdź rozkład jazdy

 

Zabytkowe miasta

Końcówka lata to idealna pora do zwiedzania polskich, zabytkowych miast. Jeśli więc są miejsca, których jesteś ciekawy, a nigdy nie były po drodze, wrześniowy weekend będzie w sam raz. Tym bardziej że we wrześniu sporo się dzieje. W połowie miesiąca w Krakowie rozpoczyna się tradycyjny festiwal Piwa, Wina i Cydru, na którym lokalni producenci opowiedzą o tradycyjnych metodach warzenia i sezonowania alkoholi. W tym samym czasie rozpocznie się także festiwal Podgórska Jesień Kulturalna, w ramach którego odbędą się koncerty, spektakle teatralne i wystawa fotografii. We Wrocławiu powraca wielki Wrocławski Festiwal Krasnoludków, a wraz z nim kultowa parada sympatycznych mieszkańców miasta.

Wrocław - do zwiedzania we wrześniu

To także dobra pora, aby odwiedzić słynną barokową Aulę Leopoldina, zanim na dobre zaczną się niej zajęcia. W Poznaniu odbędzie Inauguracja sezonu artystycznego 2022/2023 Teatru Wielkiego a wraz z nią premierowe spektakle. Koniec miesiąca to także gradka dla miłośników literatury z dreszczykiem, czyli Poznański Festiwal Kryminału Granda. Każdy miesiąc jest natomiast równie dobry, aby skosztować słynnych poznańskich rogali!

Warszawa – Kraków Sprawdź rozkład jazdy
Kraków – Wrocław Sprawdź rozkład jazdy
Wrocław – Poznań Sprawdź rozkład jazdy
Warszawa – Poznań Sprawdź rozkład jazdy

 

Weekend na Jurze

Naszą kolejną propozycją jest weekend na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Najlepiej dłuższy, choć można tu skoczyć również na klasyczne dwa dni. Istnieją dwa warianty trasy i przynajmniej kilka możliwości jej ukończenia. O co chodzi? Szlak możesz zacząć w Krakowie lub w Częstochowie (do obu miast dojedziesz pociągiem) i w zależności od punktu startu kierować się albo na południe albo na północ. Możesz także podzielić go na mniejsze odcinki, zaczynając w Zawierciu, Rabsztynie lub Zabierzowie. Trasa czerwonego szlaku jest bardzo dobrze oznaczona i przechodzi przez wszystkie najciekawsze miejsca na drodze. Są to zarówno malownicze ruiny zamków, jak i ostańce wapienne, czyli skupiska charakterystycznych jurajskich skałek, wśród których możecie sobie zrobić przerwę na piknik. Szlak można przemierzać na piechotę, na rowerze lub konno. Z tego powodu w jego obrębie znajduje się wiele wytyczonych miejsc na biwak, w których możecie rozbić namiot. Z pól namiotowych chętnie korzystają także wspinacze, dla których jura jest prawdziwym skałkowym rajem.
Oficjalna nazwa czerwonego szlaku to Szlak Orlich Gniazd. Swoją nazwę wziął od średniowiecznych warowni wkomponowanych w trudno dostępne skały, które swoją lokalizacją przypominają właśnie Orle Gniazda. Długość szlaku pieszego wynosi 168,7 km, a wariant rowerowy liczy 186 km. Znajdują się przy nim m.in. zamek w Ojcowie, Pieskowej Skale, Ogrodzieniec, Mirów i Bobolice czy Ostrężnik lub Olsztyn. Niektóre z nich są dostępne dla turystów, inne można oglądać tylko z zewnątrz, co również sprawia dużą przyjemność ze względu na piękno jurajskich krajobrazów. Jeśli więc chcesz przeżyć ciekawą i niedrogą przygodę, zapraszamy na jurę!

Częstochowa – Wrocław Sprawdź rozkład jazdy
Wrocław – Częstochowa Sprawdź rozkład jazdy
Częstochowa – Kraków Sprawdź rozkład jazdy
Kraków – Częstochowa Sprawdź rozkład jazdy

 

Na grzyby w Bory!

Grzybobranie cieszy się co prawda opinią naszego jesiennego sportu narodowego, ale wśród górskich kniei próżno szukać tłumów. Zastanawiasz się, gdzie na wakacje we wrześniu w Polsce? Polecamy Bory Tucholskie na północy Polski. Dojedziesz tu m.in. pociągiem relacji Gdynia Główna – Kostrzyn. Przemierzając liczne ścieżki trekkingowe i edukacyjne, możesz podziwiać dojrzewające kasztany i zmieniające kolory liście brzozy, dębu lub buka. To także okres, w którym swoje rykowiska zaczynają jelenie. W lasach możesz również odnaleźć całe rodziny przepysznych grzybów. Bory możesz także penetrować na rowerach, a jeśli pogoda będzie sprzyjać, rozszerzyć pobyt o spływ kajakowy Brdą lub Wdą.

Gdynia – Kostrzyn Sprawdź rozkład jazdy
Szczecin – Kostrzyn Sprawdź rozkład jazdy

 

Górskie wędrówki

Wrzesień i październik to miesiące, na które każdego roku czekają wielbiciele górskich wędrówek. W przeciwieństwie do wiosny szlaki są suche i bezpieczne, a znacznie mniej oblegane niż w czasie wakacji. W górach jesień przychodzi później, dzięki czemu dłużej możesz się cieszyć zielenią lub obserwować jak krajobraz stopniowo się zmienia, a drzewa zaczynają przybierać najróżniejsze kolory. Pakując plecak, nie zapomnij jednak wziąć ciepłych ubrań i pamiętaj, że w dzień jest nieco krótszy, może Ci się więc przydać czołówka. Zastanawiasz się, gdzie najlepiej spędzić swój urlop?
Niekwestionowaną stolicą górskich wypadów jest Zakopane.

łatwe i nieoblegane szlaki w tatrach

Organizację wakacji ułatwia także fakt, że łatwo dojedziesz tu pociągiem. Na naszym blogu znajdziesz natomiast opis łatwych i nie obleganych szlaków w Tatrach. Jeśli podczas pobytu dopadnie Cię zła pogoda, możesz skorzystać z oferty basenów termalnych, odwiedzić Muzeum Tatrzańskie lub wybrać się na spektakl do Teatru Witkiewicza. Alternatywą mogą być wspomniane wcześniej Karkonosze albo Beskid Sądecki! Wycieczki warto połączyć wówczas ze spacerem po malowniczej Krynicy Górskiej i degustacją wód w Muszynie.

Kraków – Zakopane Sprawdź rozkład jazdy
Warszawa – Zakopane Sprawdź rozkład jazdy
Gdynia – Zakopane Sprawdź rozkład jazdy

 

Gdzie na wakacje we wrześniu w Polsce? Jesienne winobranie!

Turystyka kulinarna to coraz popularniejszy sposób na poznawanie nowych zakątków Polski lub szerzej świata. Kluczem może być tu lokalne jedzenie lub…trunki! W ten sposób jesienne winobranie i targi wina od lat przyciągają zagranicznych turystów do Toskanii. Jeśli chcesz przeżyć podobne doświadczenie, koniecznie odwiedź we wrześniu Zieloną Górę i malownicze wzgórze winne! Na kilka szalonych dni klucze do miasta przejmie Bachus, a na odwiedzających Zieloną Górę turystów będzie czekał specjalny winobus. Innym regionem słynącym z produkcji wina są zawsze pogodne okolice Wrocławia. W lokalnych winiarniach uprawia się tu takie szczepy, jak Solaris, Regent, Dornfelder czy Gewurztraminer.

Wrocław – Zielona-Góra Sprawdź rozkład jazdy
Katowice – Zielona – Góra Sprawdź rozkład jazdy
Olsztyn – Zielona-Góra Sprawdź rozkład jazdy

 

Wyszukaj połączenie