Co zobaczyć w okolicach Krakowa? Podpowiadamy

Co w okolicy Krakowa warto zobaczyć? Polecamy 4 miejscówki

Opublikowany: 2022/08/19
Kategoria: Podróże

Podpowiadamy, co zobaczyć w okolicy Krakowa

 

Kraków jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast przez turystów w Polsce. Miasto słynie z wielu zabytków i atrakcji turystycznych, a równocześnie stanowi idealną bazę wypadową do wycieczek po Małopolsce. Co w okolicy Krakowa warto zobaczyć? Przedstawiamy kilka pomysłów na wycieczkę bez samochodu!

 

Zator – Energylandia i ZATORLAND!

Okolice Krakowa to gratka dla miłośników rozrywki! Duża w tym zasługa Zatoru, na terenie którego znajduje się kultowa już Energylandia oraz tematyczne parki rozrywki Western Camp i Park Dinozaurów ZATORLAND.

W Energylandii znajdują się 3 strefy atrakcji – dla dzieci, rodzin i młodzieży. Wśród licznych atrakcji znajdują się spektakularne rollercoastery, atrakcje wodne oraz tematyczne karuzele dla najmłodszych.

park rozrywki w okolicy krakowa

Western Camp to rozrywka w klimacie Dzikiego Zachodu. Na odwiedzających czekają animacje, basen, indiańskie place zabaw i chilloutowa Strefa Relaksu.
W Zatorlandii znajduje się największy w Europie park ruchomych dinozaurów. Prehistoryczne gady są naturalnych rozmiarów i wydają bardzo realistyczne odgłosy. Mocne wrażenia gwarantowane!
 

Co w okolicy Krakowa? Na pewno Kopalnia Soli w Wieliczce

Wieliczka znajduję się zaledwie 15 km od Krakowa. Miejscowość słynie ze wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO kopalni soli. Podziemne chodniki i wyrobiska to aż 300 km korytarzy na 9 różnych poziomach, na których zostały przygotowane również trasy turystyczne. Podczas zwiedzania zobaczymy m.in. jeziora solankowe oraz podziemne komory solne. Trasa Turystyczna, bo tak nazywa się ta część opisana powyżej, to około 2 km do przejścia. Na zwiedzanie warto przeznaczyć około 2 godzin. Miłośnicy mocniejszych wrażeń mogą wybrać bardziej ekstremalną Trasę Górniczą w najstarszym zachowanym szybie Regis. Na czas zwiedzania udostępniane są robocze ubrania, kaski i latarki! Jej przejście zajmuje około 3 godzin. Organizatorzy proszą, aby na miejscu pojawić się 15 minut przez startem wycieczki.
kopalnia w Wieliczce - pomysł na jednodniową wycieczkę w krakowa

Wśród nadziemnych atrakcji Wieliczki można wymienić Zamek Żupny, Tężnię Solną oraz XVII-wieczny klasztor franciszkanów.
Z pociągu najlepiej wysiąść na stacji Dworzec PKP Wieliczka-Rynek-Kopalnia.

 

Bochnia – średniowieczne miasteczko i kopalnia soli

Pozostając w kręgu kopalni i uroczych miasteczek, na pewno warto poświęcić uwagę Bochni. Niewielkie miasteczko zachwyca średniowieczną, zabytkową architekturą, pamiętającą czasy Kazimierza Wielkiego. Serce stanowi Rynek z charakterystyczna Bazyliką św. Mikołaja i drewnianą dzwonnicą. Największą atrakcją turystyczną miasta jest Kopalnia Soli w Bochni przy ul. Solnej. Podziemny korytarz na głębokości 300 m pokonujemy w jedną stronę wagonikami, z powrotem pieszo. Obecne wzdłuż trasy prezentacje multimedialne pozwalają zapoznać się z przeszłością kopalni i miasteczka. Jest co oglądać, ponieważ Bochnia otrzymała prawa miejskie już w 1253 roku!
Bochnia i kopalnia soli blisko Krakowa
Dla chcących szukających chwili relaksu, a również, szczególnie w lecie, wytchnienia od upałów, polecamy Komorę Ważyn. Ta wydrążona w bocheńskiej kopalni na głębokości 248 metrów przestrzeń, to znakomite miejsce, żeby dłużej pobyć w unikalnym mikroklimacie kopalni. Pooddychać. Znajdziesz tam plac zabaw, boisko do grania w piłkę oraz strefę relaksu z leżaczkami. Średni czas zwiedzania kopalni wraz z pobytem w komorze Ważyn to 3 godziny. Możliwe jest również przedłużanie pobytu w samej komorze, a nawet nocowanie.
Z pociągu wychodzimy na stacji kolejowej Bochnia.

Kraków – Bochnia Sprawdź rozkład jazdy
Bochnia – Kraków Sprawdź rozkład jazdy

 

Oświęcim – nie tylko II wojna

Popularnym celem wycieczek turystów z Krakowa jest także Oświęcim. Miejscowość kojarzona jest głównie z okresem II wojny światowej i utworzonym na jej terenie obozie koncentracyjnym Auschwitz. Chociaż temat jest trudny i mało wakacyjny, na pewno jest to miejsce warte odwiedzenia. Mało kto zdaje sobie sprawę, że sam Oświęcim ma do zaoferowania dużo więcej. Miasto ma ponad 800 lat i było niegdyś ważnym grodem piastowskim. Na początku XX wieku był także stacją przesiadkową dla emigrantów z Polski, którzy planowali podróż statkiem do Ameryki! Z tą ciekawą historią można zapoznać się, zwiedzając muzeum na Zamku w Oświęcimiu oraz zabytkowe tunele pod miastem. Na turystów czeka także średniowieczny rynek oraz otaczające go zabytki, jak Ratusz czy Kaplica św. Jacka.
Aby rozpocząć zwiedzanie, wychodzimy z pociągu na stacji kolejowej Oświęcim.

Kraków – Oświęcim  Sprawdź rozkład jazdy
Oświęcim – Kraków Sprawdź rozkład jazdy
Wyszukaj połączenie