Z bagażem w PKP Intercity - poradnik dla podróżujących
Zabranie ze sobą bagażu jest oczywiście ważnym elementem podróży. Czy wiesz, ile bagażu można zabrać do pociągu i w jaki sposób umieścić go w jego wnętrzu? Przedstawiamy krótki przewodnik po warunkach przewozu bagażu w PKP Intercity. Z pewnością przyda Ci się to przed kolejnym wyjazdem.
Z bagażem w PKP Intercity - poradnik dla podróżujących
Ile bagażu można zabrać do pociągu? Podróżni mają prawo przewieźć określoną ilość bagażu w ramach wykupionego biletu. Standardowo, pasażerowie mają prawo do bezpłatnego przewiezienia jednego dużego bagażu głównego oraz jednej sztuki bagażu podręcznego. Nie jest to oczywiście ściśle określone i kontrolowane, dlatego nie obawiaj się, jeżeli sztuk bagażu będzie więcej.
Najważniejsze w tym przypadku jest to, aby móc swój bagaż umieścić bezpiecznie w pociągu, w przeznaczonym do tego celu miejscu. Tak umieszczone przedmioty nie podlegają dodatkowym opłatom. Dlatego istotny jest ich regularny kształt i w zasadzie tylko na to zwracają uwagę konduktorzy.
W przypadku PKP Intercity bagaż może być dodatkowo objęty opłatą w kilku przypadkach:
jeżeli nie mieści się on w miejscu do tego przeznaczonym nad lub pod wykupionym miejscem;
jeżeli przewozimy niestandardowy bagaż typu: lampa studyjna, rozłożona hulajnoga elektryczna;
jeżeli przewozimy niezłożony wózek dziecięcy, (gdy nie podróżuje w nim dziecko);
jeżeli przewozimy niezłożony rower.
Z bagażem w PKP Intercity - co należy wiedzieć?
Bagaż podręczny jest to bagaż, który pasażerowie mogą zabrać ze sobą do wnętrza pociągu. Zazwyczaj jest to niewielka walizka, plecak lub torba, która mieści się w wyznaczonych miejscach na półkach bagażowych lub pod siedzeniami.
Bagaż główny to większe walizki, torby lub inne przedmioty, które są przewożone w specjalnie przystosowanych do tego miejscach w pociągu. Zazwyczaj bagaż ten jest umieszczany w przedziałach bagażowych na końcach lub w środku wagonów.
W przypadku Expresu InterCity Premium, miejsce na większy bagaż znajduje się na specjalnych półkach na początku i na końcu wagonu.
W pociągu nie można przewozić rzeczy, które generują zanieczyszczenia, są łatwopalne, szkodzące zdrowiu lub wydzielają nieprzyjemny zapach, naładowanej broni palnej, wszelkich substancji toksycznych.
W PKP Intercity za bagaż, oczywiście ten dodatkowy, naliczana jest opłata. Wynosi ona 5,10 złotych od każdej dodatkowej sztuki bagażu. Opłata 9,10 złotych dotyczy przewozu roweru albo wózka dziecięcego bez dziecka, a 15,20 złotych - przewóz psa.
Gdzie trzymać bagaż w pociągu Intercity?
Zastanawiasz się gdzie bagaż w pociągu Intercity powinien się prawidłowo znaleźć i co mówi o tym regulamin przewoźnika? Podczas jazdy pociągiem Intercity to podróżny jest odpowiedzialny za własny bagaż, dlatego powinno się go umieścić w miejscu, które ma się przez cały czas na widoku. Bagaż powinien być także zabezpieczony w taki sposób, by nie powodować żadnego zagrożenia dla innych pasażerów, to znaczy nie powinien się przesuwać ani spaść w przypadku nagłego hamowania pociągu. Chroń go przed kradzieżą i nie przewoź w nim szczególnie kosztownych przedmiotów. Podróżni zawsze powinni pamiętać o bezpieczeństwie swojego bagażu. Zaleca się trzymanie wartościowych przedmiotów przy sobie oraz zabezpieczenie bagażu przed kradzieżą lub przypadkowym otwarciem. Niektóre przedmioty, takie jak rowery, narty, deski surfingowe itp., mogą wymagać dodatkowych opłat lub specjalnego przygotowania przed przewozem w pociągu. Zaleca się wcześniejsze uzgodnienie warunków przewozu takich przedmiotów z przewoźnikiem.
Kup bilet z dodatkowym bagażemIle bagażu można zabrać do pociągu?
W przypadku pociągu Intercity bagaż nie powinien być cięższy niż 36 kilogramów w przypadku osoby dorosłej oraz 15 kilogramów w przypadku dziecka. Bagaże nie są jednak ważone, a limity dotyczą bardziej wytrzymałości półek bagażowych i ogólnych możliwości wniesienia ciężkiej walizki na pokład pociągu.
Wymiary bagażu także zostały określone w regulaminie PKP Intercity. Wynoszą one równe 200 centymetrów. Oznacza to, że suma wysokości, szerokości i głębokości torby, walizki albo plecaka nie może być większa niż 2 metry. Większy bagaż po prostu się nie zmieści. Wszelkie szczegółowe informacje dotyczące przewozu bagażu w PKP Intercity, w tym limity bagażowe, opłaty za nadmiar bagażu oraz zasady dotyczące przewozu przedmiotów specjalnych, można znaleźć na naszej stronie lub poprzez kontakt z biurem obsługi klienta. Zapoznanie się z tymi informacjami przed podróżą pozwoli uniknąć niepotrzebnych komplikacji i zagwarantuje przyjemne doświadczenie podróży.
Do podróży pociągiem z bagażem warto się przygotować. Zakupu odpowiedniej torby, walizki albo plecaka dokonaj uwzględniając limity wielkości pozwalające na swobodne poruszanie się dość wąskimi korytarzami pociągowymi. Postaw na dobrą jakość, bo taki bagaż nie tylko posłuży Ci zdecydowanie dłużej, ale także ułatwi przenoszenie ciężkich przedmiotów w środku bez ryzyka zerwania się.
Przeczytaj przed podróżą
Rower w pociągu — zasady i koszty przewożenia
Na wycieczkę rowerową możesz wybrać się nie tylko w swojej najbliższej okolicy. Coraz bardziej popularne jest przewożenie roweru w pociąg. To idealny pomysł, aby wy...
Podróże służbowe z PKP – poradnik dla pracowników
Zainteresowanie podróżami koleją stale rośnie. Z usług PKP Intercity korzystają miliony podróżnych – zarówno w celach urlopowych, jak i służbowych. Z badań wynika, ...
Wygodny serwis sprzedający bilety kolejowe
Podróż pociągiem powinna być bezstresowym i przyjemnym doświadczeniem. EuroPodróże sprawiają, że jest to możliwe. Oferujemy wyjątkową obsługę klienta, szeroki wybór...