W ostatnich miesiącach podróżowanie koleją między Polską a Niemcami stało się znacznie utrudnione. Powodem są przedłużające się remonty linii kolejowej Frankfurt-Berlin oraz czasowe zamknięcie kluczowego odcinka kolejowego na terenie Niemiec. Wiosną podróżnych czekają kolejne zmiany. Czy to dobra informacja? Wszystko wskazuje na to, że tak.
W ostatnich miesiącach podróżowanie koleją między Polską a Niemcami stało się znacznie utrudnione. Powodem są przedłużające się remonty linii kolejowej Frankfurt-Berlin oraz czasowe zamknięcie kluczowego odcinka kolejowego na terenie Niemiec. Wiosną podróżnych czekają kolejne zmiany. Czy to dobra informacja? Wszystko wskazuje na to, że tak.
Połączenia z Polski do wschodnich Niemiec należą do najpopularniejszych przejazdów międzynarodowych. Pociągi Intercity i Deutsche Bahn łączą stolicę Niemiec z takimi miastami jak Warszawa, Kraków, Przemyśl, Gdynia czy Wrocław, pomiędzy którymi kursuje regularnie aż kilkanaście składów w ciągu dnia. W związku z modernizacją popularnej linii po zachodniej stronie granicy, podróżni od dłuższego czasu skarżą się na utrudnienia i konieczność korzystania z komunikacji zastępczej. Jak podaje przewoźnik, ta nadal ma obowiązywać dla większości połączeń, ale tylko w pojedyncze dni. Zmieniają się także stacje końcowe pociągów, które dojeżdżają bezpośrednio do Berlina. Oto szczegółowy wykaz i kalendarium najważniejszych zmian:
Pociąg Berlin - Warszawa Express relacji Warszawa Wschodnia - Frankfurt (Oder) o numerze 40 w wybrane dni zmienia stację końcową i trasę przejazdu. Dnia 12 i 14 marca, 3 i 9 i 25 kwietnia, 7 i 23 maja oraz 4 czerwca skład nie zatrzymuje się na Berlin Hbf, Ostbahnhof, ZOO i Charlottenburg, kończąc swój bieg na stacji Berlin Gesundbrunnenprzez Lichtenberg.
14 marca, 11 kwietnia, 9 maja oraz 6 czerwca ten sam skład nie zatrzymuje się na Berlin Charlottenburg kończąc swój bieg na stacji Berlin Zoolog Garten. Newralgiczną datą pozostaje 4 kwietnia, kiedy to pociąg z Warszawy Wschodniej kończy swój bieg w Rzepinie, gdzie podróżni zmuszeni będą przesiąść się na zastępczą komunikację autobusową do Berlina.
Przesiadka na zastępczą komunikację autobusową do Berlina czeka także osoby podróżujące w dniach 5, 6, 12 i 13 kwietnia wszystkimi pociągami relacji Warszawa Wschodnia - Berlin, Kraków Główny - Berlin i Przemyśl Główny - Berlin.
WAŻNE: Przejazd zastępczą komunikacją autobusową nie wymaga zakupu oddzielnego biletu. Podróżni są uprawnieni do przejazdu odcinka Rzepin-Berlin za okazaniem zakupionego biletu kolejowego.
Z utrudnieniami powinni także liczyć się pasażerowie planujący podróż do Berlina w dniach 19 i 20 kwietnia. Podróżni rozpoczynający podróż w Warszawie Wschodniej, Krakowie Głównym, Przemyślu i Gdyni dojadą pociągiem do Frankfurtu nad Odrą, skąd będą musieli przenieść się na komunikację zastępczą do Berlina z przystanku Frankfurt (Oder) - plac przed budynkiem dworca kolejowego. Przejazd ZKA również nie wymaga zakupu oddzielnego biletu.
Zmiany dotyczą następujących składów:
W podobny sposób w tych samych dniach zostanie zorganizowany ruch pociągów w przeciwną stronę. Zastępcza komunikacja autobusowa z Berlina została zorganizowana z przystanku Berlin Hbf - plac przed budynkiem dworca kolejowego (Washingtonplatz). We Frankfurcie nad Odrą podróżni będą mogli przesiąść się do następujących składów:
WAŻNE: Aby mieć pewność, że na pewno zdążymy na wybrany pociąg z Rzepina lub Frankfurtu nad Odrą, warto wybrać autobus, który odjeżdża z Berlina odpowiednio wcześnie. Duży ruch samochodowy i częste korki wpływają na czas wyjazdu z miasta, a harmonogram odjazdu pociągów pozostaje bez zmian.
Ostatnim etapem zapowiadanych utrudnień dla pasażerów są zmiany zapowiadane na pierwszą połowę czerwca w dniach 7-14.06.2025. Wszystkie pociągi z Warszawy Wschodniej (poza numerem 40) Krakowa, Przemyśla i Gdyni nie będą się w tych dniach zatrzymywać na stacjach Berlin Hbf, Ostbahnhof, ZOO i Charlottenburg, kończąc i rozpoczynając swój bieg w stronę powrotną na dworcu Berlin Gesundbrunnen.
Czy to oznacza zapowiadany koniec remontów? Mamy taką nadzieję, jednak z powodu dużej dynamiki zmian wszystkim podróżnym zalecamy bieżące sprawdzanie trasy i godzin odjazdów pociągów, tak aby podczas podróży uniknąć przykrych niespodzianek. Aktualny rozkład pociągów i bilety kolejowe w atrakcyjnych cenach znajdziesz w serwisie EuroPodroże.pl!
Jesteśmy dostępni dla Ciebie od 7:00 do 23:00, 7 dni w tygodniu.
Berlin, stolica Niemiec, to jedno z najbardziej porywających miast Europy. Każdy zakątek Berlina kryje w sobie fascynujące atrakcje, a podróż pociągiem nie tylko zapewnia wygodę, ale pozwala delektować się malowniczymi widokami także w trakcie przejazdu. Jak więc zorganizować podróż koleją do tego żywiołowego miasta pełnego kontrastów?
Zainteresowanie podróżami pociągiem za granicę zdecydowanie wzrosło w ostatnich latach. Szczególnie połączenia międzynarodowe PKP Intercity cieszą się dużą popularnością, a to za sprawą bogatej oferty i tras pozwalających dotrzeć z Polski do wielu państw europejskich. Planujesz wycieczkę i zastanawiasz się, czy pociągi międzynarodowe to dobry wybór dla Ciebie? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, aby przekonać się o korzyściach tego rozwiązania i bliżej poznać ofertę przejazdów kolejowych do innych krajów.
Niemcy jako sąsiedni kraj stanowią popularny cel wyjazdów turystycznych oraz biznesowych. Odpowiedzią na te potrzeby są bezpośrednie połączenia kolejowe do Berlina. Stolica Niemiec położona jest blisko wschodniej granicy, posiada świetnie zlokalizowany dworzec w centrum miasta oraz stanowi stację transferową dla połączeń kolejowych w głąb Niemiec.
Twój pociąg się spóźnia i nie wiesz, kiedy będziesz na miejscu? A może obawiasz się, czy zdążysz na przesiadkę? W PKP opóźnienia pociągów to niestety część rzeczywistości, ale na szczęście istnieją sposoby, by szybko i wygodnie sprawdzić aktualny status swojego pociągu, a co za tym idzie – zaplanować dalszą podróż. Zobacz, jak w prosty sposób monitorować opóźnienia i uniknąć niespodzianek w rozkładzie jazdy.