Bilety na pociąg. Wyszukiwarka połączeń PKP - EuroPodróże
 
Bilety na pociąg. Wyszukiwarka połączeń PKP - EuroPodróże
Stawa Młyny w Świnoujściu

Świnoujście – 16 atrakcji, które powinien zobaczyć każdy turysta

Kraina 44 wysp - brzmi jak ogrom wrażeń i niespotykane atrakcje. Świnoujście to wyjątkowe miasto na mapie Polski, właśnie chociażby ze względu na jego ulokowanie na 44 wyspach. Trzy największe - Uznam, Wolin i Karsibór są to główne zamieszkane tereny. Miasto jest położone nad cieśniną Świną, która na północy dociera do Morza Bałtyckiego, a na południu łączy się z Zalewem Szczecińskim. Dodatkowy walor to położenie miasta w północno-zachodnim krańcu województwa zachodniopomorskiego, w sąsiedztwie granicy niemieckiej, a wraz z nią z malowniczą nadmorską gminą Heringsdorf, którą budują popularne niemieckie uzdrowiska. Świnoujście, atrakcje miasta oraz nadmorski klimat przyciągają turystów spragnionych wypoczynku oraz ciekawych doświadczeń, poznawania kultury regionu.

Uzdrowiskowe korzenie

Już na początku XIX wieku Świnoujście zostało okrzyknięte uzdrowiskiem i powstał Dom Zdrojowy oferujący liczne zabiegi, kąpiele zdrowotne. Odkrycie złóż borowin i solanek, wykwalifikowanie specjalistów i podwyższanie standardu ośrodków oraz usług dla kuracjuszy miało wpływ na rozwój i docenienie miasta jako kurortu zdrowotnego nie tylko w Polsce ale także za granicą. Miasto uzdrowiskowe kontynuuje tradycję i przyciąga amatorów nadmorskiego klimatu, czystego powietrza, aktywnego wypoczynku na promenadach i spacerów brzegiem morza.

Dojazd do Świnoujścia

Miasto pomimo znacznej odległości od większości miejscowości Polski jest niezwykle dobrze z nimi skomunikowane. Wyspa Wolin przyjmie turystów z najbardziej odległych destynacji, a jej dworzec PKP dzięki rozbudowanej siatce przejazdów kolejowych zachęci do skorzystania właśnie z tego środka transportu. W sezonie zwiększa się liczba połączeń i miast połączonych ze świnoujskim kurortem wakacyjnym. Poza sezonem bezpośrednią relacją dostaniemy się do Świnoujścia z Warszawy, przez m. in. Poznań, Kostrzyn, Szczecin. Pociąg z Przemyśla Głównego zbierze turystów do Świnoujścia na wielu stacjach np. w Tarnowie, Krakowie, Opolu czy Wrocławiu. Znajdzie się też trasa, która łączy ze Świnoujściem Katowice, Gliwice, Lubin, Zieloną Górę, a kolejna także Rzeszów, Leżajsk, Lublin czy Otwock. Można więc uznać, że solidna część kraju cieszy się bezpośrednim dojazdem pociągowym do miast 44 wysp. Warto rozważyć też opcje przesiadkowe, które połączą jeszcze więcej lokalizacji ze Świnoujściem.

Atrakcja na promie, ułatwienie w tunelu

Wybierając się do Świnoujścia warto pamiętać o bardziej skomplikowanej strukturze wyspiarskiego miasta. Do niedawna głównym łącznikiem i możliwością odkrywania wysp był prom. Oczywiście nadal spełnia swoją nieocenioną funkcję, jednak wielkim ułatwieniem dla mieszkańców i turystów jest otwarty w połowie 2023 roku tunel drogowy pod dnem Świny, który łączy lewobrzeżną część miasta - wyspę Uznam, wyspę Wolin i resztę kraju. Dzięki tunelowi odstraszające kolejki na przeprawę promową, które ciągnęły się zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, mogły być zniwelowane. Dodatkowo tunel przekłada się na bezpieczeństwo miasta, które podczas złych warunków pogodowych bywało w części odcinane od reszty kraju.

Uznam, Wolin, Karsibór

Wyspa Uznam dzieli swój teren na Polskę oraz Niemcy, jest lewostronną częścią Świnoujścia, a przy tym śródmieściem, w którym znajdują się popularne ośrodki wypoczynkowe, uzdrowiska oraz szeroka plaża. Niemiecka część wyspy to również turystyczne i uzdrowiskowe ośrodki, a także Park Krajobrazowy Wyspy Uznam, który w wielkiej różnorodności gatunkowej wspiera cel, by chronić przyrodę i umiejętnie korzystać z jej dobrodziejstw.

Wyspa Wolin jest największą wyspą Polski w całości leżącą w obrębie państwa. Poza wschodnią dzielnicą Świnoujścia - Warszowem do wyspy należą także znane kąpieliska m. in. Międzyzdroje, Międzywodzie, Wisełka. Gdy Wyspa Uznam pełni głównie funkcje administracyjne oraz rekreacyjne, Wyspa Wolin spełnia się w przemyśle, w zakładach gospodarki morskiej oraz w operowaniu komunikacją w mieście. Tutaj znajdziemy dworce PKP i PKS oraz terminal promowy.

Trzecia główna wyspa Karsibór nazywana jest zieloną wyspą ze względu na przewagę terenów naturalnych z rozwiniętą agroturystyką i warunkami zachęcającymi amatorów sportów wodnych. Karsiborska Kępa to kopalnia do odkrywania ciekawych gatunków roślin i ptaków - w ostoi ptaków Karsiborska Kępa można podziwiać około 140 gatunków ptaków. “Karś” w dialektach zachodniopomorskich oznacza “lewy”, można więc tłumaczyć nazwę jako “bór po lewej stronie”. Karsibór jest połączony z Wolinem Mostem Piastowskim, jedynym mostem nad Starą Świną.

Atrakcje turystyczne Świnoujścia - co warto zobaczyć? Oto nasze propozycje

Co zobaczyć w Świnoujściu, co warto przeżyć? Przede wszystkim znajdziemy tu ogrom opcji, możemy podzielić czas na relaks i regenerację w uzdrowiskach czy na plaży, na aktywność fizyczną w świetnie rozbudowanej infrastrukturze sportowej, bądź przyjrzeć się historii miasta i zwiedzić zabytkowe pomniki kultury zachodniopomorskich terenów. Różnorodne w tereny Świnoujście, atrakcje również ma wyszukane!

Atrakcje Świnoujścia dla aktywnych

Jak już wiemy Świnoujście słynie z ośrodków uzdrowiskowych. Naturalnym uzdrowiskiem będą na pewno aktywności na łonie natury, które angażują wszystkich wczasowiczów do wykorzystania potencjału sportowego nadmorskich terenów.

Rower

Na stronie internetowej miasta znajduje się wiele informacji i propozycji aktywnego spędzenia czasu w zakątkach terenu Świnoujście. Co zobaczyć to przede wszystkim wyśmienite trasy ścieżek rowerowych, które rozciągają się w całym Świnoujściu łącząc plaże, lasy, porty, śródmieście, dając możliwość wypoczynku oraz dotarcia do najważniejszych punktów zwiedzania. Wyznaczone trasy proponują m. in. przecieranie Świdnego Lasu na wyspie Uznam, objechanie wyspy Karsibór czy Zalewu Szczecińskiego. Transgraniczną promenadą dotrzemy do granicy polsko-niemieckiej w miejscowościach Garz i Ahlbeck. Jadąc dalej możemy korzystać z dobrodziejstw naturalnych niemieckiej części wyspy Uznam. Dzięki uzdrowiskowemu klimatowi ta aktywność zadba o cały nasz organizm.

Sporty wodne

Sportowe atrakcje w Świnoujściu to także wodne szaleństwo. Kilka plaż na Wolinie czy Uznamie proponuje świetne warunki by spróbować windsurfingu, kitesurfingu czy skimboardu. Szeroka plaża i płytki akwen daje możliwości dla debiutantów tych sportów, w których wesprą wykwalifikowani instruktorzy.

Żeglarstwo

Żeglarze nie są tutaj stratni. Okolice Świnoujścia oferują idealną bazę do żeglarstwa morskiego oraz śródlądowego. W zależności od umiejętności i doświadczenia żeglarze mogą wybrać cele wypraw, wypłynięcie na Morze Bałtyckie, zwiedzanie niemieckich oraz polskich portów i przystani zlokalizowanych wokół Zalewu Szczecińskiego czy obranie kursu na rozlewiska Starej Świny. Co warto zobaczyć w Świnoujściu to największy na polskim wybrzeżu port jachtowy. Mieści się w osłoniętej od otwartej wody części wyspy Uznam, w sąsiedztwie innych zabytków miasta. Od czerwca odbywają się w nim regaty - kolejne atrakcje. Świnoujście ma ich tak wiele do zaoferowania!

Piesze wędrówki

Zróżnicowany krajobraz, liczne klify oraz świetnie wytyczone ścieżki, promenady przyciągają też fanów wędrowania z kijkami, uprawiających jogging czy po prostu spacerowiczów. Na Uznamie powstało także wiele deptaków, które dają przestrzeń do spokojnych wędrówek kuracjuszy i nie tylko. Co warto zwiedzić w Świnoujściu spacerując to zdecydowanie Park Zdrojowy. Jego historia sięga XIX wieku i rozwoju miasta na rzecz uzdrowisk. Park został skomponowany przez cenionego architekta zieleni Petera Josepha Lenné wedle ówczesnej mody w skomplikowanych układach alejek, placów. Posadzono w nim różnorodne drzewa i krzewy, dekorując przestrzeń rzeźbami i pomnikami. Park Zdrojowy dalej cieszy się popularnością, przebiega przez niego promenada nadmorska oraz liczne szlaki turystyczne. Znajdziemy w nim ścieżkę rekreacyjno-edukacyjną dla dużych i małych, która ma przybliżyć jego historię i znaczenie. Park Zdrojowy to miejsce, w którym aktywni sportowo mogą skorzystać z siłowni plenerowej, boiska do gry w piłkę nożną, koszykówki, siatkówki czy badmintona.

Z kolei na wyspie Wolin godną polecenia trasą wędrówek jest Woliński Park Narodowy. Natura zawsze pozwala odpocząć, a spacer po tak bogatym podłożu zapewnia solidną porcję zdrowia. Wędkarstwo Wyżej wspomniane wędkarstwo w spokojnej aurze karsiborskich terenów zielonych to kolejna aktywność gwarantująca wyciszenie, wyostrzenie zmysłów na naturę i wtopienie się w krajobraz.

Kajaki

Karsibór i rozlewiska Starej Świny tworzą wyśmienite warunki dla kajakarskich wrażeń. Wytyczone są dwie trasy, jedna 30-kilometrowa opowiada o wysepkach delty Świny, druga 60-kilometrowa prowadzi wokół wyspy Wolin. Dla lubiących adrenalinę opcjonalne jest wydłużenie trasy o 40 kilometrów i przepłynięcie Bałtykiem z Dziwnowa do Świnoujścia.

Czas na relaks

Być nad morzem i nie wybrać się na plażę? I to jeszcze taką! Kolejną zaletą Świnoujścia jest szeroka plaża. Rozciąga się tutaj około 10 kilometrów plaż, które są uznawane za najszersze w Polsce - nawet do 200 metrów szerokości. Kąpiel słoneczna na piaszczystej, czystej plaży z certyfikatem “Błękitnej Flagi”, z łagodnie wchodzącym morzem to marzenie do spełnienia wybierając Świnoujście. Ciekawe miejsca pojawiają się już przy linii brzegowej, jednym z nich jest Stawa Młyny. Stawa to znak nawigacyjny na lądzie lub na morzu ulokowany bez kotwicy. Świnoujska stawa stoi przy plaży na końcu Falochronu Zachodniego i ma kształt wiatraka, młyna wiatrowego. Jest to bardzo popularne turystyczne miejsce, idealne do uwieczniania na zdjęciach zwłaszcza przy zachodach słońca. Stawa Młyny to również element znajdujący się w logo miasta Świnoujście. Atrakcje turystyczne są więc w zasięgu wzroku już z plaży.

Baltic Park Molo Aquapark

Baltic Park Molo Aquapark to jest propozycja dla grup, które chcą zaznać i relaksu, i aktywności w jednym miejscu. Nie tylko gdy pogoda nie dopisuje, ale zawsze kiedy jest ochota na przygodę i wodne szaleństwo. Gdy znudziła się już szeroka plaża, niedaleko znajduje się aquapark, który pokocha każde pokolenie. Dzieci z przyjemnością wypróbują zjeżdżalnie, baseny dziecięce z różnorodnymi zabawkami, a także wyspę piratów (Spray Park). Dla nieco starszych prawdziwą frajdą będzie próba surfowania na Surf Wave czy Rwąca Rzeka do pokonania. Natomiast dorośli znajdą oazę spokoju w strefie saun - z saunami suchymi, parowymi, na podczerwień oraz aromatycznymi, w jacuzzi, czy basenie rekreacyjnym z masażerami, leżankami z masażem i gejzerem powietrznym. W cenniku można wybrać karnet godzinny, 3-godzinny lub całodniowy, warto też zerknąć na pakiety grupowe czy rodzinne, dzięki którym atrakcje można dzielić z bliskimi za niższą cenę.

Zagraniczne wyprawy na wyciągnięcie ręki

Jeśli nasycą nas atrakcje Świnoujścia możemy również wyprawić się w rejsy statkiem na niedaleko leżące bałtyckie wyspy - duński Bornholm czy niemiecką Rugię. Na pierwszej z nich można odkryć malownicze tereny tradycyjnych duńskich wiosek, które słyną z rybołówstwa i rolnictwa. Rugia, oddalona zaledwie 100 km od miasta Świnoujście, atrakcje wiąże z pozostałościami starosłowiańskich plemion. Można tam zgłębić historię burzliwych przemian politycznych i kulturalnych.

Bliska odległość do Szwecji i Danii zaprasza podróżnych do skorzystania z ofert biur podróży oraz udania się w zagraniczne rejsy statkiem.

Sama w sobie niemiecka część wyspy Uznam będzie fascynującą wycieczką i zagłębieniem się w zagraniczne, raz odmienne, a nieraz bardzo podobne elementy krajobrazu i historii. Bogactwo naturalne przejawia się w kolejnych kompleksach uzdrowiskowych, całych miasteczkach poświęconych relaksowi i odpoczynkowi w dobroczynnym klimacie, a także we wspomnianym Parku Krajobrazowym Wyspy Uznam, który dostarczy zielonego oddechu. Można tam kontynuować spotkania z architekturą kurortową, podziwiać wille uzdrowiskowe, czy wiejskie chaty kryte strzechą z fasadami z tynku i kamienia polnego.

Na niemiecką część wyspy można się wybrać stateczkiem wycieczkowym ze Świnoujścia, Uznamską Koleją Uzdrowiskową, autem lub transgraniczną promenadą, spacerując pieszo lub jadąc rowerem.

Co jeszcze polecamy zwiedzić w Świnoujściu? Ciekawe miejsca i zabytki

Oczywiście musimy przyjrzeć się kilku wyróżniającym się miejscom, żeby zaplanować co zwiedzić w Świnoujściu. Natura niewątpliwie buduje wachlarz możliwości spędzania czasu w kurorcie, natomiast nie mniej ciekawa jest historia i związana z nią architektura miasta Świnoujście. Zwiedzanie na wyspie Uznam możemy zacząć od skierowania się na Plac Rybaka pod budynek dawnego ratusza wybudowanego na początku XIX wieku, który w latach 70. XX wieku przestał pełnić funkcje administracyjne. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Rybołówstwa Morskiego, gdzie przedstawiono historię rybołówstwa, miasta oraz regionu. Można przyjrzeć się przykładom morskiej fauny czy narzędziom służącym w rejsach. Muzeum Rybołówstwa Morskiego zaprasza zwiedzających od wtorku do niedzieli.

Zabytki sakralne

Idąc w stronę morza przez Świnoujście, zabytki które kolejno spotykamy to kościoły pw. Chrystusa Króla oraz pw. Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Morza “Stella Maris”. Pierwszy z nich został zbudowany w XVIII wieku na miejscu gotyckiej świątyni, która nie mieściła już wiernych w powiększającym się mieście. W 2022 roku został ustanowiony Sanktuarium Chrystusa Króla. Nie sposób nie zwrócić uwagi na wiszący z sufitu model statku - korwety. Dla przyjezdnych może być to zadziwiający widok, jednak w pomorskich kościołach to częste przypomnienie o nadmorskim charakterze terenów. W neogotyckim kościele pw. NMP Gwiazdy Morza z XIX wieku znajdują się kolejne morskie symbole, jak mozaika z Matką Bożą i Dzieciątkiem w łodzi na wzburzonym morzu czy kaplica ludzi morza oraz wyjątkowe witraże.

Niedaleko znajdziemy majestatyczną wieżę kościoła Marcina Lutra, która pełni funkcję wieży widokowej. Oryginalnie kościół został zbudowany na początku XX wieku, a został zniszczony podczas II wojny światowej. Przy rozbiórce kościoła postanowiono zostawić wieżę, której remont zaczął się dopiero na początku XXI wieku. Wieża mierzy około 42 m, jest 20 m niższa niż pierwotnie, jednak panorama miasta, jaka się z niej roztacza zdecydowanie zachwyca.

Twierdza Świnoujście - ciekawe miejsca

Na wyspie Uznam możemy zwiedzić dwa bardzo dobrze zachowane forty pruskiej Twierdzy Świnoujście. Co warto zobaczyć to Fort III Anioła. Od połowy XIX wieku zarządzono na terenach Świnoujścia umocnienie fortyfikacji lądowych i budowę twierdzy morskiej, które miały na celu obronę portu, ujścia Świny. Fort Anioła, zwany też Zamkiem Świętego Anioła, gdyż nawiązuje do architektury rzymskiej budowli o tej samej nazwie, jest konstrukcją trzykondygnacyjnej rotundy z tarasem i basztą obserwacyjną, która pełniła funkcję obserwacji i dowodzenia całością fortyfikacji miasta. Wały obronne i rowy wzniesione na planie pięciokąta okalają budowlę. Obecnie Fort Anioła jest dostępny dla turystów, oferując zwiedzanie Sali Wikingów, Sali Nawigacji, udostępniając taras oraz miejsce na biesiadowanie przy ognisku. Można zorganizować tam koncert lub wystawę, a także wydobyć złoto Bałtyku w kopalni bursztynu.

Kolejny fort w pobliżu to Fort Zachodni, wpisujący się w zachodni kompleks warowny Twierdzy Świnoujście. Wybudowany podobnie jak Fort Anioła, w latach 70. XIX wieku został rozbudowany do ciężkiej, ufortyfikowanej baterii nadbrzeżnej. Po II wojnie światowej fort niszczał, a jego rewitalizacja postąpiła do przodu w 2001 roku, dzięki Stowarzyszeniu Miłośników Fortów “Reduta”. Po trzech latach Fort Zachodni przyjmował już turystów, a w 2008 roku powstało w nim Muzeum Historii Twierdzy. Można przyjrzeć się tutaj wielu pozostałościom fortyfikacyjnym z okresu I i II wojny światowej. Przekrój zabytków w postaci oznak wojskowych, mundurów czy broni to fascynująca opowieść o dziejach terenów, to coś, co warto zobaczyć w Świnoujściu!

Wychodząc z fortyfikacji jesteśmy nad Świną, stąd roztacza się doskonały widok na wyspę Wolin i trochę inne Świnoujście. Atrakcje turystyczne, które możemy już zobaczyć to latarnia morska i Fort Gerharda. Teraz tylko przetransportować się na drugą wyspę i przyjrzeć się im bliżej.

Kończąc wątek umocnień wojskowych, Fort Gerharda, zwany też Fortem Wschodnim, należy do najlepiej zachowanych pruskich fortów nadbrzeżnych. Obecnie zaadaptowany na Muzeum Obrony Wybrzeża jest solidną dawką wiedzy dla pasjonatów tego tematu i kontynuacją historii poprzednich fortów. Każdy fort był projektowany indywidualnie dla swojej funkcji, a całość Twierdzy Świnoujście łączyła konkretna koncepcja obronna. Fort Gerharda jest najstarszym obiektem twierdzy, który upamiętania Gerharda Corneliusa de Walrawe, który wstępnie zaprojektował twierdzę. Głównym zadaniem fortu była obrona wejścia do portu. Liczne przebudowy i umocnienia z nowego materiału - betonu potwierdzają rangę budowli. W II połowie XX wieku, podobnie jak poprzednie forty, również wschodni pełnił funkcje magazynu i konsekwentnie niszczał. W 2001 roku z pasji powstał pomysł przyjmowania turystów do fortu jako kadetów armii pruskiej na szkolenie. Sprawdziło się to wybitnie i do dziś miejsce przyciąga rzesze odwiedzających. Muzeum Obrony Wybrzeża obfituje w eksponaty militarne i edukuje o historii fortyfikacji.

Zwiedzając wyspę Wolin i doceniając szlak zabytków fortyfikacyjnych, warto odwiedzić Podziemne Miasto (Bateria Vinieta), funkcjonujące w ramach Muzeum Obrony Wybrzeża. Instytucja wciąż rozwija przestrzenie i udostępnia nowe atrakcje. Historia podziemi rozpoczyna się w latach 30. XX wieku, kiedy Kriegsmarine umacnia tereny budując baterię artylerii nadbrzeżnej. Jak możemy doczytać w definicji taki rodzaj baterii miał na celu obronę baz morskich, portów handlowych i strategicznych odcinków nadmorskich. Powstało 7 żelbetonowych schronów, w tym pomocnicze i bojowe. W latach 60. XX wieku po zmianach politycznych bateria została uznana za przydatną i przebudowana na Wysunięte Stanowisko Dowódcy Frontu Północnego (Polskiego). Modernizacja polegała m. in. na połączeniu schronów podziemnymi tunelami czy zainstalowaniu w nich centrali telefonicznej i Radiowego Centrum Odbiorczego. W kolejnych latach zachodziły w strukturze Podziemnego Miasta liczne zmiany, które w pełni omówione są na miejscu. Od 2014 roku można zwiedzać obiekt z przewodnikami, którzy przy pomocy surowej przestrzeni podziemi z pewnością zainspirują do dalszych wycieczek szlakiem militariów.

Latarnia morska

Szukając inspiracji w kluczu atrakcje w Świnoujściu latarnia morska zawsze jest na liście co zwiedzić w Świnoujściu. Tym bardziej, że jest to najwyższa latarnia morska na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Mierzy 65 metrów, a zasięg jej światła białego to 27 mil morskich. Jej historia sięga 1854 roku, kiedy rozpoczęto budowę nowej świnoujskiej latarni, którą zapalono 1 grudnia 1857 roku. Do wieży przylegają z obu stron budynki; w jednym z nich znajdują się urządzenia radiolatarni - były używane w latarni do wysyłania sygnałów nawigacyjnych, a w drugim pomieszczenia dla obsługi.

Może zachwycisz się zwiedzaniem latarni morskich i zaczniesz przygodę miłośnika z paszportem BLIZA, w którym możesz zbierać pieczątki z latarni morskich odwiedzonych w Polsce. Latarnia morska w Świnoujściu to zdecydowanie dobry początek!

Fani architektury na pewno odnajdą się w Świnoujściu podziwiając secesyjne kamienice, uzdrowiskowe budowle w charakterystycznym willowym stylu czy architekturę postmilitarną. Co warto zobaczyć w Świnoujściu to ciekawostka Dom do Góry Nogami. W ostatnich latach ta atrakcja turystyczna stała się dość popularna i spotykana jest w różnych miastach Polski. Dom do Góry Nogami warto przetestować na własnych nogach. Odwiedziny w odwróconym domu to gratka dla naszego błędnika. Złapanie równowagi i przemieszczanie się po pochylonych sufitach dostarcza wrażeń nie tylko najmłodszym. Czasem warto skusić na takie szaleństwo i atrakcje!

Świnoujście otwiera się na turystów z wachlarzem atrakcji, odkrywaj własne ścieżki korzystając z uroków miasta!

Udostępnij artykuł