Osoba z rowerem na peronie

Rower w pociągu — zasady i koszty przewożenia

Na wycieczkę rowerową możesz wybrać się nie tylko w swojej najbliższej okolicy. Coraz bardziej popularne jest przewożenie roweru w pociąg. To idealny pomysł, aby wybrać się gdzieś dalej i pozwiedzać ciekawsze okolice. Przygotowaliśmy wszystko, co powinieneś wiedzieć o przewozie rowerów w PKP. Poznasz koszty i zasady, by lepiej przygotować się na wycieczkę.

Rower w pociągu — zasady i koszty przewożenia

Pociągi dalekobieżne i regionalne są coraz lepiej przygotowane do potrzeb podróżnych na dwóch kołach. Z rowerem do pociągu można wsiąść wygodnie i bezpiecznie. Zazwyczaj w składach udostępniane są specjalne miejsca (czasami wręcz wagony) przystosowane do przewozu rowerów.

Zazwyczaj rower można przypiąć w bezpieczny sposób do specjalnego uchwytu. Znajdzie się tam miejsce również na większe sakwy albo inny bagaż. Rowerzysta także zapewnione ma miejsce siedzące. Nie zawsze jednak to miejsce znajduje się bezpośrednio obok swojego roweru. Pamiętaj, że to Ty jako właściciel jesteś odpowiedzialny za swój sprzęt. Musisz umieścić go w sposób nieprzeszkadzający innym podróżnym.

Wyszukiwarka EuroPodróże pomoże Ci także w tym. Dzięki niej sprawdzisz, czy w danym połączeniu udostępniony jest wagon rowerowy. Kupując bilet, jeżeli w planach masz podróż z rowerem, koniecznie musisz wiedzieć, czy będzie możliwe go przewieźć. Bez tego niestety okazać się może, że z jednośladem nie wsiądziesz do wybranego pociągu. Brak biletu to spore ryzyko.

Rower w pociągu

Jak przewozić rower w pociągu? - Wagon rowerowy

Jak przewozić rower w pociągu? Najlepszym rozwiązaniem jest zakup miejsca w specjalnym wagonie rowerowym. Są w nim przystosowane wieszaki, w których wygodnie można umieścić swój jednoślad.

Niestety, wagon rowerowy to nadal rzadkość. W pociągach jeździ ich zdecydowanie zbyt mało. W takim wagonie znajduje się zazwyczaj miejsce na aż 24 rowery, przy założeniu rezerwacji miejsca dla jego właściciela. W wielu przypadkach wejście do takiego wagonu otwiera się jak w wagonach towarowych. Nie ma więc problemu ciasnego przejścia.

W planach PKP Intercity jest modernizacja posiadanych wagonów i wprowadzenie ich więcej do taboru. Miejsca jest dużo, rowery wraz z bagażami mogą być rozmieszczone najbardziej komfortowo. To idealny sposób na dłuższą podróż. Szukaj w taborach specjalnych oznaczeń zarezerwowanych dla tego typu jednostek.

Najwięcej wagonów rowerowych udostępniają podróżnym Koleje Dolnośląskie. Dlatego to właśnie Dolny Śląsk jest idealnym regionem, by zwiedzać go z wysokości siodełka. Pomagają w tym także specjalne promocje na bilety.

Przydatne informacje

Osoba z rowerem

Jak powiesić rower w pociągu?

Miejsca w pociągu oznaczone jako służące do przewozu rowerów zazwyczaj mają specjalne haki, do których się je przyczepia. W wielu przypadkach nie trzeba w tym celu nawet odpinać sakiew. Takie do 7-8 kilogramów powinny się także łatwo zmieścić w wąskim wejściu do wagonu. Nie trzeba również demontować koła. Dla bezpieczeństwa lepiej jednak wyjąć bidony.

Jak powiesić rower w pociągu? W przypadku dłuższej podróży warto jest je zapiąć. W zależności od pociągu, miejsca dla pasażerów są w przedsionku zaraz obok albo dalej. Z troski o własny sprzęt lepiej go zabezpieczyć.

Bilet na rower w PKP — czy za rower w pociągu się płaci?

Czy za rower w pociągu się płaci? Opłata za przewóz roweru jest zależna od konkretnego pociągu.

W pociągach TLK oraz IC wynosi ona 9,10 złotych i jest niezależna od długości trasy. Rowery przewozić można tylko w miejscach do tego wyznaczonych albo w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu i ostatnim przedsionku ostatniego wagonu, aby jak najmniej przeszkadzał on pozostałym podróżnym. W przypadku pociągów EIC oraz EIP przewóz jest możliwy wyłącznie w miejscach wyznaczonych. Nigdy nie może to być wagon gastronomiczny, sypialny albo z miejscami do leżenia.

W przypadku przewóz rowerów PKP Polregio podróżni kupić mogą bilet z gwarancją i bez gwarancji miejsca. Ci pierwsi mają pierwszeństwo w zajmowaniu stojaka na rower. Przewóz jest możliwy tylko w oznaczonych miejscach albo w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub ostatnim przedsionku ostatniego wagonu. Opłata za przewóz to 7 złotych niezależnie od długości trasy. Można wykupić także kartę miesięczną za 60 złotych.

Spółka Arriva w swoich pociągach stosuje takie same zasady przewozu roweru, co poprzednicy. Opłata to 5,50 złotych. Koleje Dolnośląskie pobierają jednorazową opłatę 7 złotych za przewóz roweru. Podróżni korzystający z oferty Weekend z KD, KD+Czechy albo Wspólny Bilet Samorządowy, mogą dokupić miejsce dla roweru za 10 złotych.

Koleje Małopolskie są tańsze pod względem przewozu roweru i pobierają opłatę 4 złotych (35 złotych za bilet miesięczny).

Koleje Mazowieckie robią ukłon w stronę cyklistów, oferując im darmowy przewóz roweru (jedna sztuka na osobę).

Koleje Śląskie także zezwalają na bezpłatny przewóz roweru w ramach oferty Kołem po Śląsku. Trwa ona od piątku od godziny 15.00 do niedzieli do 24.00. Jest to więc świetna okazja na budżetowy, weekendowy wypad. Poza promocją, przewóz roweru w przystosowanym do tego miejscu kosztuje 5 złotych niezależnie od długości trasy. Przewóz roweru opłaca się w momencie kontroli biletów, bez opłat za brak ważnego biletu.

Rower w pociągu

W Kolejach Wielkopolskich przewóz roweru to koszt 7 złotych, obojętnie, jakiej długości jest trasa.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna także proponuje darmowy przewóz roweru (jedna sztuka na jednego podróżnego).

Szybka Kolej Miejska w Trójmieście zezwala na przewóz roweru, jeżeli nie przeszkadza on innym podróżnym i nie blokuje możliwości wsiadania i wysiadania z pociągu. Pobierana jest zryczałtowana opłata. Brak jest oznaczonych haków do montażu jednośladu. SKM Warszawa pozwala na bezpłatny przewóz roweru na takich samych zasadach, jakie obowiązują w ZTM. Transport jest bezpłatny, ale należy ustawić go tylko w oznaczonych miejscach.

Warszawska Kolej Dojazdowa pozwala na płatny przewóz roweru. Opłata jest zależna od czasu przejazdu. W I strefie jest to 4,10, w II strefie 5,50 a w III strefie 8 złotych. Za 51,50 wykupić można bilet miesięczny na przewóz roweru ważny w całej sieci WKD Warszawa.

Jak więc widać, przewóz roweru pociągiem jest możliwy w przypadku wszystkich polskich przewoźników, a opłata nie jest wysoka. Co więcej, coraz więcej na trasę wyjeżdża wagonów przystosowanych do przewozu jednośladów. W czasie sezonu urlopowego spokojnie wybrać się można w podróż po Polsce i nie tylko z PKP.

Bilet na rower PKP warto kupić z wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że to miejsce będzie w ogóle dostępne. Szczególnie w okresie długich weekendów albo wakacji chętnych nierzadko jest więcej niż dostępnych miejsc. Bez miejscówki przewóz roweru może się odbyć tylko na własną odpowiedzialność — oznacza to, że konduktor może poprosić o opuszczenie pociągu z rowerem.

Dlatego nie ryzykuj, ale sprawdź w wyszukiwarce EuroPodróże czy w danym pociągu będzie wyznaczona przestrzeń do przewozu rowerów i z wyprzedzeniem kup bilet ze specjalną dopłatą. W takim przypadku masz pewność, że na wieszakach będzie miejsce na Twój jednoślad. Wówczas dłuższy albo krótszy wypad stanie się samą przyjemnością. W końcu w Polsce i Europie powstaje coraz więcej tras rowerowych, które aż proszą się o przetestowanie.