Niemowlak w pociągu

Podróż pociągiem z niemowlakiem — sprawdź, co musisz wiedzieć

Czy podróż pociągiem z niemowlakiem to dobry pomysł? Oczywiście, że tak! Musisz się jednak do takiej wycieczki odpowiednio przygotować, a wtedy na pewno wszystko się uda. Korzystanie z pociągu z małym dzieckiem jest wbrew pozorom bardzo wygodne.

Podróż pociągiem z niemowlakiem — sprawdź co musisz wiedzieć

Do podróży pociągiem z niemowlakiem musisz się odpowiednio przygotować. Poza kwestiami formalnymi, związanymi z zakupem biletu i wybraniem odpowiednich miejsc, nie zapomnij także o zabraniu ze sobą przydatnych rzeczy.

Najważniejszy jest zapas pieluch i jedzenia, w zależności od tego, czy Twoje dziecko je już pokarm stały, czy nadal pije mleko. Dobrym pomysłem jest termos z ciepłą wodą do zrobienia mieszanki, a także suche przekąski, które również zapewnią dziecku rozrywkę. Przyda się również ulubiona zabawka, na przykład taka, która nie zajmuje dużo miejsca, można ją przyczepić do okna albo jest po prostu interesującą książeczką do oglądania. W trakcie podróży pociągiem z małym dzieckiem przydadzą się także zapasowe ubranka umieszczone gdzieś na wierzchu torby. Nie będziesz się stresować, że dziecko się pobrudzi, a w razie potrzeby łatwo je przebierzesz także w przedziale.

Wózek, który ze sobą zabierasz, powinien być składany. W pociągu korytarze są wąskie, dlatego sprawdzi się model, który składa się na płasko i można go włożyć na półkę bagażową albo umieścić w specjalnym miejscu do transportu większego bagażu ręcznego. Niektóre mają wygodny pasek, przez co można je sobie zawiesić na ramieniu i nie denerwować się podczas wsiadania i wysiadania z wagonu, przez co podróż pociągiem z niemowlakiem będzie spokojniejsza.

Nie zapominaj także o możliwości poruszania się przez dziecko po wagonowych korytarzach. Odrobina ruchu zapobiega nudzie i problemom trawiennym.

W razie kłopotów nie bój się poprosić o pomoc obsługę pociągu. Wszyscy zazwyczaj bardzo sympatycznie podchodzą do rodzin z dziećmi i z pewnością znajdzie się ktoś pomocny.

Podróż pociągiem z niemowlakiem

Ile kosztuje bilet rodzinny w PKP?

Dzieci do 4 roku życia podróżują ustawowo za darmo. Przysługuje im bowiem ulga wysokości 100% ceny biletu, ale uwaga, tylko w 2 klasie. 1 klasa nie ma takich ulg. Pamiętaj także, że dziecko podróżuje za darmo, ale wymaga posiadania biletu zerowego, który kupujesz razem z biletem dla osoby dorosłej. Należy mieć przy sobie także dokument potwierdzający wiek dziecka. Także starsze dzieci, jeszcze przed rozpoczęciem nauki w szkole, korzystać mogą z ulgowych przejazdów. W tym przypadku wysokość ulgi jest taka sama, jak dla uczniów, czyli wynosi 37%. Inną opcją na oszczędność jest kupno biletów dla kilku osób, w tym dzieci. Ile kosztuje bilet rodzinny PKP? Obowiązuje on w przypadku grupy liczącej od 2 do 5 osób, z czego co najmniej jedna osoba musi być dzieckiem, które nie ukończyło 16 lat. Wówczas dorosłe osoby otrzymają 30-procentową zniżkę. Podczas kontroli należy mieć przy sobie dokument potwierdzający wiek jadącego dziecka. W przypadku dzieci powyżej 6 roku życia musi to być legitymacja szkolna. Co ważne, nawet jeżeli jedna osoba z podróżującej grupy wysiądzie z pociągu wcześniej, bilet rodzinny nadal będzie aktualny. Wystarczy, że jechać będą co najmniej dwie osoby, w tym jedna w wieku poniżej 16 lat. Taki bilet rodzinny możesz kupić także na stronie EuroPodróże. Wystarczy, że zaznaczysz odpowiednie okienko, a wśród podróżnych będzie co najmniej jeden dorosły i jedno dziecko. Dzięki temu zniżka zostanie naliczona na bilety dla osób dorosłych. Pojedziecie taniej, więc to naprawdę się opłaca.

Oznaczenia dla matek z dziećmi w pociągu

Czym jest wagon rodzinny z przedziałem dla dzieci?

Wagon rodzinny z przedziałem dla dzieci oznacza specjalne miejsce, którego rezerwację można zamówić już w momencie zakupu biletu. Ta przestrzeń jest przygotowana z myślą o najmłodszych i ich opiekunach, którzy podróż odbyć mogą w otoczeniu podobnych rodzin.

Combo to nazwa nowych wagonów wielofunkcyjnych w składach Pendolino o podwyższonym standardzie, które PKP Intercity wprowadza do swoich pociągów na popularnych trasach. Dzieje się tak w ramach programu Dostępność Plus. Czym jest taki przedział dla osoby z dzieckiem do lat 6? Takie przedziały są wyciszone, ściany ozdobione są kolorowymi obrazkami. W wagonie jest miejsce dla osób niepełnosprawnych poruszających na wózkach inwalidzkich, a także na odstawienie wózka niemowlęcego. Na miejscu są również gniazdka elektryczne oraz USB, idealne do podłączenia podgrzewacza do jedzenia. W toalecie jest także przewijak.

Wagony te spotkać można na popularnych trasach, takich jak:

  • Szczecin – Trójmiasto – Olsztyn – Białystok;

  • Wrocław/Zielona Góra – Poznań – Gdynia/Olsztyn – Białystok;

  • Kraków/Lublin – Katowice – Wrocław – Zielona Góra – Szczecin – Świnoujście;

  • Przemyśl – Lublin – Warszawa – Bydgoszcz – Gdynia/Piła – Kołobrzeg/Gorzów Wielkopolski;

  • Suwałki – Białystok/Lublin – Warszawa – Poznań – Szczecin/Gorzów Wielkopolski/Zielona Góra.

Szczecin
Białystok
od 96 PLN
SPRAWDŹ
Wrocław
Poznań
od 32 PLN
SPRAWDŹ
Wrocław
Kraków
od 41 PLN
SPRAWDŹ

Przedział dla dzieci do lat 6 w pociągach IC nie jest dostępny we wszystkich składach. Rodzice małych dzieci mogą zdecydować się na podróż wagonem bezprzedziałowym lub skorzystać z usług przewoźnika, który nie oferuje takich specjalnych przedziałów. W takich pociągach dostępne są jednak wyznaczone miejsca siedzące dla kobiet w ciąży i małych dzieci. Należy jednak pamiętać, że może być ich zbyt mało, a w przypadku większej liczby podróżujących trudno będzie zająć takie miejsce. Na krótszych trasach nie stanowi to dużego problemu, jednak w przypadku długiej podróży może to być utrudnieniem.

Przedział WARS

Czy w Pendolino występują przedziały rodzinne?

Pendolino przedział rodzinny również ma i to nawet 3. Przeznaczone są one dla kobiet w ciąży oraz opiekunów z dziećmi do lat 6. Zmieszczą się w nich 4 osoby, co zwiększa komfort jazdy. Takie udogodnienia sprawiają, że i tak już szybka oraz wygodna podróż tym pociągiem jest jeszcze milszym doświadczeniem.

Podróż pociągiem z niemowlakiem

Czy za wózek w pociągu się płaci?

W PKP podróż z dzieckiem w wózku także jest możliwa. Najlepiej jest wybrać model lekki i poręczny, który łatwo jest złożyć na płasko, bo takim jest zdecydowanie łatwiej manipulować. Przewóz wózka jest możliwy nie tylko, jeżeli ma się miejsce w przedziale rodzinnym, ale także w zwykłym.

Jeżeli zastanawiasz się, czy za wózek w pociągu się płaci, to jest on zwolniony od opłat, jeżeli jesteś w stanie go złożyć i umieścić pod lub nad miejscem siedzącym. Dotyczy to również nosidełka albo łóżeczka turystycznego. W niektórych przypadkach wymagana jest jednak opłata za przewóz. Dotyczy to jednak przejazdu bez dziecka i modeli, w których nie można wózka złożyć. Opłata oraz jej wysokość zależy od konkretnego przewoźnika i to w jego regulaminie poszukać należy informacji na ten temat.

Podróż pociągiem z dzieckiem jest niewątpliwie trudniejsza niż samemu. Jednak PKP daje pewne udogodnienia, takie jak przedział dla matki z dzieckiem Intercity. Cierpliwość i zrozumienie jest w tym przypadku kluczem do sukcesu. Po prostu przygotuj się na to, że podróż z niemowlakiem może być stresująca. Bądź cierpliwy i elastyczny, staraj się dostosować do potrzeb dziecka i radzić sobie z ewentualnymi niespodziankami. Zaplanuj, co ze sobą zabierzesz, ale staraj się ograniczyć dodatkowy bagaż, szczególnie jeżeli do wzięcia masz także wózek.