Bilety na pociąg. Wyszukiwarka połączeń PKP - EuroPodróże
 
Bilety na pociąg. Wyszukiwarka połączeń PKP - EuroPodróże
Mężczyzna wyglądający z pociągu

Pociąg za granicę - jak korzystać z międzynarodowych połączeń PKP?

Zainteresowanie podróżami pociągiem za granicę zdecydowanie wzrosło w ostatnich latach. Szczególnie połączenia międzynarodowe PKP Intercity cieszą się dużą popularnością, a to za sprawą bogatej oferty i tras pozwalających dotrzeć z Polski do wielu państw europejskich. Planujesz wycieczkę i zastanawiasz się, czy pociągi międzynarodowe to dobry wybór dla Ciebie? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, aby przekonać się o korzyściach tego rozwiązania i bliżej poznać ofertę przejazdów kolejowych do innych krajów.

Popularne połączenia międzynarodowe PKP – dokąd dojedziesz z Polski?

Pociągi międzynarodowe wyruszające z Polski kursują do wielu sąsiadujących krajów. Korzystając z połączeń PKP InterCity, możesz dojechać m.in. do:

  • Niemiec – pociągiem do Berlina dojedziesz np. z Warszawy, Poznania, Gdyni, a także Wrocławia.
  • Czech – pociągiem do Pragi dojedziesz np. z Warszawy, Krakowa, Katowic, jak również Gdańska czy Gdyni.
  • Słowacji – pociągiem do Bratysławy dojedziesz np. z Warszawy oraz Krakowa.
  • Litwy – pociągiem do Wilna dojedziesz np. z Krakowa, Warszawy, Białegostoku i Suwałk.
  • Austrii – pociągiem do Wiednia dojedziesz np. z Katowic, Gliwic, Krakowa, a także Wrocławia.
  • Węgier – pociągiem do Budapesztu dojedziesz np. z Warszawy oraz Krakowa.

PKP InterCity międzynarodowe połączenia – 3 popularne trasy:

EC 407 Chopin – pociąg nocny z Warszawy Wschodniej do München Hbf:

  • Kursuje codziennie, wyjeżdżając ze stacji Warszawa Wschodnia o 19:44.
  • Czas przejazdu wynosi nieco ponad 5 godzin.
  • Po dojechaniu do Czech wagony przechodzą w skład pociągu podróżującego dalej w stronę Monachium (przez Bohumin, Ostrawę, Wiedeń, Salzburg). Pociąg zatrzymuje się na stacji końcowej około 10:24.
  • Udogodnienia: możliwość rezerwacji wagonów kuszetkowych lub sypialnych z dostępem do łazienki z prysznicem.

IC 56 Wawel – pociąg poranny z Przemyśla do Berlina:

  • Kursuje codziennie, wyjeżdżając ze stacji Przemyśl Główny o 05:07.
  • Czas przejazdu wynosi nieco ponad 10 godzin.
  • Pociąg pozwala na dojazd ze wschodniej Polski do stolicy Niemiec.
  • Ten pociąg międzynarodowy przejeżdża przez 6 polskich województw i zatrzymuje się w Rzeszowie, Krakowie, Katowicach, Gliwicach, Opolu, Wrocławiu, Zielonej Górze oraz niemieckim Frankfurcie.
  • Udogodnienia: miejsca dla osób z niepełnosprawnościami (2 miejsca dla osób poruszających się na wózku), wagon z miejscami dla podróżujących z dziećmi do 6 lat (6 miejsc w klasie 2).

IC 105 Polonia – pociąg poranny z Warszawy Wschodniej do Wien Hbf:

  • Kursuje codziennie, wyjeżdżając ze stacji Warszawa Wschodnia o 05:59.
  • Czas przejazdu wynosi ok. 4 godziny 30 minut.
  • Po dojechaniu do Bohumina wagony przechodzą w skład pociągu podróżującego dalej w stronę Wiednia. Pociąg zatrzymuje się na stacji końcowej około 13:49.
  • Udogodnienia: miejsca dla osób z niepełnosprawnościami (2 miejsca dla osób poruszających się na wózku), wagon do przewozu rowerów (8 miejsc dla pasażerów z rowerami).

Połączenia międzynarodowe w PKP – najważniejsze informacje dla podróżnych

Niezbędne dokumenty

Międzynarodowe połączenia kolejowe rządzą się nieco innymi prawami. Dlatego przed podróżą warto zapoznać się z informacją na temat wymaganych dokumentów. Po pierwsze, bilety kolejowe, ale nie w formie elektronicznej. Na przejazdy poza granice kraju należy zabrać ze sobą wersję papierową. Nie oznacza to jednak, że trzeba udać się do kasy na dworcu PKP. Możesz kupić bilet kolejowy online i wydrukować go samodzielnie. Wersja do druku zostanie przesłana na maila w formacie PDF. Jeśli korzystasz z serwisu EuroPodróże, plik z biletem znajdziesz również na swoim koncie. Podczas podróży pociągiem PKP za granicę, należy także zabrać ze sobą paszport lub dowód osobisty.W tym przypadku nie można skorzystać z alternatywy, jaką jest mTożsamość w aplikacji mObywatel. Ten elektroniczny dokument honoruje się tylko podczas przejazdów na terenie kraju. Jeśli chodzi o dzieci i młodzież, również powinny posiadać paszport lub dowód osobisty. Natomiast legitymacja szkolna lub studencka ze zdjęciem, którą w Polsce można okazać podczas kontroli w pociągu, nie będzie uznana np. przy kontrolach granicznych. Czy w pociągach międzynarodowych PKP obowiązuje odprawa?

W przypadku PKP InterCity nie obowiązuje klasyczna odprawa znana z lotnisk. Na zagranicznych trasach przeprowadzana jest jedynie kontrola dokumentów i biletów kolejowych. W trakcie podróży konduktor dokonuje standardowej weryfikacji, tak jak podczas krajowych połączeń. Może się jednak zdarzyć, że po przekroczeniu granicy służby graniczne przeprowadzą dodatkową kontrolę paszportową i celną.

Ciekawostka – odprawy pociągów międzynarodowych

Chociaż w PKP InterCity nie obowiązują specjalne odprawy na trasach zagranicznych, warto wiedzieć, że są przewoźnicy, którzy stosują takie praktyki. Odprawy odbywają się np. w pociągach międzynarodowych Eurostar. W tym przypadku każdy podróżny musi dokonać odprawy na stacji kolejowej minimum 30 minut przed planowanym odjazdem. Wybierasz się w podróż z tym przewoźnikiem? Jeśli przewoźnik będzie wymagał takiej formalności, przekaże Ci tę informację podczas zakupu biletu.

Tego typu odprawy obowiązują także w hiszpańskich pociągach AVE – procedura kontroli paszportowo-biletowej odbywa się przed wejściem do pociągu. Ponadto, można się odprawić najpóźniej 2 minuty przed odjazdem.

Wagony i udogodnienia

Na trasach międzynarodowych przewoźnik oferuje klasy i udogodnienia takie same, jak w przypadku krajowych połączeń kolejowych. W skład pociągów mogą wchodzić następujące wagony:

  • Klasy 1 – zapewniające komfort i wygodę, a często również poczęstunek dla pasażerów (napoje lub przekąski).
  • Klasy 2 - tańsza opcja ze standardowymi miejscami, wagony przedziałowe 6-osobowe i bezprzedziałowe.
  • Sypialne – dostępne na trasach nocnych (np. w IC 407 Chopin), to wagony przedziałowe zwykle 1- do 3-osobowe z łóżkami do spania. Dodatkowo, w niektórych przedziałach wagonów sypialnych znajduje się łazienka z prysznicem. Ponadto, ogólnodostępna łazienka z prysznicem umiejscowiona jest na końcu i/lub początku wagonu.
  • Kuszetki – zapewniające komfort podczas nocnych przejazdów, nieco tańsza alternatywa niż wagony sypialne. Przedziały 4- lub 6-osobowe z miejscami do spania.
  • Restauracyjne – obsługiwane przez WARS, z miejscami do siedzenia na czas spożywania posiłków.

Jak kupić bilet na pociąg za granicę? Przewodnik krok po kroku

Jak wygodnie kupić bilety kolejowe na pociąg międzynarodowy z Polski? Zarezerwuj połączenie przez platformę EuroPodróże! To nowoczesny i intuicyjny serwis, w którym zarezerwujesz bilety w kilku prostych krokach:

  • Wejdź na stronę EuroPodróże i rozpocznij wyszukiwanie interesującego Cię połączenia kolejowego. Jeśli korzystasz z najnowszej wersji serwisu, wyszukiwarkę znajdziesz na samej górze strony.
  • Wprowadź szczegóły podróży: stację początkową, docelową, datę i godzinę wyjazdu oraz liczbę pasażerów.
  • Wybierz preferowane połączenie z listy wyników.
  • Podczas procesu rezerwacji należy: zaznaczyć klasę wagonu, podać swoje dane oraz wybrać odpowiedni rodzaj biletu. Ten krok przyspieszysz, jeśli masz już konto w serwisie EuroPodróże - wtedy informacje na temat pasażerów zostaną wprowadzone automatycznie.
  • Na koniec dokonaj płatności za bilet – dostępnych jest kilka sposobów płatności: przelew BLIK, karta płatnicza, przelew online lub płatność odroczona.

Porady dla korzystających z EuroPodróże przy rezerwacji międzynarodowych połączeń PKP:

  • Załóż konto na platformie – to sposób na błyskawiczną rezerwację kolejnych połączeń. Dzięki danym zapisanym na profilu nie musisz za każdym razem wprowadzać danych personalnych pasażerów – wybierzesz je spośród swojej listy.
  • Pobierz aplikację EuroPodróże – ułatwi to wyszukiwanie połączeń oraz zakup biletów, a także przeglądanie historii podróży.
  • Rozważ zakup biletu z wyprzedzeniem – bilety kupione z odpowiednim wyprzedzeniem mogą być tańsze.

PKP międzynarodowe przejazdy a zniżki?

Zastanawiasz się, czy na przejazdy międzynarodowe przysługują te same zniżki, co na terenie kraju? Dla tego typu połączeń kolejowych nie będą obowiązywały typowe ulgi ustawowe.

Ulgi nieobowiązujące na przejazdy międzynarodowe:

  • Dla studentów – zniżki z polską legitymacją studencką obowiązują tylko na terenie kraju, co dotyczy także przejazdów międzynarodowych obsługiwanych przez PKP Intercity.
  • Dla uczniów w wieku szkolnym – zniżka obowiązuje tylko do 7. roku życia, dla starszych dzieci nie przysługuje zniżka na podstawie legitymacji wydanej w Polsce (podobnie jak w przypadku legitymacji studenckiej).
  • Dla emerytów i rencistów – zniżkę na dwa przejazdy w ciągu roku z rabatem 37% można uzyskać tylko na przejazdy krajowe. W przypadku połączeń za granicę alternatywą jest bilet dla seniora.
  • Dla osób z niepełnosprawnościami – dokumenty potwierdzające prawo do zniżek zazwyczaj obowiązują tylko na terenie Polski.

Specjalne zniżki tylko na przejazdy międzynarodowe

Oferta Super Promo International – oferta, w ramach której ceny biletów kolejowych są ustalane dynamicznie. Cena zależy od terminu podróży, dostępności miejsc oraz popularności trasy. Pula biletów w promocji jest ograniczona, a zniżki mogą sięgać nawet 70% ceny bazowej. Ten rabat obowiązuje tylko na wybrane przejazdy PKP za granicę – z Polski do Czech, Austrii, Niemiec, Węgier oraz Słowacji.

Najlepsze trasy kolejowe za granicę – wygodne i szybkie podróże

Pociągi międzynarodowe z Polski to także szybkie i wygodne środki transportu. Na trasach do innych krajów przewoźnik wykorzystuje nowoczesne składy, które zapewniają podróżnym komfort nawet podczas dłuższej podróży.

Gdzie pociągiem za granicę – 3 najwygodniejsze połączenia międzynarodowe:

IC 461 Baltic Express – pociąg nocny z Gdyni do Pragi:

  • Kursuje codziennie, wyjeżdżając ze stacji Gdynia Główna o 23:12.
  • Czas przejazdu wynosi niecałe 10 godzin.
  • Pociąg pozwala na wygodny nocny dojazd z północy Polski aż do czeskiej stolicy.
  • Ten pociąg międzynarodowy przejeżdża przez 4 polskie województwa i zatrzymuje się m.in. w Gdańsku, Bydgoszczy, Gnieźnie, Poznaniu, Wrocławiu, Kłodzku oraz czeskich Pardubicach.
  • Po dojechaniu do Wrocławia część wagonów jest odłączana, nie wymaga to jednak przesiadania się pasażerów podróżujących dalej w stronę Pragi. Podczas zakupu biletu na dłuższy odcinek niż do Wrocławia automatycznie zostaje przydzielony odpowiedni wagon na całą trasę.
  • Udogodnienia: miejsca dla osób z niepełnosprawnościami (w jednym z wagonów znajduje się specjalna winda umożliwiająca wejście do pociągu), miejsca dla podróżujących z dziećmi do 6 lat oraz miejsca dla podróżnych z rowerem (łącznie 20 miejsc).

EIC 248 Berlin-Warszawa-Express – pociąg poranny z Warszawy do Berlina:

  • Kursuje codziennie, wyjeżdżając ze stacji Warszawa Wschodnia o 04:44.
  • Czas przejazdu wynosi niecałe 5 godzin 30 minut.
  • Pociąg pozwala na wygodny i szybki dojazd ze stolicy Polski do stolicy Niemiec.
  • Pociąg przejeżdża przez Poznań, z którego czas podróży do Berlina wynosi tylko 2 godziny 36 minut.
  • Udogodnienia: miejsca dla osób z niepełnosprawnościami, miejsca dla podróżujących z dziećmi do 6 lat.

IC 112 Moravia – pociąg poranny z Katowic do Wiednia:

  • Kursuje codziennie, wyjeżdżając ze stacji Katowice o 04:51.
  • Czas przejazdu wynosi niecałe 5 godzin.
  • Pociąg pozwala na wygodny dojazd ze Śląska aż do austriackiej stolicy.
  • Ten skład przejeżdża także przez Czechy – np. Bohumin (2 godziny podróży z Katowic), Pragę (3 godziny z Katowic).
  • Po dojechaniu do Bohumina następuje zmiana na obsługę przez czeskiego przewoźnika České dráhy, natomiast wszystkie wagony podróżują dalej w stronę Wiednia.
  • Udogodnienia: miejsca dla osób z niepełnosprawnościami (również dla poruszających się na wózku), miejsca dla podróżujących z dziećmi do 6 lat oraz miejsca dla osób z rowerami (jeden wagon z 8 miejscami).
Udostępnij artykuł