Korzystasz z nowej wersji EuroPodróże

Bilety na pociąg. Wyszukiwarka połączeń PKP - EuroPodróże

Korzystasz z nowej wersji EuroPodróże

 
Bilety na pociąg. Wyszukiwarka połączeń PKP - EuroPodróże
Miasto w lubuskim

Lubuskie - atrakcje turystyczne i zabytki, które musisz zobaczyć

Kolejnym województwem wartym odwiedzenia jest z pewnością Lubuskie. Przyciągnie Cię zarówno zabytkami, jak i ciekawą historią oraz atrakcjami dla najmłodszych. Zastanawiasz się, co warto zobaczyć w tej części Polski? Przygotowaliśmy obszerny przewodnik po interesujących miejscach, abyś nie musiał szukać ich na własną rękę. Szczegóły znajdziesz poniżej.

Lubuskie - atrakcje turystyczne i zabytki, które musisz zobaczyć

Lubuskie to województwo położone na zachodzie Polski, przy granicy z Niemcami, na terenach tak zwanych Ziem Odzyskanych. Zajmuje powierzchnię około 14 000 kilometrów kwadratowych. Na takim obszarze znajdziesz aż dwa parki narodowe, liczne zabytki oraz zachwycające krajobrazy i bogactwo przyrody. Co konkretnie warto zobaczyć w lubuskim?

Gorzów wielkopolski

Gorzów Wielkopolski to jedna z dwóch stolic województwa. Położony nad brzegiem Warty, oferuje liczne oryginalne atrakcje, jak na przykład Studnia Czarownic. To rzeźba powstała jako hołd dla wszystkich kobiet, które przed wiekami zostały posądzone o czary i brutalnie stracone. Podczas zwiedzania nie wolno pominąć gorzowskiej bimby, czyli repliki tramwaju z końcówki XIX wieku, Fontanny Pauckscha, zabytkowych murów obronnych, Spichlerza, Starego Rynku i wielu innych atrakcji. Jeśli wybierasz się z dziećmi, warto je zabrać do papugarni Rio. Nie zapomnijcie również wspólnie przespacerować się po gorzowskich bulwarach. Rozciągają się one nad Wartą, pomiędzy ulicami Hejmanowskiej i Garbary. W tej części miasta znajdziesz liczne kawiarnie, place zabaw dla dzieci, tarasy widokowe, a nawet wolierę dla ptaków. To ulubione miejsce odpoczynku lokalsów, więc tutaj najlepiej poczujesz miejscowy klimat.

Zielona góra

Miano drugiej stolicy województwa dzierży Zielona Góra. To miasto kojarzy się przede wszystkim z winiarstwem. Sprzyja temu specyficzne położenie, nad łagodnym zboczem Odry, w otoczeniu wzgórz wału zielonogórskiego. Wraz z Nową Solą oraz Lubiechowem tworzy lubuskie trójmiasto, czyli największy urbanistyczny obszar województwa. Na przestrzeni dziejów miasto aż 14-krotnie było trawione przez pożary. Mimo tak wielu nieszczęść udało się zachować sporą część jego zabytków. Zielona Góra, zgodnie ze swoją nazwą, nie tylko położona jest na kilku wzgórzach, ale także charakteryzuje się dużą ilością zieleni oraz niezbyt zwartą zabudową. Nie możesz więc jej pominąć na swoim podróżniczym szlaku po atrakcjach województwa lubuskiego.

Co warto zobaczyć? Najlepiej odwiedzić katedrę pod wezwaniem Jadwigi Śląskiej, kaplicę na Winnicy, wieżę Łaziebną, ratusz miejski, wytwórnię wina z XIX wieku oraz XIX-wieczny zespół tkalni.

Dużą atrakcją miasta jest palmiarnia, zbudowana na szczycie Wzgórza Winnego. W środku obejrzeć można ponad 200 różnych gatunków roślin, w tym rzadkich tropikalnych. Poza tym w Zielonej Górze znajduje się także ogród botaniczny i niewielkie zoo, nie brakuje więc przestrzeni do spacerowania. Jeżeli dodatkowo chcesz urozmaicić swój czas z dziećmi, wyruszcie na poszukiwania Bachusków, czyli małych posążków boga Bachusa poukrywanych w różnych częściach miasta. To z pewnością urozmaici zwiedzanie lubuskiego.

W Zielonej Górze nie zapomnij o odwiedzeniu Centrum Nauki Keplera, składającego się z Planetarium Wenus i Centrum Przyrodniczego. Możesz tu uczestniczyć w pokazach filmowych, zobaczyć wystawę meteorytów i Jaskinię Światła. W Centrum Przyrodniczym warto wziąć udział w pokazowych eksperymentach, dzięki czemu dowiesz się wiele na temat zasad fizyki rządzących Ziemią. Całość składa się z 87 stanowisk ułatwiających poznawanie geografii, biologii i chemii. To z pewnością miejsce dla każdego.

Park Narodowy Ujście Warty

Park Narodowy Ujście Warty jest najmłodszym polskim parkiem narodowym i niewątpliwą atrakcją turystyczną województwa lubuskiego. To piękny i bogaty pod względem przyrodniczym obszar, którego symbolem jest gęś tundrowa. Obejmuje on rozlewiska Warty, a głównym celem jego powstania było zabezpieczenie terenów podmokłych, miejsc życia ryb i gniazdowania ptaków. W jego obrębie bytuje obecnie około 245 gatunków ptaków, a także liczne płazy, gady i ssaki.

W jaki sposób zwiedzać Park Narodowy Ujście Warty? Najlepiej wybrać jedną z licznych ścieżek edukacyjnych, które przybliżają turystom bogactwo tego zakątka Polski. Szczególnie punkty widokowe są świetnym miejscem do obserwacji życia przyrodniczego. Co więcej, teren Parku można przemierzać rowerem, korzystając z wyznaczonych tras. Wycieczkę najlepiej rozpocząć od Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego w Słońsku, gdzie znajdują się wystawy dotyczące przyrody tych ziem oraz historii regionu.

W Parku Narodowym Ujście Warty jest jeszcze jeden, mniejszy obszar, zasługujący na szczególne wyróżnienie – Rzeczpospolita Ptasia. Powstała z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Słońska „Unitis viribus” i zrzesza miłośników ornitologii. Przygotowano tu sześć dobrze oznakowanych tras o łącznej długości 72 kilometrów, których nazwy nawiązują do zamieszkujących tu ptaków. To niesamowity sposób na zwiedzanie tych przestrzeni i zapoznawanie się z dziką przyrodą. W Słońsku można nawet dostać oryginalny paszport poświadczający obywatelstwo Rzeczypospolitej Ptasiej, co jest dużym honorem!

W lubuskim znajduje się także Drawieński Park Narodowy, który częściowo obejmuje również województwo zachodniopomorskie oraz mały fragment Wielkopolski. Ponadto, w jego obrębie leży teren Równiny Drawskiej – obszaru zalesionego, przeplatanego jeziorami i torfowiskami. Cały park można odkrywać, korzystając z wytyczonych ścieżek edukacyjnych. Dodatkowo, istnieje możliwość skorzystania z usług przewodnika, który w interesujący sposób przybliży ekosystem regionu. Co ważne, szlaki różnią się trudnością i długością, dzięki czemu łatwo znajdziesz trasę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Przegląd najciekawszych miejsc w lubuskim

Międzyrzecki Rejon Umocniony to popularna lubuska atrakcja turystyczna. To system umocnień i schronów zbudowanych przez Niemców przed i w czasie drugiej wojny światowej jako ochrona dla wschodnich granic. Czy wiesz, że jest to jedna z największych na świecie podziemnych fortyfikacji? Dopiero schodząc poniżej powierzchni gruntu, docenisz tę potęgę militarną. W tym rejonie znajduje się również rezerwat nietoperzy, a spotkanie z tymi ssakami to prawdziwa gratka dla miłośników przyrody.

Park Mużakowski

Park Mużakowski niewątpliwie należy do grona ciekawych miejsc w lubuskim. Ten obszar został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Park utworzył w XIX wieku pruski arystokrata Hermann von Pückler-Muskau. Całość zaprojektowano w stylu angielskim na powierzchni aż 728 hektarów. Znajduje się po obu stronach Nysy Łużyckiej, wzdłuż której przebiega granica polsko-niemiecka. Po polskiej stronie można w nim podziwiać na przykład zabytkowe mosty, Kamień Pücklera, Taras Mauzoleum, Dąb Hermana, Dęby Sióstr, Dom Angielski, Złote Wzgórze i Górę Pana. To idealne miejsce do wypoczynku w pięknym, zadbanym, a jednocześnie nieco dzikim otoczeniu.

Drugą atrakcją jest Łuk Mużakowski, czyli teren dawnej kopalni odkrywkowej, którą zamknięto w 1973 roku. Wcześniej wydobywano tutaj węgiel oraz iły ceramiczne. Już w latach 80. zaczęły się zabiegi mające zrewitalizować dawny krajobraz. Efekt przeszedł oczekiwania wszystkich. Cały Geopark ma długość około 5 kilometrów i przebiega przez zmieniające się krajobrazy. To połączenie wody, formacji geologicznych i pięknych nabrzeży. Wszystkie te twory mają intensywne, fotogeniczne barwy, dlatego często są tutaj organizowane sesje zdjęciowe. Łuk Mużakowski doceniono na tyle, że w 2015 roku otrzymał certyfikat Światowego Geoparku UNESCO. To jedno z najciekawszych miejsc lubuskiego i prawdziwy powód do dumy lokalnych włodarzy.

Łagów to popularna miejscowości w regionie. Położona malowniczo między dwoma jeziorami: Łagowskim oraz Ciecz, połączonymi kanałem. Tutejszą atrakcją jest zamek z XIV wieku, w którym obecnie mieści się hotel oraz restauracja. Można go również zwiedzać z przewodnikiem i wejść na jego wieżę widokową o wysokości 35 metrów. Z kolei nad Jeziorem Łagowskim znajduje się plaża z przygotowanym kąpieliskiem oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. Ponadto wokół obszaru wodnego wytyczono ścieżkę spacerową o długości 9 kilometrów.

Jezioro Sławskie

Lubuskie - atrakcje do zobaczenia w weekend

Szukasz kontaktu z naturą? Atrakcje w lubuskim temu sprzyjają. Popularną miejscowością wypoczynkową mieszkańców jest Sława, położona nad jeziorem Sławskim. Można tutaj odpoczywać na plaży i korzystać z rozrywek wodnych. Ten teren jest czasami nazywany "śląskim morzem". To popularne określenie wśród mieszkańców, którzy mają daleko nad otwarte akweny i chętnie wypoczywają nad tą wodą. Z uroków jeziora korzystają również wędkarze, ponieważ występuje tu wiele gatunków ryb. Niedaleko znajduje się także wieża widokowa Joanna, pozwalająca obserwować panoramę całej okolicy. Podczas wycieczki należy zajrzeć też do parku miejskiego w Sławie i odwiedzić pałac Rechenbergów.

Wyrusz w podróż pociągiem

Inne znane w tym regionie jezioro to Trześniowskie, usytuowane na północ od Łagowa. W województwie lubuskim atrakcji tego rodzaju nie brakuje, ponieważ jest to wręcz królestwo wód polodowcowych. W samym Łagowie możesz podziwiać średniowieczną architekturę, a także zwiedzić zamek joannitów z XVIII wieku, zachwycający pięknym dziedzińcem. Z kolei nad brzegiem jeziora wypoczniesz, na przykład wynajmując domek letniskowy.

Aż 13 hektarów ziemi niedaleko granic administracyjnych Zielonej Góry zajmuje Skansen etnograficzny w Ochli. To miejsce, w którym zgromadzono prawie 8000 zabytków dawnej polskiej kultury chłopskiej. Podzielono je na cztery działy: architektura, kultura techniczna, stroje i tkaniny oraz sztuka ludowa. Polecamy zajrzeć tu każdemu, kto ma ochotę dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat. Dzieci również nie będą narzekać tu na nudę — zobaczą, jak dawniej wyglądały zabawki, sprzęt rolniczy, a także sprawdzą, gdzie trzymano zwierzęta i jak spędzano czas wolny.

Wino i miód

Co zwiedzić w lubuskim? Godny polecenia jest Lubuski Szlak Wina i Miodu. Wytyczono go w 2007 roku i obejmuje swoim zasięgiem blisko 36 miejsc związanych z wytwarzaniem tych produktów. Ponadto, na tym obszarze znajdziesz lokalne zabytki oraz miejsca, pozwalające odpocząć i nacieszyć oczy pięknymi widokami. Korzystając z tego szlaku, będziesz mieć okazję odwiedzenia wzniesień Wału Zielonogórskiego, a także pradoliny Odry, kompleksów leśnych i innych ciekawych lokalizacji.

To województwo ma wszelkie warunki do stania się potęgą winiarską Polski. Przede wszystkim są tutaj urodzajne, odpowiednie dla winorośli gleby. Niewysokie, łagodne wzniesienia sprzyjają dobremu oświetleniu preferowanemu przez te rośliny. W dodatku klimat jest dość łagodny, a okres wegetacji dłuższy niż w chłodniejszych regionach Polski. Nic zatem dziwnego, że to miejsce ma bogate tradycje winiarskie, a sam wytyczony Lubuski Szlak Wina i Miodu był wielokrotnie nagradzany przez organizacje turystyczne. Uważa się wręcz powszechnie, że to jedna z najciekawszych atrakcji całej Polski. Ze względu na większy obszar i duże zróżnicowanie, zwiększony ruch turystyczny nie jest szczególnie uciążliwy.

W miejscowości Dobiegniew znajduje się interesujące muzeum, znane jako Muzeum Woldenberczyków. Powstało ono na terenie dawnego niemieckiego obozu jenieckiego. Poza tym warto zobaczyć także gotycki kościół Chrystusa Króla i basztę z fragmentami murów obronnych.

Co może być ciekawą atrakcją turystyczną? Lubuskie Muzeum w Drzonowie, czyli miejsce dla wszystkich fanów militariów. Liczba eksponatów naprawdę zdumiewa, a do tego są one bardzo zróżnicowane, dzięki czemu zwiedzanie kompleksu zalicza się do interesujących przeżyć. Co więcej, miłośnicy broni różnego typu znajdą tutaj dla siebie wiele smaczków.

Pomnik Chrystusa w Świebodzinie

Świebodzin przyciąga uwagę za sprawą słynnego pomnika Chrystusa. Monument powstał w 2010 roku na żelbetowej konstrukcji, wzniesionej na sztucznie usypanym kopcu. Sama figura, bez złotej korony, ma wysokość 33 metrów. Poza statuą, w tej miejscowości można również odwiedzić Muzeum Regionalne, które prezentuje lokalną kulturę. Warto także zobaczyć zamek joannitów, pochodzący z przełomu XIV i XV wieku. Dodatkowo, w Świebodzinie znajduje się ławeczka Czesława Niemena, upamiętniająca tego wybitnego artystę.

Co jeszcze warto zobaczyć w lubuskim?

Majaland Kownaty należy do grona popularnych lubuskich atrakcji na weekend. To rodzinny park rozrywki inspirowany postacią pszczółki Mai i innych przedstawicieli bajkowego świata. Co istotne, większość obiektów zadaszono, dzięki czemu jest to całoroczna rozrywka. Na miejscu szczególnie spodoba się młodszym dzieciom, ponieważ nie brakuje atrakcji przygotowanych specjalnie dla nich. Bajkowe, przyjazne otoczenie i dbałość o detale sprawiają, że można tutaj spędzić cały dzień. Na terenie parku rozrywki skorzystasz również z punktów gastronomicznych oraz sklepu z pamiątkami. Latem na zewnątrz udostępnia się mini aquapark ze zjeżdżalniami wodnymi. Kolejki, karuzele, małpie gaje, zjeżdżalnie i ogromne huśtawki – znajdziesz tu wszystko.

Które dzieci nie lubią krasnali? Sympatyczne niewielkie ludki mają nawet swój tematyczny park w województwie lubuskim – Park Krasnala w Nowej Soli. Jego mieszkaniec Soluś to największy na świecie krasnal, a jego wzrost został zapisany w księdze rekordów Guinnessa! Co więcej, w każdym zakątku parku znajdują się kolorowe krasnale. Poza tym dzieci mogą korzystać z placów zabaw i odwiedzić mini zoo. Nie zabraknie też przestrzeni do grillowania i na piknik, placu do jazdy na rolkach czy boiska do sportów zespołowych. To niewątpliwie ciekawsze miejsce w lubuskim!

Park Dinozaurów w Nowinach Leśnych

Park Dinozaurów w Nowinach Leśnych to część leśnej ścieżki edukacyjnej, tym razem osadzonej w świecie paleontologii. Czego można się tutaj spodziewać? Na odwiedzających czekają potężne figury dinozaurów oddane w skali 1:1 oraz oryginalne skamieliny i minerały. Główny punkt parku to leśna ścieżka o długości 700 metrów, wzdłuż której ustawiono 40 figur dinozaurów. Młodsi turyści mogą przeprowadzić tu własne wykopaliska, pobawić się na placu zabaw i spędzić kilka godzin na odkrywaniu tajemnic prehistorii.

Następną atrakcją, przede wszystkim dla dzieci, ale z pewnością przyciągnie ona również niejednego dorosłego, jest kolejka ogrodowa w Nietoperku. Miniaturową kolej stworzył w swoim ogrodzie prawdziwy pasjonat. Trasa liczy 400 metrów, a podróż odbywa się w niewielkim pociągu. Po drodze można podziwiać zadbany ogród z wieloma miniaturami. Ta krótka przejażdżka dostarcza niesamowitej frajdy. Aby wypełnić cały dzień, najlepiej połączyć to ze zwiedzaniem Międzyrzecza.

Czy wiesz, że województwo lubuskie nazywane jest krainą 500 jezior? To określenie wcale nie jest przesadzone! Chcesz się o tym przekonać? Wybierz się tutaj na przejażdżkę rowerową. Przygotowano wiele tras, które pozwalają odkryć tutejsze walory przyrodnicze z zupełnie nowej perspektywy. Szlaki są różnorodne, więc znajdziesz coś dla siebie, niezależnie od tego, czy planujesz krótki rodzinny wypad, czy preferujesz dłuższe, bardziej wymagające trasy.

Zabytki - co warto zwiedzić w lubuskim?

Poznawanie zabytków województwa lubuskiego warto zacząć od Żagania. Miasto obfituje w ciekawe historyczne obiekty, wśród których znajdują się: Pałac Książęcy, Rynek z pięknymi kamienicami i XIX-wiecznym ratuszem, pomnik Keplera, kościół Wniebowzięcia NMP z XVII-wiecznymi stallami, Wieża Bismarcka oraz Muzeum Obozów Jenieckich. Ponadto do głównych atrakcji należy Poaugustiański Zespół Klasztorny. Natomiast z wieży kościoła poewangelickiego roztacza się najlepszy widok na panoramę miasta.

Czy interesuje Cię prosta, wiejska architektura? Jeśli tak, z pewnością spodoba Ci się Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła. Na trasie o długości 23 kilometrów znajdują się piękne, niewielkie drewniane kościoły w Chlastawie, Klępsku i Kosieczynie. Choć wspominają o nich lokalne przewodniki, miejsca te leżą nieco na uboczu głównych szlaków turystycznych. Zachwycają jednak prostotą architektury, urokiem i bogato zdobionymi wnętrzami.

Zamek w Międzyrzeczu został zbudowany na polecenie Kazimierza Wielkiego. Choć nie przetrwał do dzisiejszych czasów w idealnym stanie, został starannie odbudowany i obecnie robi imponujące wrażenie. Oryginalne fragmenty zamku to dolne partie murów oraz część okrągłej wieży. Zachowały się również elementy dawnego domu mieszkalnego z czasów średniowiecza.

Zamek w Lubniewicach powstał w XIX wieku w stylu neorenesansowym, natomiast pałac w tej samej miejscowości pochodzi z XVIII wieku i reprezentuje styl klasycystyczny. Oba te obiekty są warte odwiedzenia. Znajdują się po przeciwnych stronach jeziora Lubiąż, tworząc malowniczy krajobraz. Latem miejsce to jest idealne do wypoczynku, zwłaszcza jeśli masz ochotę na kąpiel w czystych wodach jeziora.

Zamek Książąt Lubomirskich to jedno z najciekawszych miejsc na mapie Lubuskiego. W jego wnętrzach można podziwiać piękne obrazy, freski oraz bogaty księgozbiór. Sama budowla skrywa również wiele tajemnic. Warto wspomnieć, że w miejscowym ośrodku wczasowym pracowała Michalina Wisłocka, co sprawia, że Lubniewice obfitują w pamiątki po tej wybitnej lekarce. Wytyczono tu nawet ścieżkę jej imienia, prowadzącą do takich miejsc jak Mostek Miłości, Ławeczka Miłości oraz rzeźby symbolizujące miłość w Parku Miłości.

W maleńkim Rokitnie znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Cierpliwie Słuchającej. To tutaj mieści się cudowny obraz Matki Boskiej Rokitniańskiej, do której pielgrzymują rzesze wiernych. Na miejscu jest również Golgota, kaplica i drewniana pustelnia.

Muzeum Twierdzy Kostrzyn

W XIV wieku w Kostrzynie nad Odrą zbudowana została twierdza. Przez długie wieki opierała się zniszczeniom, ale nie przetrwała drugiej wojny światowej i obecnie jest w stanie ruiny. Mimo to można ją zwiedzać, zahaczając przy okazji o Muzeum Twierdzy Kostrzyn, gdzie dowiedziesz się jeszcze więcej ciekawostek na temat tej budowli.

Ośno Lubuskie to niewielka miejscowość, ale z pewnością wpisuje się do grona lubuskich atrakcji. Co w nim znajdziesz? O uroku świadczy średniowieczny układ urbanistyczny z zachowanymi niemal w całości murami obronnymi o łącznej długości ponad 1300 metrów. Dwie baszty koliste i 10 półbaszt sprawiają, że można tutaj faktycznie poczuć dawny klimat. Do grona lokalnych zabytków zalicza się także gotycki kościół świętego Jakuba z polichromowanym ołtarzem wykonanym z drewna z XVII wieku. Z końca XVII wieku pochodzą również kamienna chrzcielnica oraz obraz Chrystusa Ukrzyżowanego. Miasto leży nad jeziorem Reczynek, wokół którego przebiega kilkukilometrowa ścieżka spacerowa. Jego panoramę można podziwiać także z wysokiej wieży Eckarta.

Na terenie całego województwa lubuskiego znajduje się ponad 250 zamków i pałaców. Nie można tym obszarom odmówić historycznej ciekawości. Ta różnorodność w dużej mierze jest wynikiem zamieszkiwania tych obszarów przez mieszkańców dawnych Prus. To właśnie zamożni właściciele ziemscy wybudowali tutaj swoje rezydencje i zakładali parki. Dzięki temu obszar jest niezwykle zróżnicowany i oferuje wiele atrakcji do zwiedzania.

Zainteresowały Cię atrakcje województwa lubuskiego? Zwiedzanie tego regionu warto zaplanować przy wykorzystaniu komunikacji zbiorowej, takiej jak pociągi i autobusy. Nie znasz rozkładu jazdy i nie jesteś pewny, dokąd możesz dojechać? Wszystkie potrzebne informacje kolejowe znajdziesz w wyszukiwarce EuroPodróże. Możesz tam również wygodnie kupić bilety na przejazd, za pomocą karty płatniczej lub przelewu.

Koniecznie odwiedź województwo lubuskie. Atrakcje w tym miejscu są bardzo różnorodne, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Dogodne położenie sprawia, że łatwo tu dojechać i zaplanować nawet krótki weekendowy wypad. Dodatkowo, region ten nie jest jeszcze zbyt oblegany przez turystów, co pozwala na spokojny wypoczynek.

Udostępnij artykuł