Kujawsko-pomorskie - atrakcje turystyczne dla dzieci i dorosłych
Jakie są ciekawe miejsca w kujawsko pomorskim? To województwo oferuje bardzo wiele, jeżeli tylko masz ochotę na poznawanie jego sekretów. Specjalnie dla podróżników preferujących odkrywanie najpiękniejszych miejsc w Polsce przygotowaliśmy przewodnik, z którego dowiesz się, jakie atrakcje w kujawsko pomorskim na Ciebie czekają. Część z nich z pewnością jest Ci nieznana, więc koniecznie znajdź wśród propozycji coś dla siebie.
Kujawsko-pomorskie - atrakcje turystyczne dla dzieci i dorosłych
Województwo kujawsko-pomorskie ma tę zaletę, że położone jest w bardziej centralnej części Polski. Dzięki temu z lokalnych atrakcji skorzystać mogą osoby mieszkające w każdym regionie kraju. To idealna okazja do zorganizowania dla siebie na przykład weekendowego wypadu.
Toruń
Podstawowym miastem, które kojarzy się z tym regionem, jest zabytkowy Toruń. Odwiedzenie go to atrakcja nawet na kilka dni, bo z pewnością jest tutaj co robić. Największe wrażenie na miejscu robi oczywiście piękna, zadbana starówka, po której spokojnie można spacerować przez kilka godzin, zachodząc przy okazji do licznych atrakcji albo wstępując na gorącą herbatę do jednej z licznych tutaj kawiarni. Warte odwiedzenia jest Żywe Muzeum Piernika. Należy do grona najlepszych atrakcji dla dzieci kujawsko pomorskie. Na miejscu nie tylko posmakujecie pysznych pierników, ale również samodzielnie je przygotujecie pod okiem profesjonalistów. Czy może być lepsza atrakcja dla najmłodszych? Na Starym Mieście w Toruniu odwiedźcie również jedną z najsłynniejszych krzywych wież w Polsce, Ratusz, Centrum Kultury Dwór Artusa, Muzeum Okręgowe z Galerią Sztuki Gotyckiej albo wystawę poświęconą toruńskim monetom. Centrum stanowi tutaj niewątpliwie pomnik poświęcony Mikołajowi Kopernikowi. To najsłynniejszy mieszkaniec tego miasta. A jeżeli o wielkim astronomie już mowa, kolejną kujawsko pomorską atrakcją jest planetarium, w którym podziwiać można pełnowymiarowe odzwierciedlenie nieba. W tym mieście z dziećmi koniecznie wybierz się także do Ogrodu zoobotanicznego. To połączenie ZOO ze światem roślinnym, co tworzy wyjątkową przygodę.
Biskupin
Jakie jeszcze ciekawe miejsca kujawsko pomorskie są warte zobaczenia? Z pewnością jest to osada w Biskupinie. To mała osada o ogromnej wartości historycznej i kulturowej. To właśnie tutaj udało się zachować i odtworzyć wygląd dawnej osady łużyckiej. Odkrycie tego stanowiska było jednym z najważniejszych wydarzeń polskiej i europejskiej archeologii. Samo zwiedzanie osady jest oczywiście ciekawym doświadczeniem. Ale wystawy są także wzbogacane nie tylko dodatkami interaktywnymi, ale i zaangażowaniem pracowników muzeum. Dzięki nim wraz z dziećmi poznasz dawne życie codzienne na tych ziemiach. To jedna z kolebek polskości, miejsc, które wybitnie kojarzone są z naszym krajem, więc warto, by każdy zwiedził Biskupin chociaż raz w życiu.

Grudziądz
Grudziądz to miasto niewielkie, dlatego dobrze sprawdzi się na jeden dzień zwiedzania. Swój spacer rozpocznij od zobaczenia grudziądzkich spichlerzy, z których to miasto przede wszystkim słynie. Potężne obiekty budowane na stromym wiślanym brzegu miały z jednej strony chronić miasto, ale przy tym używane były do składowania zapasów zboża w czasach jego największej popularności, gdy tratwy były spławiane rzeką z południa kraju. Do spichlerzy przynależą także mury obronne i Brama Wodna. Warto zobaczyć widok na Grudziądz również z drugiego brzegu Wisły, gdzie można w pełni docenić monumentalność zabudowy. Nieduży, ale uroczy ryneczek otoczony kolorowymi kamieniczkami jest idealnym miejscem, aby chwilę odpocząć. Poza spichlerzami Grudziądz słynie również z ułanów, dlatego nie mogło zabraknąć tu jego pomnika wraz z towarzyszką. Nad Wisłą wytyczono bulwary ze ścieżkami pieszo-rowerowymi. To kolejne ciekawe miejsca kujawsko pomorskiego, które odwiedzić możesz całą rodziną.
Włocławek
Włocławek jest miastem na Kujawach, które również warte jest odwiedzenia. Co można tutaj robić? Koniecznie przejdź się po bulwarach wiślanych im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Mają one długość około 1 kilometra i ciągną się od ulicy Ogrodowej do Gdańskiej. Wejdź także do Muzeum Historii Włocławka przy ulicy Szpichlernej 19. Powstało ono w przestrzeni połączonych ze sobą trzech kamienic. Zobaczysz tutaj przedmioty związane z historią Włocławka, również w kontekście archeologii. Z kolei Muzeum Etnograficzne prezentuje obrazowo dzieje rolnictwa na tym terenie. Najlepszym punktem widokowym, szczególnie po zmroku, by widzieć pięknie rozświetlone miasto i potężną tamę, jest taras widokowy, do którego dojechać można ulicą Obrońców Wisły 1920 roku. Znajdziesz tutaj ławki, miejsce na ognisko i mapy, a całość otoczona jest przez miłe tereny zielone.

Co warto zobaczyć w kujawsko-pomorskim?
Bydgoszcz to duże miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Jego trzon stanowi Wyspa Młyńska, bo w końcu to właśnie z wysepek słynie to miasto. Znajdują się na niej kolorowe, secesyjne kamieniczki, w większości pięknie odrestaurowane. Również tam znajduje się pomnik 18 południka, który przechodzi przez centrum rynku. Zastanawiasz się jeszcze, jakie są mało znane miejsca w kujawsko-pomorskim? Do tego grona z pewnością należy bydgoskie Muzeum Mydła i Historii Brudu. W jego wnętrzu nie tylko zapoznasz się z tą historią, ale też wykonasz własne mydło w trakcie specjalnych warsztatów. Inne tego typu miejsce to Exploseum, zaaranżowane w dawnej fabryce nitrogliceryny. Poświęcone jest oczywiście materiałom wybuchowym, a szczególnie Alfredowi Noblowi, który stworzył tę fabrykę. Co jeszcze można robić w Bydgoszczy? W samym jej centrum znajduje się Myślęcinek, czyli teren z ZOO, parkiem rozrywki, ogrodem botanicznym, stokiem narciarskim, czy stadniną koni. Trudno o lepsze miejsce służące odpoczynkowi każdemu, niezależnie od płci i wieku.
Ciechocinek
Ciechocinek niewątpliwie należy do ścisłego grona najbardziej znanych polskich uzdrowisk. To tutaj na wypoczynek do jednego z licznych sanatoriów przybywają kuracjusze z całej Polski. Jaki jest sekret tego miejsca? To niewątpliwie obecność tężni solankowych oraz specyficzny mikroklimat. Nawet jeżeli nie chcesz uczestniczyć w pełnym turnusie, warto przyjechać tu na spacer albo skorzystać z jakiegoś zabiegu poprawiającego stan zdrowia. To jedna z atrakcji w kujawsko pomorskim, która jest najbardziej znana.
Ciekawe, mało znane miejsca do odwiedzenia w kujawsko-pomorskim
Fajne miejsca kujawsko pomorskie są również związane z naturą. Z pewnością należą do nich Bory Tucholskie, które częściowo znajdują się również w województwie pomorskim. To ogromny kompleks leśny, po którym można spacerować przez cały dzień i nikogo nie spotkać. Znajdziesz tutaj jeziora i mokradła. Możesz obserwować dzikie zwierzęta i podziwiać piękną roślinność. Po prostu odetchnij cudownym, czystym powietrzem i daj się porwać urokowi tego miejsca. Ten obszar zachęca do eksploracji pieszej, rowerowej albo kajakowej. Turystów jest tutaj zdecydowanie mniej niż w innych regionach kraju, przez co skorzystać możesz z naprawdę atrakcyjnej i zróżnicowanej oferty noclegowej. Może interesuje Cię pobyt w agroturystyce? Na pewno znajdziesz na miejscu coś odpowiedniego także dla rodzin z dziećmi.
W odległości zaledwie 20 kilometrów od Bydgoszczy czeka na Ciebie ciekawa, niemal nieznana atrakcja w kujawsko pomorskim. Mowa o Jaskini Bajka w Gądeczu. Znajduje się ona w wąwozie wciętym w skarpę Dolnej Wisły. Ma głębokość 19 metrów, a towarzyszą jej dwie inne, nieco mniejsze. Powstały na skutek wypłukiwania się piaskowca. To ewenement północnej Polski, bo tego rodzaju twory skalne obserwuje się raczej w jej południowej części.
Na Kujawach spotkać można nawet… piramidy. I to prawdziwe grobowce megalityczne z czasów prehistorycznych. Szukaj ich w miejscowościach Wietrzychowice, Sarnowo oraz Gaj. Najdłuższy megalit znajduje się w tej ostatniej wsi i ma długość 115 metrów. To coś, co koniecznie musisz zobaczyć będąc w tych okolicach i kolejna odpowiedź na pytanie: co zwiedzić w kujawsko pomorskim? Nie imponują one być może swoją wysokością, bo raczej trzeba ich wypatrywać wśród zadrzewień, ale są za to starsze niż te w Egipcie, a to robi już ogromne wrażenie.
Innym, niemniej ciekawym regionem jest Pojezierze Brodnickie, urokiem wcale nie ustępujące niedalekim Mazurom. To kompleks ponad 100 jezior i ogromnych lasów, które wręcz zachęcają do aktywnego wypoczynku. Rower, sporty wodne, kajakarstwo - te miejsce wygląda jak z bajki, nic zatem dziwnego, że staje się coraz bardziej popularne. Powstaje więc więcej ośrodków, w których lokalnie można odpocząć, nawet jeżeli do dyspozycji ma się tylko jeden weekend.
Innym parkiem krajobrazowym wartym odwiedzenia w województwie kujawsko-pomorskim jest ten pomiędzy Gostyninem a Włocławkiem. To jeziora i lasy, których królem jest ponad 300-letni dąb Jan. Razem z położonym niedaleko Jeziorem Wikaryjskim tworzą ciąg atrakcji na świeżym powietrzu, które szczególnie warte odwiedzenia są u schyłku lata i jesienią, kiedy rządzą tutaj jagody i grzyby. Lubisz obcować z naturą? Zdecyduj się na urlop w tym mniej popularnym miejscu Polski.
Wiesz, jaki jest najwyższy szczyt województwa kujawsko-pomorskiego? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta. W tym regionie kraju znajdują się mało znane Góry Obkaskie, w których króluje właśnie Czarna Góra o wysokości 188,8 m n.p.m. To jednocześnie najniższy szczyt spośród 16 szczytów wchodzących w skład Korony Polski. Nie ma się więc co oszukiwać - wejść na nią może każdy, również dzieci. Góry powstały jako efekt działalności moreny czołowej, obecnie są porośnięte przez sosnowy las.

Zabytki - historyczne miejsca w kujawsko-pomorskim
Jeżeli tylko chociaż trochę interesujesz się historią Polski, miejsce takie jak Golub-Dobrzyń powinno być Ci znane. To pokrzyżacki zamek, dobrze odrestaurowany, w środku którego czeka na Ciebie moc atrakcji. Pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku, a jego czteroskrzydłowa, charakterystyczna konstrukcja powstała z połączenia warownego gotyku i ozdobnej architektury renesansowej. Należy on do grona atrakcji turystyczny kujawsko pomorskiego, które są najbardziej rozpoznawalne w skali całego kraju. Czy wiesz, że możesz nawet przenocować w zamkowych murach? W środku działa hotel, więc na własną rękę przekonasz się, czy legendy o nawiedzającej te mury nocą Białej Damie mają jakieś odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Chełmno bywa nazywane “miastem zakochanych”. Ta nazwa została temu średniowiecznemu miasteczku nie nadana szczególnie na wyrost. Odkryto tu bowiem kilkanaście lat temu relikwie św. Walentego. Od tego czasu zaczął się tutaj prawdziwy maraton tworzenia atrakcji i pamiątek związanych z miłością między dwojgiem ludzi. Wierzy się, że wyznana tutaj sobie miłość przetrwa wszystko. Chełmno to jednak o wiele więcej niż tylko marketingowa otoczka. Zachowany został na miejscu oryginalny, średniowieczny układ urbanistyczny, co nadaje temu miastu położonemu nad Wisłą wyjątkowy urok. Czy wiesz, że nazywa się je wręcz Krakowem Północy? Zasłużenie - musisz sam znaleźć odpowiedź na to pytanie.
Ruiny zamku krzyżackiego w Świeciu to kolejny z długiej listy zabytków kujawsko pomorskiego. Krzyżacy zbudowali go w XIV wieku, a Szwedzi zniszczyli w XVII. Obecnie są to dobrze zabezpieczone i przygotowane dla zwiedzających ruiny, dające pogląd na temat potęgi zakonnych budowli warownych. Na Kujawach i Pomorzu nie brakuje pamiątek po Krzyżakach - może wybierzesz się na zwiedzanie ich szlakiem?
Co warto zobaczyć w kujawsko pomorskim? Na pewno Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce, potocznie zwany skansenem. To miejsce, które fani historii koniecznie powinni odwiedzić. Naocznie przekonasz się w nim, jak wyglądało życie rodzin chłopskich od XVIII do XX wieku. Zespół parkowo-pałacowy to również miejsce wystawy Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej i ścieżki edukacji przyrodniczej. Wszystko to położone nad malowniczą rzeką - dobry pomysł na wypoczynek w słoneczny dzień.
W Bobrownikach w powiecie lipnowski znajdują się ogólnodostępne ruiny zamku z XIV wieku. W złym stanie technicznym obiekt ten jest już od XVII wieku. Zachowały się jedynie elementy murów i wieży. Wystające fragmenty zbrojeń robią wrażenie i nie może tego miejsca ominąć żaden prawdziwy fan historii i ruin.
Brześć Kujawski to kolejne ciekawe miejsce w kujawsko pomorskim. Właśnie tutaj urodził się Władysław Łokietek. Samo miasto jak najbardziej miało królewski rodowód. Znajduje się tutaj gotycki kościół z XIV wieku.
Wciąż Ci mało zabytków kujawsko pomorskich? Jeszcze jednym jest Zamek w Radzikach Dużych z XV wieku. Obecnie są to już raczej ruiny, do których wstęp jest wolny. Uszkodzeniu uległ on już w XVII wieku na skutek działalności Szwedów. Nawet jednak te zachowane mury robią bardzo duże wrażenie. Gotycka warownia zbudowana została z połączenia kamieni polnych i cegły. Do dzisiaj w najlepszym stanie przetrwał dom mieszkalny z podpiwniczeniem.
Kolejnym zamkiem na mapie Kujaw jest ten położony w Radzyniu Chełmińskim. Jest to komturski zamek krzyżacki z XIV wieku, z czterema skrzydłami, zbudowany na brzegu Jeziora Zamkowego. Przetrwał on do obecnych czasów w dość dobrym stanie, chociaż nie został poddany odbudowie. Strzeliste mury z niewielkimi okienkami, charakterystyczne dla gotyku, nadają mu wysmukły i posępny charakter. Do dziś zachował się w zasadzie tylko zamek wysoki, ale daje on pewien obraz tego, jak dawniej wyglądała ta warownia. Niestety, nie przetrwały jego sklepienia.

Magiczne atrakcje dla dzieci w kujawsko-pomorskim
Jura Park Solec Kujawski z pewnością należy do grona magicznych miejsc kujawsko-pomorskiego. W parku znajdziesz zbiór 100 różnego rodzaju figur dinozaurów. Wzdłuż nich zostały wytyczone ścieżki dydaktyczne. Bo to właśnie nauce ma służyć głównie to miejsce. Jest to punkt obowiązkowy dla wszystkich miłośników prehistorycznych gadów. Nie brakuje oczywiście również nowoczesnej technologii, na przykład w formie kina 5D. To dzięki niej podróż w głąb dawnych czasów jest tak pasjonująca. Rodzinnie skorzystacie również z restauracji. To doskonały pomysł, by po prostu pobyć razem w miłym otoczeniu i przy okazji poszerzyć swoją wiedzę.
W Rogowie pomiędzy Bydgoszczą a Gnieznem znajduje się Zaurolandia, czyli największy w Polsce park poświęcony w całości dinozaurom. Nie są to zwykłe figury, a prawdziwe dzieła sztuki tworzone przez rzeźbiarzy specjalizujących się w tematyce paleontologicznej. Nic więc dziwnego, że z namaszczenim oddawane są wszystkie detale ich wyglądu i cech. Ścieżka przenosząca odwiedzających do innej krainy ma dwa kilometry długości. Na miejscu nie brakuje także dobrze zaopatrzonego sklepiku z pamiątkami, placu zabaw i punktów gastronomicznych. Dinozaurowe atrakcje kujawsko pomorskie są zdecydowanie tymi najlepszymi w Polsce.
Jakie jeszcze są atrakcje dla dzieci kujawsko pomorskie? To z pewnością kolejka wąskotorowa w Wenecji. Nie tylko możecie mieć unikalną okazję przejechania się takim małym pociągiem, ale także zwiedzicie muzeum, w którym prezentowane są prawdziwe lokomotywy i wagony służące do przewozu pasażerów, towarów i listów. Obecnie jest to największy skansen tego typu w Europie. Po drugiej stronie muzeum znajdują się także ruiny zamku Diabła Weneckiego (można kupić bilet łączony na obie atrakcje). Nie są duże, ale mogą spodobać się dzieciom lubującym się w tajemnicach i starych budowlach.
Lubicie legendy? Jednym z magicznych miejsc kujawsko-pomorskiego jest z pewnością jezioro Gopło, znane z legendy o Królu Popielu i Mysiej Wieży. Ruiny wieży znajdziesz w Kruszwicy - to fragment zamku. Odwiedzić to miejsce warto nie tylko ze względów krajobrazowych. Równie istotny może być pretekst opowiedzenia o początkach polskiej państwowości. Kruszwica ze swoim oryginalnym układem urbanistycznym jest ze wszech miar miastem wartym odwiedzenia.
Mega Park Rudnik to centrum edukacji i rozrywki na terenie Grudziądza. Co znajdziesz na miejscu? Miasteczko westernowe Kansas City, park ruchomych dinozaurów, Krainę Bajek, Baśni i Legend. Do tego mini zoo ze zwierzętami, z którymi można wejść w interakcję, słowem coś dla każdego, niezależnie od wieku. Z tego powodu jest to jedna z lepszych atrakcji w kujawsko pomorskim.
Województwo kujawsko-pomorskie niejednym Cię zaskoczy! Przekonaj się naocznie, jak wiele czeka tu na Ciebie atrakcji. W kujawsko pomorskim nie sposób się nudzić, a ponieważ nie są to najbardziej popularne w kraju lokacje, masz okazję zasmakować prawdziwego wypoczynku.
Pamiętaj również o tym, że do większości tych miejsc wcale nie musisz udawać się własnym samochodem. Sprawdź, jakie masz możliwości dojazdu dzięki wyszukiwarce EuroPodróże. Możesz w niej również kupić bilety na pociąg albo autobus.
Które ciekawe miejsca w kujawsko pomorskim są Twoimi ulubionymi? Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji wybrać, koniecznie pakuj się na wycieczkę. To na tyle urokliwy region, że powracać do niego będziesz wielokrotnie, za każdym razem odkrywając na miejscu coś nowego.