Bilety na pociąg. Wyszukiwarka połączeń PKP - EuroPodróże
 
Bilety na pociąg. Wyszukiwarka połączeń PKP - EuroPodróże
Widok na Karpacz i góry

Karpacz - atrakcje turystyczne, które trzeba zobaczyć

Pierwsze skojarzenia związane z Karpaczem - góry! I oczywiście słusznie, niemniej jednak miasto oferuje ogrom rozmaitych punktów wartych odwiedzin, a te atrakcje Karpacz kieruje zarówno do miłośników górskich wędrówek, jak i pragnących wypoczynku. Tak też najmłodsi oraz najstarsi znajdą swoje ulubione miejsca i atrakcje. Karpacz to miasto położone w Karkonoszach, z ich najwyższym szczytem - Śnieżką, którego polska część leży w granicach miasta. Karpacz ulokowany w województwie dolnośląskim jest mocno wysuniętym na południowy zachód zakątkiem Polski. Przez miasto przepływa Łomnica, której dolina buduje górski krajobraz. Jako kurort górski jest jednym z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych w tych rejonach kraju. Dzięki sąsiedztwu z Czechami przyciąga nie tylko polskich turystów i włącza się do gospodarowania turystyką piękna Sudetów Zachodnich.

Karkonosze

Sudety Zachodnie obejmują pasma górskie w trzech krajach: Polsce, Czechach i w Niemczech. Między innymi Podgórze Łużyckie, Kotlinę Liberecką, Góry Izerskie oraz Karkonosze. Te ostatnie są najwyższym pasmem Sudetów, a ich najwyższy szczyt Śnieżka z wysokością 1603 m n.p.m. jest jednocześnie najwyższym szczytem województwa dolnośląskiego, Śląska oraz Czech. Głównym Grzbietem Karkonoskim biegnie granica polsko-czeska.

Karkonosze kształtują się w niejednorodnej, bardzo ciekawej rzeźbie terenu. W granitowych skałkach i dolinach wartkich potoków można odkrywać różnorodność środowiska przyrodniczego, którego wartość doceniono tworząc na tych terenach Karkonoski Park Narodowy. Ochrona obejmuje prawie 6 tysięcy hektarów przestrzeni, a sam Karpacz ma 33-procentowy udział w powierzchni Parku. Na stronie internetowej Parku można rozczytać się w ciekawostkach przyrodniczych, zdobyć wiedzę o ukształtowaniu terenu i ważnych elementach flory i fauny Karkonoszy. Od 1992 roku teren został wpisany w ramach programu Człowiek i Biosfera w ogólnoświatową sieć rezerwatów biosfery UNESCO, która pragnie wzmacniać równowagę między rozwojem gospodarczym, kulturowym oraz zachowaniem bioróżnorodności. Dzięki temu Karkonosze, zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej wciąż się rozwijają, badając środowisko i dbając o tak ważne dobro - naturę. Rezultaty współpracy można osobiście docenić przemierzając kilometry zieleni Karkonoskiego Parku Narodowego.

Kurort górski

Okolice Karpacza historycznie przyciągały poszukiwaczy złota. W XV wieku Karpacz jest wzmiankowany jako teren znany z kopalni srebra i ołowiu. W kolejnych wiekach miasto oswajało się z popularnością odwiedzin i turystyki pielgrzymkowej ze względu na wybudowanie kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce oraz sprowadzenia ewangelickiego kościoła drewnianego z Norwegii znanego jako Świątynia Wang. Tereny zasiedlali także zielarze, badacze związani z ziołolecznictwem, a później laboranci, doceniając tereny bogate w minerały i rośliny. XIX wiek był najsilniejszym momentem w kształtowaniu się turystyki, a przy tym odkrywaniu i tworzeniu atrakcji, Karpacz prężnie rozwijał się gospodarczo i rekreacyjnie, powstawały gościńce, zajazdy przeznaczone dla gości miasta. Ważne dla aspektu górskiego kurortu stało się powołanie do życia na początku XX wieku Ochotniczej Kolumny Sanitarnej Niemieckiego Czerwonego Krzyża, która pełniła funkcje pogotowia górskiego.

Wiek XX przyniósł kolejne procesy rozwojowe, osada Karpacz w 1960 roku otrzymała prawa miejskie, a turystyczny rozkwit wzmaga się do dnia dzisiejszego. Na pytania co można zwiedzić w Karpaczu odpowiadamy w kolejnych akapitach.

Wskazówki dojazdowe

Choć miasto nie jest ulokowane w centralnej części kraju dojazd do Karpacza nie powinien być problematyczny. Dzięki bliskiej lokalizacji do Jeleniej Góry, Wrocławia czy Legnicy i dobremu skomunikowaniu zarówno infrastrukturą kolejową, PKS a także drogami krajowymi, można zaplanować optymalną trasę na wypoczynek w Karpaczu. W mieście znajduje się potężna liczba parkingów, więc pozostawienie auta nie będzie stanowić problemu.

Komunikacja miejska

Jeśli zrezygnujemy z przemieszczania się własnym samochodem, śmiało możemy przestawić się na komunikację miejską w Karpaczu. Samo miasto jest rozległe, dzieli się na Karpacz Główny, Budniki, Płóczki, Wilczą Porębę i Wodną. Ważne jest by dobrze rozeznać się, które przystanki na trasie autobusów będą się pokrywać z celami do zwiedzania. Przewoźnik KarpaczBus przykładowo zatrzymuje się na przystankach:

  • Karpacz STOKROTKA
  • Karpacz WANG
  • Karpacz PEGAZ
  • Karpacz MORSKIE OKO
  • Karpacz KOPA
  • Karpacz BIAŁY JAR
  • Karpacz OŚRODEK ZDROWIA
  • Karpacz BACHUS ul. Parkowa
  • MERCURE Taxi, ul. Obrońców Pokoju
  • GREEN MOUNTAIN, ul. Sarnia
  • HOTEL ARTUS, ul. Wilcza
  • RELAKS, ul. Sklana
  • Karpacz ORLIK, ul. Skalna
  • Karpacz ul. Skalna/ ul.Kościuszki
  • Karpacz ul. Skalna/ ul.Granitowa

Bilety na przejazd sprzedaje kierowca. Jedną z ofert podróży jest dojazd do czeskiego miasta Pec pod Śnieżką, w którym można zacząć lub skończyć trasę na Śnieżkę, po czeskiej stronie.

KarpaczBus realizuje również przejazdy grupowe po wcześniejszej rezerwacji.

By odwiedzić okoliczne miejscowości, można skorzystać z Powiatowej Komunikacji Karkonoskiej, która łączy z Karpaczem m. in. Kowary, Jelenią Górę, Mysłakowice, Cieplice, Miłków, Sosnówkę, Szklarską Porębę i Podgórzyn.

Atrakcje w Karpaczu - co warto zobaczyć podczas wizyty?

Karpacz atrakcje samoistnie mnoży dzięki ulokowaniu w naturalnym górskim krajobrazie, gdzie wypoczynek łączy niezwykle ciekawe miejsca. Karpacz jest niewątpliwie ważnym ośrodkiem jeśli chodzi o aktywności sportowe takie jak narciarstwo, wędrówki po szlakach górskich, przejażdżki wyczynowe czy rekreacyjne rowerem.

Sporty zimowe

Nie można ich zawęzić tylko do narciarstwa, ośrodki sportowe oferują wspaniałe warunki dla aktywności całych rodzin. Narciarstwo zjazdowe można szlifować na kilkunastu stokach narciarskich, w praktycznie każdej dzielnicy miasta. W zależności od poziomu umiejętności, Karpacz oferuje wiele wariantów tras, dzięki czemu można wybrać dla siebie idealne miejsce.

Jeśli chcesz spróbować narciarstwa biegowego lub tourowego, możesz z łatwością wypożyczyć potrzebny sprzęt i pod okiem wykwalifikowanego instruktora przemierzać trasy na Turystycznym Szlaku Narciarskim oraz Równi pod Śnieżką. Centrum Skiturowe dostarczy także przeżyć w zakresie wędrówek na nartach i rakietach śnieżnych na ośnieżonych terenach.

Nie tylko narty królują tu w sezonie zimowym, dla łaknących adrenaliny znajdą się także skutery śnieżne. A jak wszyscy wiemy, dzieci to najwięksi amatorzy mocnych wrażeń, dlatego i na to przygotowany jest Karpacz. Atrakcje dla dzieci to między innymi całoroczny tor saneczkowy AlpineCoaster - kolejka górska, która z pewnością zachwyci nawet dorosłych. Prawdziwą frajdą jest również snowtubing, zjazd na pontonie po specjalnym torze. Górki przeznaczone do zjazdu sankami są rozlokowane w różnych częściach miasta, więc warto mieć pod ręką sprzęt zjazdowy i korzystać do woli. Największym z ośrodków dla małych i dużych saneczkarzy jest Saneczkowa Góra. Warto też nawiązać do tradycji saneczkarskiej miasta. W XX wieku stworzono w Karpaczu tory dla bobsleistów i zawodowych saneczkarzy, jeden z nich, na zboczach Husyckiej Góry, istnieje do dziś.

Karpacz regularnie zaprasza także na kuligi. Oczywiście w zależności od pogody można dołączyć do wyprawy, a później ogrzać się przy ognisku i biesiadować z towarzyszami zimowej przejażdżki.

Na dodatek fani łyżwiarstwa na pewno docenią otwarte przez cały rok syntetyczne lodowisko położone w okolicy Białego Jaru w Karpaczu. Można tam wypożyczyć cały sprzęt, naostrzyć łyżwy i śmigać po tafli.

Atrakcje w Karpaczu - co warto zobaczyć podczas wizyty?

Szlaki górskie

Co zobaczyć w Karpaczu? Karkonoskie cuda natury na szlakach! W karkonoskich klimatach planowanie wycieczek jest zarazem łatwe i trudne. Łatwe, ponieważ trasy można wyszukiwać od drobnych spacerów, po solidne wyprawy, i to zawsze w zachwycających krajobrazach. Natomiast trudne, bo trzeba finalnie coś wybrać z tego ogromu możliwości!

Przyjrzyjmy się kilku wybranym trasom poleconym przez górskich entuzjastów.

Trasa do schroniska PTTK Samotnia - wychodząc przy ulicy Olimpijskiej kierujemy się żółtym szlakiem na delikatnej trasie do największego schroniska w tej części Karkonoszy, do Strzechy Akademickiej. Następnie wybierając ścieżkę niebieską szybko docieramy do schroniska Samotnia, które jest malowniczo położone na dnie polodowcowego kotła nad brzegiem Małego Stawu. Trasa w jedną stronę to zaledwie 4,3 km, spokojna wędrówka dla całych rodzin.

Trasa na Równię pod Śnieżką - to nieco dłuższa wyprawa, bo w okolicach 5 km, podczas której możemy zaliczyć kilka mniejszych szczytów: Biały Jar (1225 m n.p.m.) na żółtym szlaku, przejść przez Strzechę Akademicką wchodząc na szlak niebieski i szczyt Spalona Strażnica (1430 m n.p.m.), czerwoną ścieżką kończąc zdobywanie Równi pod Śnieżką na wysokości 1416 m n.p.m.

Trasa na Śnieżkę przez Kocioł Łomniczki - wchodząc w Karkonoskim Parku Narodowym nieco powyżej skoczni Orlinek, szlak czerwony łagodnie prowadzi przez las do schroniska Nad Łomniczką. Bardziej wymagającym etapem jest pokonanie drogi na Przełęcz pod Śnieżką, zatrzymując się na chwilę oddechu można tam podziwiać Kaskady Łomniczki czy Cmentarzyk Ofiar Gór. Na końcu odcinka czeka na nas schronisko Dom Śląski na wysokości 1400 m n.p.m., z którego wybierając się na Śnieżkę możemy zdecydować się na łagodniejszą Drogę Jubileuszową lub bardziej wymagające Strome Zakosy. Na najwyższym szczycie Karkonoszy znajdziemy Obserwatorium Meteorologiczne Śnieżka oraz kaplicę św. Wawrzyńca - drewniany kościółek z XVII wieku. Przez szczyt przebiega granica polsko-czeska. Poza wszystkimi elementami wokół najbardziej zachwycający jest ze Śnieżki widok; przy dobrej widoczności można podziwiać horyzont nawet do 100 km.

Trasa na Kopę - łączy szlak żółty, niebieski i czarny. Wędrówka zaczyna się od Świątyni Wang, wspomnianego już norweskiego kościółka z przełomu XII i XIII wieku sprowadzonego do Karpacza przez króla Prus Fryderyka Wilhelma IV z miejscowości Vang. Świątynia w oryginalnym mieście okazała się wówczas zbyt mała i postanowiono ją sprzedać. W Karpaczu została wyremontowana i oddana w ręce ewangelików. Obecnie nadal mieści wspólnotę ewangelicko-augsburską zachwycając przy tym skandynawskim stylem i będąc skarbem dawnej sztuki nordyckiej na terenach Polski. Łagodną i malowniczą leśną trasą przemierzamy Polanę Bronka Czecha, następnie kierujemy się do schroniska Samotnia. W niedużej odległości lecz po ostrzejszym podejściu leży kolejne schronisko Strzecha Akademicka. Żółty szlak poprowadzi do źródła Złotego Potoku, do Białego Jaru. Następnie czarnym dotrzemy na szczyt Kopy (1377 m n.p.m.), z którego możemy zjechać wyciągiem krzesełkowym do centrum Karpacza.

Trasa na Śnieżkę przez Krucze Skały, Sowią Dolinę, Przełęcz Sowią, Czarny Grzbiet - w tym przypadku początek trasy stanowi Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu. Należy kierować się czarnym szlakiem aż do Kruczych Skał, kiedyś miejsca poszukiwaczy złota i kamieni szlachetnych, a dziś popularnego wśród poszukiwaczy adrenaliny przy wspinaczce. Szeroki most otwiera Sowią Dolinę, uznawaną za jedną z piękniejszych w Karkonoszach. Kolejno zachwycające widoki serwuje Przełęcz Sowia. Stamtąd na Śnieżkę prowadzą szlaki czerwony i niebieski, a po drodze gości czeskie schronisko Jelenka. Wędrówka Czarnym Grzbietem upewnia w niesamowitych widokach jeszcze przed samym szczytem. Dotarcie na szczyt Drogą Jubileuszową wieńczy trasę i pozwala na zasłużony odpoczynek.

Trasa na Karpatkę - z myślą o najmłodszych górskich wędrowcach. Trasa rozpoczyna się w parku w okolicy zapory na Łomnicy, która bierze początek w Małym Stawie obok schroniska Samotnia - zapora ma 105 metrów długości, zobaczenie jej będzie dodatkową atrakcją. Tak jak odwiedzenie Ducha Gór - Liczyrzepy, którego kamienny pomnik dumnie siedzi pośród drzew parku. Wokół można odnaleźć figury zwierząt ze stalowej blachy, takie jak niedźwiedź, wilk, jeleń, których postać przyjmował wspomnianych Duch. Na Karpatkę prowadzą dwie ścieżki, możemy je potraktować wymiennie, wejść jedną, a drugą zejść z góry. Cała trasa wśród drzew i skałek jest łagodna i komfortowa do przebycia z maluchami. Na szczycie poza rozciągającymi się widokami można przyjrzeć się kociołkom wietrzeniowym, “wysiedzianym” skałkom, które powstały w wyniku niejednolitego wietrzenia skał.

Wspomniane schroniska „Dom Śląski”, „Samotnia” i „Strzecha Akademicka” oferują wędrowcom miejsce do odpoczynku, bufet, a nawet nocleg w warunkach turystycznych. Warto je odwiedzić nie tylko ze względu na wypoczynek czy jedzenie, ale po to, by wczuć się w ich wyjątkowy klimat, zapach drewna i gościnność, a rankiem skorzystać z oszałamiających wschodów słońca w górach.

Szlaki rowerowe

Dla rowerzystów również znajdzie się tu niemało możliwości. Dla tych, którzy dopiero na miejscu zdecydują się na odkrywanie tras rowerowych, w rower wyposażą wypożyczalnie rozmieszczone w całym Karpaczu.

Nie wszystkie fragmenty Karkonoskiego Parku Narodowego są otwarte dla rowerzystów, jednak po konkretnym sprawdzeniu zdecydowanie nie zabraknie terenów do przebycia. Warto wspomnieć o I Drodze Sudeckiej, która biegnie między rzekami Sopot i Brocz, ciągnąc się przez ponad 7 kilometrów w krajobrazach parku. Nie sposób opisać wszystkich możliwości, trasami można meandrować nie tylko po Karpaczu, ale i okolicznych miejscowościach, takich jak Jagniątkowa, Piechowice, Szklarska Poręba czy Kowary i przy okazji zwiedzić lokalne atrakcje turystyczne.

Karpacz może zaproponować przykładowo popularną trasę rowerową - “Drogę Urszuli”. Łagodna i przyjemna ścieżka zaprasza całe rodziny. Po drodze można przekroczyć Wilczy Potok, a także Łomniczkę, wszystko zatopione w zieleni i pagórkach.

Ciekawostką jest wjazd na Śnieżkę. Zorganizowany, zazwyczaj odbywa się on kilka razy w roku. Zdobywanie szczytu w wersji rowerowej zaczyna się w sercu Karpacza i prowadzi przez 14 kilometrów wymagającej trasy z przewyższeniem ponad 1000 m.

Kąpiele

Dla regeneracji zmęczonych mięśni poleca się solidna kąpiel. Atrakcje Karpacza dostarczające relaksu w wodzie to zdecydowanie aquaparki. Wśród opcji znajduje się Park Wodny Tropicana mieszczący się w Hotelu Gołębiewskim w zasięgu 3 km od centrum miasta Karpacz. Atrakcje dla dzieci takie jak basen z falą, basen rzeka czy zjeżdżalnie zachęcą do spędzenia tu czasu w większym gronie. Dla dorosłych nie zabraknie rozgrzewających różnorodnych jacuzzi oraz saun. Dodatkowymi atrakcjami dodającymi zdrowia są grota solna, grota lodowa i tężnia solankowa. Niemniej kusi Kompleks SPA Sandra, który zapewni wytworny relaks w terapeutycznych basenach z masażem oraz dziecięce szaleństwo w wodnej dżungli.

Atrakcje dla dzieci w Karpaczu - co czeka na najmłodszych?

Już we wcześniejszych akapitach możemy znaleźć wyróżnione atrakcje dla dzieci. Karpacz niewątpliwie pozwala na wyjazd rodzinny i znalezienie punktów przekonujących każdego z grupy. Co zwiedzić, co zobaczyć w Karpaczu z dziećmi?

Poza saneczkowym szaleństwem na torze AlpineCoaster czy zabawą w aquaparku, dla najmłodszych czekają kolejne ciekawe miejsca. Karpacz posiada wspaniałą kolekcję zabawek od prywatnego kolekcjonera Henryka Tomaszewskiego, mima i założyciela Pantomimy Wrocławskiej. Kolekcja tworzy Miejskie Muzeum Zabawek, które w zbiorach posiada przykłady zabawkarstwa z różnych stron świata i przekroju 200 lat. Bajkowe przeżycia w świecie zabawek mogą dzielić także rodzice, wspominając swoje zabawki z dzieciństwa, opowiadając o nich dzieciom i doświadczając różnorodności kultur, które przejawiają się także w tych drobnych dziecięcych przedmiotach.

Kontynuację w bajkowym klimacie zapewni zabawa w Parku Bajek. Najmłodsi mogą zwiedzić w parku chatki i zobaczyć w nich inscenizowane bajki, m. in.: „Czerwonego kapturka”, „Śpiącą królewnę”, „Królową Śniegu”, „Calineczkę”, „Jasia i Małgosię”, „Kopciuszka”, „Kota w butach, „Roszpunkę i „Pinokia”. W cenie biletu zawarty jest dodatkowo jeden zjazd pontonem, miejsce słynie bowiem z letniego toru pontonowego, na którym zjadą i maluchy, i dorośli. Atrakcją samą w sobie jest też nowoczesny plac zabaw ze śmiałymi konstrukcjami i przeszkodami. Dla niektórych szczyt Śnieżka może być jeszcze nieosiągalny, natomiast Park Bajek zapewnia możliwość zdobycia go w miniaturowej wersji. Poza tym tunel z ukrytym skarbem Ducha Gór, trampoliny czy gry wodne zdecydowanie przyciągną dzieci w to miejsce, przy dobrej pogodzie otwarte codziennie.

Kolejne miejsce, które warto zwiedzić mieści się w Kowarach, położonych zaledwie 8 kilometrów od miasta Karpacz. Atrakcje turystyczne dla dzieci koncentrują się tam na odwiedzeniu Parku miniatur, który opowiada o Zabytkach regionu Dolnego Śląska. W skali 1:25 można zobaczyć liczne modele pałaców, kościołów, zamków i poznać ich historię. To niesamowite przeżycie spojrzeć na dach wysokiej w rzeczywistości wieży czy dokładnie policzyć rzeźby na elewacji rozległego pałacu. Kunszt wykonania i naturalna sceneria parku sprawią, że z pewnością będzie to przyjemny i pełen wiedzy spacer.

Papugarnia Śnieżka to egzotyczna atrakcja dla tych, którzy chcą spędzić czas z towarzyszkami papugami. Ptaki żyją tam wolno w halach lotów, można je karmić zakupioną na miejscu specjalną karmą, słuchając uwag i ciekawostek przewodników o egzotycznym świecie papug. Warto spiąć włosy i schować błyskotki do kieszeni, papugi uwielbiają zaczepiać i bawić się świecidełkami. Wizyta w papugarni trwa około godziny, choć to stosunkowo krótko, po tym czasie wychodzi się z barwnymi obrazami i głośnymi krzykami papug w głowie!

Ciekawe miejsca Karpacza - co jeszcze można zwiedzić?

Co jeszcze kryje miasto Karpacz? Ciekawe miejsca do odwiedzenia pośród gór i parków to też muzea. Muzeum Sportu i Turystyki jako Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego jest kolekcją zbiorów regionu bogatego w turystykę i sport. Wystawa stała opowiada o genezie, rozwoju regionu i miasta w aspektach podróżowania i przyjmowania wędrowców. Znajdują się tam przykłady dziejów sportowych i ważne trofea. Nie brakuje przestrzeni dla okazów przyrodniczych, które przedstawiają wagę środowiska dla piękna regionu. Ponadto muzeum regularnie organizuje wystawy czasowe poświęcone ciekawostkom Karkonoszy i ważnym postaciom z nimi związanymi. Budynek muzeum sam w sobie robi wrażenie w drewnianej konstrukcji. Wybudowany w latach 1932-36 specjalnie dla regionalnych ekspozycji muzealnych poświęconych ziołolecznictwu, laborantom i alpinistyce w dawnych czasach. Miejsce kontynuuje przeznaczenie do dziś, po przerwie w działalności, muzeum otwarto ponownie w 1974 roku jako filia Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Jest dostępne codziennie poza poniedziałkami.

Następnym muzeum wartym odwiedzenia jest Multimedialne Muzeum Karkonoszy. To świetne dopełnienie zwiedzania tego terenu. Poprzez wrażenia w wędrówkach po górach można w pełni “dotknąć” Karkonoszy z wiedzą zdobytą w muzeum. I nie jest to wiedza na stronach książek, a multimedialna porcja ciekawostek, o których trudno zapomnieć. Multimedialna Makieta Karkonoszy fenomenalnie obrazuje naturę i zjawiska wśród gór. Dzięki technologii udało się zbudować 9 multimedialnych sal, które przedstawiają historię i ogrom faktów o Karkonoszach. W muzeum pobudzającym efektem jest także muzyka, słynna filmowa, dzięki której edukacja przychodzi ze zdwojoną mocą. Muzeum otwarte codziennie oferuje bilet rodzinny, zachęcając całe grupy najbliższych do zmierzenia się z potęgą gór w nowoczesnym ujęciu.

Wchodząc na stronę internetową Karkonoskich Tajemnic od początku jest się oczarowanym jej dopracowaniem. Podróżuje się po niej jak po średniowiecznych skryptach z legendami, co inspiruje do zakupienia biletu i odkrycia podziemnych karkonoskich tajemnic w Karpaczu. Można porównać tę atrakcję do malowniczej, dopracowanej w każdym calu gry, która kryje historie o terenie Karkonoszy i legendarnym Duchu Gór. W samych podziemiach znajduje się wystawa, którą można zwiedzać z tabletem, opowiadająca 12 historii w sposób multimedialny i interaktywny, pobudzający do dialogu odbiorców, którzy mogą stworzyć własny wizerunek Władcy Gór, szukać kamienia filozoficznego czy rozpędzać chmury burzowe. Cała ekspozycja ma oryginalny charakter dzięki kuratorstwu przez cenionych artystów, którzy zadbali nie tylko o eksponaty, ale i o dźwięk, i światło budując atmosferę podziemi. Poza dniem 1. listopada Karkonoskie Tajemnice goszczą śmiałków chętnych poznania sekretów gór codziennie. Z ciekawostek, miejsce Karkonoskich Tajemnic nie jest przypadkowe, tam właśnie w 2016 roku odkryto pradawnego kostura Ducha Gór i do dziś zadaje się pytanie kim tak naprawdę był.

To właśnie naturą Karpacz przyciąga wielu turystów. Co warto zobaczyć w terenie? Na przykład Dziki Wodospad na rzece Łomnica. Można do niego dotrzeć ul. Olimpijską pieszo bądź samochodem - parking znajduje się w pobliżu atrakcji. Dziki Wodospad to zapora na Łomnicy, choć sama rzeka nie jest rozległa, jednak jej duży spadek i położenie na dnie doliny o stromych zboczach łączą się z konsekwencjami szybkiego przybierania i zbierania konarów i kamieni z doliny przy ulewnej pogodzie. W XIX wieku wylewy rzeki spowodowały poważne straty w okolicy, dlatego na początku XX wieku zdecydowano się na budowę zabezpieczeń przeciwpowodziowych, a jedną z nich była zapora przeciwrumoszowa, tak zwany Dziki Wodospad. Jest to malownicze miejsce, wśród drzew i skałek, odwiedzane turystycznie oraz często wybierane na sesje fotograficzne.

Odwiedzając Karpacz ciekawe miejsca same podkładają się pod nogi. Spacerując ul. Strażacką w Karpaczu Górnym natkniemy się na miejsce anomalii grawitacyjnej. Dla naszych oczu niemożliwym jest, aby przedmiot toczył się samoistnie do góry. Jest to jednak złudzenie optyczne nazywane “magiczną górką” - choć droga prowadzi w górę rzeki, to szosa obniża się po zboczu doliny. Turyści chętnie testują “górkę” zatrzymując samochód i “wjeżdżając” pod górkę na jałowym biegu. Warto zaobserwować to ciekawe niecodzienne zjawisko, które zaburza nam percepcję newtonowskiej grawitacji.

Jakie jeszcze ekstrawaganckie atrakcje Karpacz oferuje swoim gościom?

Młyn Miłości i jego romantyczna legenda o córce młynarza, która rozkochała w sobie rycerza to miejsce spotkań zakochanych. Ludowe przesłanie przekazuje, że: “tylko tu koło młyńskie ziarno na mąkę zmieniało i losami ludzi kręciło, a córkę młynarza - księżniczce równą czyniło”. Miniaturowy młyn z cudownym właściwościami odwzajemnionej miłości można podziwiać w Karpaczu Górnym, w miejscu gdzie według legendy niegdyś mieścił się prawdziwy młyn. Atrakcja została zrealizowana w latach 60. XX wieku, natomiast w 2012 roku młyn odnowiono według pomysłu Janusza Motylskiego.

Karkonosze od dawna inspirowały swoim wdziękiem i mocą natury, tutaj też zajeżdżał z Monachium pejzażysta profesor Carl Ernst Morgenstern (1847-1928). Dzięki jego przedstawieniom Karpacz został upamiętniony w różnych porach roku, z wielu malowniczych perspektyw, co chętnie wykorzystano pod koniec XIX wieku podczas rozwoju turystyki i tworzeniu pocztówek z kurortu. Morgenstern dzięki rozsławieniu jego prac i funduszom wybudował dom w Karpaczu, którego urok można podglądać niestety tylko z zewnątrz, ponieważ dalej służy jako prywatna nieruchomość. Jest jednak pięknym odniesieniem i hołdem dla cenionego artysty zakochanego w karkonoskich krajobrazach.

Niespodziewaną atrakcją turystyczną jest park rozrywki o tematyce Dzikiego Zachodu - Western City. Przez wyjątkowość tego miejsca, z ciekawości aż warto tam zajrzeć. W programie można znaleźć typowe dla Dzikiego Zachodu wyczyny takie jak ujeżdżanie mechanicznego byka na rodeo, strzelanie z wiatrówek, westernowych koltów, rewolwerów, winchesterów czy łuku, a także dojenie krowy, rzucanie włócznią lub nożem do celu, rzut lassem oraz płukanie złota. Dla mniej doświadczonych kowbojów czeka tam również kolejka, plac zabaw, dmuchana zjeżdżalnia, ścieżka edukacyjna, w której można poznać historię Dzikiego Zachodu oraz Akademia Szeryfa. Dla amatorów zwierząt dostępne jest mini zoo z końmi, owcami, kucami, kozami i osłami oraz przejażdżki na koniu. Z Western City można wyjść z dolarem z własną podobizną czy listem gończym “Wanted”. Warto zarezerwować na ten ogrom atrakcji sporo czasu, by nie przegapić żadnej westernowej możliwości. Western City oferuje również szkolenia z jazdy konnej oraz warsztaty z komunikacji, które bazują na relacji koń - człowiek. Dla dzieci, które połknęły bakcyla i chcą się dalej kształcić w siodle na Dzikim Zachodzie miejsce oferuje turnusy wakacyjne. Wszystkie potrzebne informacje o dniach i godzinach otwarcia w danych miesiącach oraz planie szkoleń i rozrywek znajdują się na stronie internetowej Western City.

Nie wszystkie miejsca są tak szalone, ale z pewnością zachwycające. Atrakcje w Karpaczu, które koncentrują się na pamięci dla gór i osób z nimi związanych są szczególnie wyjątkowe. Skwer Śladów Zdobywców to miejsce upamiętniające polskich himalaistów znajdujące się przy Urzędzie Miejskim w Karpaczu. Odlane w brązie ślady ich butów i podpisy honorują ludzi gór za ich pasję. Wśród śladów można odszukać m. in.: Macieja Berbekę, Eugeniusza Chrobaka, Leszka Cichego, Annę Czerwińską, Jerzego Kukuczkę, Janusza Kurczaba, Macieja Pawlikowskiego i wielu innych zdobywców. W 2010 roku, w 30. rocznicę polskiej zimowej wyprawy Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego na Mount Everest ustawiono na skwerze 12-tonowy kamień Everestu wspominając znamienite przedsięwzięcie Polaków.

Karpacz dla każdego

Gwarancja odpoczynku i rekreacyjnych momentów dla zdrowia i dla ducha! Atrakcje w Karpaczu szczycą się tym, że każde pokolenie nie pozostaje stratne. Górski klimat i bujna natura przyciąga zawsze, gdy potrzebna jest przerwa od wielkiego miasta i tłumu. W Karkonoszach mimo popularności turystycznej, zawsze znajdzie się przestrzeń do spokojnej wędrówki w ciszy i zieleni. A gdy potrzebny jest zastrzyk energii w formie wodnego szaleństwa, multimedialnych ścieżek edukacyjnych czy jazdy konnej, i dzieci, i dorośli będą zachwyceni. Znajdź swoje ulubione ścieżki w Karpaczu i korzystaj z ciekawostek terenu i historii.

Udostępnij artykuł