Bilety na pociąg. Wyszukiwarka połączeń PKP - EuroPodróże
 
Bilety na pociąg. Wyszukiwarka połączeń PKP - EuroPodróże
Mężczyzna z hulajnogą elektryczną przy pociągu

Hulajnoga elektryczna w pociągu - czy i na jakich zasadach ją przewozić?

Hulajnoga elektryczna to coraz chętniej wybierany środek transportu, idealny zwłaszcza na krótkie dystanse, na przykład po mieście. Nic dziwnego zatem, że często chcemy zabrać ją ze sobą w podróż, ponieważ złożona nie zajmuje wiele miejsca. Jednak co mówią na to przepisy? Czy przewóz hulajnogi elektrycznej pociągiem jest możliwy, a jeśli tak, to na jakich zasadach? Zachęcamy do lektury artykułu, aby zapoznać się z aktualnymi przepisami przewoźników, otrzymać praktyczne wskazówki oraz dowiedzieć się, jak odpowiednio przygotować hulajnogę do podróży pociągiem.

Przewóz hulajnogi elektrycznej w pociągu – aktualne przepisy

Pierwszym pytaniem, jakie nasuwa się, jest to, czy można przewozić hulajnogę elektryczną w pociągu. Regulaminy przewoźników kolejowych świadczących swoje usługi w Polsce nie traktują wprost o hulajnogach, natomiast nigdzie nie pojawia się również zapis, by było to zabronione. Hulajnoga traktowana jest jako bagaż, należy zatem stosować się do przepisów o przewożeniu bagażu. W zależności od przewoźnika przepisy mogą się od siebie różnić, ale każdy z nich jasno wskazuje na to, że bagaż nie powinien zagrażać bezpieczeństwu i porządkowi, ani utrudniać poruszania się po pociągu. W regulaminach nie jest natomiast nigdzie poruszana kwestia baterii elektrycznych i konieczności ich ewentualnego demontażu. Popularność tego środku transportu jest zresztą już tak duża, że hulajnoga elektryczna w pociągu przewożona w sposób prawidłowy nie powinna budzić zastrzeżeń ani konduktora, ani innych podróżujących.

Hulajnoga w pociągu Intercity – regulacje i opłaty

Przewóz hulajnogi elektrycznej pociągiem Intercity nie podlega dodatkowej opłacie, jak to jest w przypadku transportu roweru lub psa, natomiast aby tak było, należy zastosować się do kilku prostych zasad:

  • Hulajnoga powinna uprzednio zostać złożona i tym samym być łatwa do przenoszenia.
  • Istotne jest odpowiednie zabezpieczenie bagażu, aby uniknąć szkód, za które bierzemy odpowiedzialność.
  • Hulajnoga w pociągu powinna zostać umieszczona nad lub pod zajmowanym miejscem siedzącym albo w innym, specjalnie oznaczonym piktogramem miejscem do przewożenia bagażu.
  • Zabronione jest umieszczanie hulajnogi w miejscu nieprzeznaczonym do transportu bagaży jak na przykład stolik, siedzenie czy miejsca do leżenia.
  • Transport hulajnogi w pociągu tego przewoźnika może wymagać opłaty, ale tylko jeśli nie mieści się ona w wymienionych powyżej miejscach. Oczywiście, jeśli nie możemy sami zlokalizować w pociągu miejsca do umieszczenia bagażu, możemy poprosić konduktora o pomoc.

Hulajnoga elektryczna w pociągu – regulaminy innych przewoźników

Tak jak wspominaliśmy, przewóz hulajnogi elektrycznej pociągiem Intercity nie różni się znacząco od przewozu u innych operatorów. Najważniejsze jest to, aby hulajnoga nie blokowała żadnego przejścia oraz nie stwarzała ryzyka powstania szkody, za którą jesteśmy odpowiedzialni. Niestosowanie się do powyższych zasad może prowadzić nawet do usunięcia podróżującego z pociągu.

Jak przygotować hulajnogę elektryczną do podróży pociągiem?

Aby hulajnoga w pociągu nie budziła kontrowersji, warto odpowiednio przygotować ją do podróży. Przede wszystkim musimy ją złożyć. Praktycznie każda hulajnoga posiada opcję złożenia kolumny kierowniczej, dzięki czemu transport jest prosty, a sprzęt nie zajmuje dużo miejsca. Warto przy tym zadbać, aby nie zgubić żadnego elementu, jeśli na przykład złożenie wymaga poluzowania śruby.

Jeżeli hulajnoga jest już złożona, powinniśmy zwrócić uwagę, czy bateria nie jest narażona na uszkodzenia. Naszym obowiązkiem jest ją dodatkowo zabezpieczyć w przypadku, gdy:

  • można o nią łatwo zahaczyć;
  • może wypaść.

Tak przygotowana hulajnoga elektryczna w pociągu powinna zostać umieszczona w odpowiednim miejscu, o którym wspominaliśmy wcześniej. Żaden z regulaminów wprost nie zabrania przewozu hulajnogi elektrycznej, natomiast jeżeli mamy w tej kwestii wątpliwości, warto przed podróżą skontaktować się z przewoźnikiem i upewnić się, jakie dokładnie przepisy i wytyczne aktualnie obowiązują. Możemy natrafić również na problemy nieznajomości przepisów przez współpodróżujących, którym przewóz hulajnogi w pociągu może przeszkadzać. W takim wypadku warto powołać się na regulamin lub też zasięgnąć opinii konduktora.

Hulajnoga jako bagaż podręczny – co mówią przewoźnicy?

Każdy z przewoźników ma w swoim regulaminie punkt dotyczący przewożenia rowerów, dla których zwykle w pociągu jest specjalnie wyznaczone miejsce. Inaczej sprawa ma się, jeżeli chodzi o hulajnogi. Żaden z operatorów nie wspomina typowo o hulajnodze, natomiast w regulaminie PKP Intercity znajdziemy zapis, że pasażer jest uprawniony do bezpłatnego przewozu rzeczy łatwych do przeniesienia, na przykład składanego wózka dziecięcego. Ten punkt można zatem odnieść również do hulajnóg, które mają opcję składania i nie zajmują dużo miejsca.
Hulajnoga elektryczna w pociągu może być też przewożona bez względu na wagę – regulamin nie ma ograniczeń kilogramowych, jakie może mieć bezpłatny bagaż. Istotne jest jednak to, aby:

  • zmieścił się w wyznaczonym do transportu miejscu;
  • był czysty;
  • w dobrym stanie technicznym.

Przewoźnik może odmówić transportu hulajnogi, jeśli będzie ona bardzo brudna i będzie na przykład przylegać do niej błoto albo sprzęt ze względu na swój stan będzie stwarzał niebezpieczeństwo.

Najważniejsze wskazówki dla podróżujących z hulajnogą

Planując zabrać ze sobą hulajnogę do pociągu, należy pamiętać, aby zapoznać się z regulaminem przewoźnika, z którego usług będziemy korzystać. Przewóz hulajnogi elektrycznej pociągiem nie jest regulowany osobnym punktem regulaminu, ale należy interpretować to jako przewóz bagażu podręcznego. Upewnijmy się zatem, że spełniamy wszystkie punkty tej części regulaminu, aby uniknąć niespodzianek po wejściu do pociągu i przy kontroli biletu. Każda wątpliwość powinna zostać wyjaśniona przed podróżą, aby niepotrzebnie nie generować stresujących sytuacji.

Mimo że upewnimy się, iż hulajnoga elektryczna w pociągu spełnia wszelkie zapisy regulaminowe, warto mieć w zanadrzu dokument, na przykład elektroniczny, gdyby w razie kontroli powstały wątpliwości. Dzięki temu będziemy szybko mogli potwierdzić swoje prawa do przewozu hulajnogi. Pamiętajmy też, że wszelkie szkody powstałe z nieprawidłowo zabezpieczonej hulajnogi są naszą odpowiedzialnością i gdyby się wydarzyły, poniesiemy za nie konsekwencje.

Podsumowując, przewóz hulajnogi w pociągu jest jak najbardziej możliwy.

  • To sprzęt, który można bardzo szybko i łatwo złożyć, a następnie umieścić w odpowiednio przeznaczonym do tego miejscu w pociągu, aby nie stanowił przeszkody czy zagrożenia dla nas samych, obsługi pociągu i innych pasażerów.
  • Przewóz hulajnogi nie wymaga z naszej strony żadnej dodatkowej opłaty.
  • Nie powinniśmy umieszczać hulajnogi w miejscu przeznaczonym do przewozu rowerów, ponieważ hulajnoga traktowana jest jako inny rodzaj bagażu. Taka możliwość może być dostępna jedynie w przypadku, gdy hulajnogi nie da się złożyć, choć i tak sugerujemy dopytać obsługi, czy należy wtedy uiścić dodatkową opłatę za przewóz.

Choć każdy przewoźnik ma własny regulamin, wszelkie zapisy, które można przyporządkować do hulajnogi, nawet elektrycznej, są do siebie bardzo zbliżone. Pamiętajmy, że zawsze, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej zapytać u źródła, a zatem skontaktować się bezpośrednio z przewoźnikiem, który ma obowiązek podać aktualnie obowiązujące przepisy.

Najważniejsze informacje

Udostępnij artykuł