Korzystasz z nowej wersji EuroPodróże

Bilety na pociąg. Wyszukiwarka połączeń PKP - EuroPodróże

Korzystasz z nowej wersji EuroPodróże

 
Bilety na pociąg. Wyszukiwarka połączeń PKP - EuroPodróże
Para ludzi stojąca na szczycie góry

10 pomysłów na weekend w górach ze stolicy Tatr

Marzysz o ucieczce od miejskiego zgiełku i spędzeniu weekendu na łonie natury? Zakopane otwiera przed Tobą szereg możliwości – bez względu na to, czy wybierasz się z sam, z ukochaną osobą czy paczką znajomych. Poniżej znajdziesz aż 10 pomysłów na weekendowy nature break w stolicy Tatr.

1. Wjazd kolejką na Kasprowy Wierch

Jeśli pragniesz podziwiać Tatry z góry, Kasprowy Wierch to miejsce dla Ciebie. Na szczyt położony na wysokości 1987 m n.p.m. możesz dostać się koleją linową z Kuźnic. Wjazd kolejką to niezapomniane przeżycie, a widoki zapierają dech w piersiach. Na szczycie czeka na Ciebie panorama Tatr Wysokich i Zachodnich (w sezonie zimowym Kasprowy Wierch jest także popularnym miejscem dla narciarzy).

wjazd kolejką na Gubałówkę

2. Wjazd kolejką na Gubałówkę

Gubałówka to (podobnie jak Kasprowy Wierch) bardzo łatwo dostępne miejsce w Zakopanem, ponieważ na szczyt można wjechać kolejką linowo-terenową. Na górze czeka na Ciebie zapierający dech w piersiach widok na miasto i panoramę Tatr. Spacerując grzbietem Gubałówki, możesz również skorzystać z licznych atrakcji - jak np. zjeżdżalnie, stragany z regionalnymi produktami czy klimatyczne kawiarenki z tradycyjnymi oscypkami. Jeśli męczące wyprawy górskie nie są dla Ciebie, to Gubałówka jest najlepszym miejscem, by odpocząć, nacieszyć się widokami i złapać oddech wśród górskiej przyrody.

Kup bilet

3. Wyprawa nad Morskie Oko

Czy wiesz, co jest największą perłą Tatr? Położone w Dolinie Rybiego Potoku jezioro otoczone szczytami, które odbijają się w jego krystalicznie czystej wodzie – czyli właśnie Morskie Oko, obowiązkowy punkt każdego górskiego nature break w Zakopanem. Trasa do tego miejsca jest stosunkowo łatwa i liczy zaledwie ok. 8 km (rusza się z Palenicy Białczańskiej), dzięki czemu każdy sobie z nią spokojnie poradzi. Po dotarciu na miejsce warto zrobić sobie przerwę, by nacieszyć się widokiem i zrelaksować w tym jednym z najpiękniejszych zakątków Polski.

4. Wędrówka Doliną Pięciu Stawów

Gdy już dotrzesz do Morskiego Oka, możesz wybrać się dalej w góry, decydując się na trasę Doliną Pięciu Stawów. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że jest to trudniejszy i bardziej wymagający szlak niż pod samo Morskie Oko – ale uwierz nam, że widoki na stawy i otaczające je góry wynagradzają każdy trud! Dolina jest cicha, spokojna i mniej uczęszczana przez turystów, co czyni ją idealnym miejscem na kontemplację i relaks w otoczeniu dzikiej przyrody.

Wyprawa nad Morskie Oko

5. Spacer Doliną Kościeliską

Najbardziej znana Dolina w Tatrach oferuje łatwy i przyjemny szlak, który idealnie nadaje się na samotne, rodzinne czy romantyczne wyprawy. Trasa wiedzie przez lasy wzdłuż krystalicznie czystego potoku, a otoczona jest majestatycznymi szczytami górskimi, co gwarantuje zapierające dech w piersiach widoki na każdym kroku. Spacerując Doliną Kościeliską, możesz w pełni cieszyć się spokojem natury, z dala od miejskiego zgiełku, a także odkrywać fascynującą przyrodę, jaką kryje ten region.

Ścieżka przez dolinę Kościeliską

6. Zwiedzanie jaskiń w Dolinie Kościeliskiej

Spacer głównym szlakiem po Dolinie Kościeliskiej samo w sobie stanowi doskonały punkt nature break w Zakopanem, ale jeśli kochasz trekking i górskie wyzwania, zwiedź słynne jaskinie! Jaskinia Mroźna, Raptawicka, Obłazkowa, Mylna i Smocza Jama to trasa o łącznej długości prawie 11 km (tam i z powrotem), która doda Twojemu nature break w Zakopanem nieco ekscytacji i pozwoli lepiej poznać fascynujący świat tatrzańskich podziemi. O czym musisz pamiętać, wybierając się do jaskiń Doliny Kościeliskiej? By wziąć ze sobą wodoodporne ubrania, dobre buty oraz czołówkę, a także przygotować się na… błoto!

Jak dojechać do Zakopanego?

7. Spacer Doliną Chochołowską

Wybierasz się do Zakopanego wiosną? Nie możesz przegapić kwitnących krokusów – znaku rozpoznawczego Doliny Chochołowskiej. Spacer tą doliną to doskonała okazja, by w pełni cieszyć się urokami tatrzańskiej przyrody, wsłuchując się w szum potoku i podziwiając majestatyczne szczyty górskie. Nie martw się – trasa jest łatwa i dostępna dla każdego, a nie ma osoby, której nie zachwyci ta wyjątkowa kraina fioletowych kwiatów.

8. Wycieczka do Doliny Strażyskiej

Jeśli szukasz z kolei mniej uczęszczanych, ale równie malowniczych miejsc, Dolina Strążyska to doskonały wybór na nature break (zwłaszcza gdy wybierasz się z dziećmi lub osobami o różnym poziomie kondycji). Ten urokliwy szlak prowadzi przez wąską dolinę z imponującymi widokami na zielone łąki, górskie potoki i strumienie. Na trasie znajduje się też wodospad Siklawica, który jest jedną z atrakcji doliny – ma ok. 10 metrów wysokości i jest szczególnie efektowny po obfitych opadach deszczu, a jego szum słychać z daleka. Polana Strążyska oferuje z kolei kilka miejsc idealnych na piknik, gdzie możesz odpocząć i podziwiać piękno tatrzańskiego krajobrazu w ciszy i spokoju.

Dolina Strażyska

9. Zdobycie Rysów lub Giewontu

Zapaleni miłośnicy wspinaczki górskiej w trakcie nature break w Zakopanem na pewno nie powinni odpuścić okazji, by zdobyć najwyższy szczyt Tatr (Rysy, 2501 m n.p.m.) czy legendarny Giewont, którego charakterystyczny kształt śpiącego rycerza z krzyżem na szczycie przyciąga wielu turystów. Wyprawa na Rysy to wyzwanie dla doświadczonych turystów, ale widoki z wierzchołka są absolutnie niezapomniane, obejmując panoramę Tatr po polskiej i słowackiej stronie. Giewont to z kolei góra o mniejszej wysokości, ale nie mniejszym znaczeniu – prawdziwy symbol Zakopanego. Obie trasy zapewniają niesamowite przeżycia i kontakt z surowym, pięknym krajobrazem tatrzańskim. Wybierając się na nie, pamiętaj jednak o dobrym wyposażeniu (kask, raki i buty trekkingowe!).

Czarny Staw Gąsienicowy

10. Wypoczynek nad Czarnym Stawem Gąsienicowym

Tatry Wysokie słyną z jezior polodowcowych – a Czarny Staw Gąsienicowy to bez wątpienia najpopularniejsze z nich. Położony na wysokości 1624 m n.p.m, otoczony majestatycznymi szczytami i stromymi zboczami górskimi, stanowi doskonałe miejsce na spokojny wypoczynek. Spacer wzdłuż brzegów jeziora pozwala podziwiać krystalicznie czystą wodę oraz refleksy górskich szczytów, które tworzą niezapomniany krajobraz.

Jaką trasę wybrać, by dostać się pod Czarny Staw Gąsienicowy? Najpopularniejszym szlakiem jest ten zaczynający się w Kuźnicach. Można wybrać jedną z dwóch tras: przez Dolinę Jaworzynki (miejscami strome podejście) lub przez Boczań (powolne nabieranie wysokości). Po dotarciu na Halę Gąsienicową należy kierować się szlakiem niebieskim w stronę Schroniska Murowaniec – a stamtąd już tylko kilka minut dzieli nas od Czarnego Stawu Gąsienicowego. Dojście zajmie ok. 2h w jedną stronę, jest to więc idealny kierunek na szybki nature break.

Jak dojechać pociągiem do Zakopanego?

Nature break w Zakopanem – wybierz podróż pociągiem

Nie ma lepszego miejsca na udany nature break w górach niż wybranie się do zimowej stolicy Polski – a dzięki dogodnym połączeniom kolejowym z całej Polski podróż do stolicy Tatr jest szybka, wygodna i ekologiczna. Wybierając pociąg, możesz cieszyć się widokami na malownicze krajobrazy Podhala, a po dotarciu na miejsce, od razu wyruszyć na górskie szlaki. Nie zwlekaj, spakuj plecak, kup bilety na Europodróże i ruszaj na niezapomniany nature break w Zakopanem!

Udostępnij artykuł